Ce boli au "voie" sa aiba bonele?

Ce boli au "voie" sa aiba bonele? | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Dragii mei, care sunt bolile acceptate la o bona? Reumatismul? Hipoacuzia unilaterala? Hipertensiunea?
Sunt un pic cam trista pentru ca uneori, bona mea are in fiecare zi cate ceva, tind sa o si inteleg, si eu am uneori zile proaste, cand ma doare una, cand alta, am senzatia ca-s cu un picior in groapa (scuze, exagerez, desigur, e doar o figura de stil).
Dar daca ar avea cancer, si totusi in putere? (caz ipotetic, Doamne fereste).

Vilma, Anca (3.7 ani) si Tudor (11.12.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

A mea a avut operatie de coloana, dar pe mine nu ma deranjeaza, ca Andrada are 5 ani si nu este nevoie a o tina in brate, daca ar fi fost bb era altceva. Si apoi eu cred ca doar bolile contagioase ne afecteaza restul n-au nimic. Vezi tu, si pe noi ne dor multe dar asta e. Bona perfecta nu exista, nici om perfect. Totul e sa se ocupe bine de copil si copilul sa o indrageasca.

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Parerea mea este ca depinde cat de mult te afecteaza pe tine, sau pe copil.
De exemplu, daca are hipoacuzie, va avea tendinta sa vorbeasca tare, iar copilul tau va face la fel. Fireste, nu este un motiv sa dai pe cineva afara, mai a;es daca este o persoana de bun simt si ingrijeste bine copilul.
Daca are probleme cu tensiunea si pe motivul asta nu scoate copilul afara vara, iar poate fi o problema.
Pe de alta parte, orice boala da o stare de disconfort, si nu-mi ziceti mie ca va canta si dansa cu copilul....
Daca insa bona respectiva ia propriile probleme de sanatate ca pe ceva normal, peste care trece, nu se vaita non stop, nu cred ca e vreo problema... Pe mine m-ar enerva sa mi se vaite in continuu.
Bonele mele n-aveau probleme din astea, aveau insa boala intarziatului dimineata! Asta e rea, domnule, mai rea decat reumatismul...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Anca, la noi e asa: ea se vaita la mine si eu la ea .

Vilma, Anca (3.7 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput