Cum ati ajuns fratilor aici ?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

mey vlad,

ca si la vacanta de asta vara, ajteptam continuarea, dar si POZE nene, sa vedem si noi despre ce a fost vorba in propozitie, sa fie tacamu' complet!

succes la schiat!!

O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Ce povestire ! Iar cand ma gandesc ca Adevarul intrece intotdeauna imaginatia...

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Doamne ce le inteleg p-astea cu zapada, masina, lanturi, am simtit fiecare fulg de nea pina acum!!
Frumos ca intotdeuna le zici tata_lui_toma, trebuie sa ne povestesti tot-tot cum ati ajuns de la hotel la....numele tau de acum!
Aci ma asez sa citesc,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mai vrem, vrem urmarea! superb, Vlad, ai povestit extraordinar

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:


...si partieeeeee! (schiuri n-avem!)



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

- Bine ati venit la Lech ! Pe mine ma cheama Nelu si sunt din Dragasani.
- Bine te-am gasit Nelule ! Pe mine ma cheama Vlad si sunt din Bucuresti.
Descarcam impreuna bagajele in timp ce eu ii povestesc, pe scurt, marea aventura pe care tocmai am terminat-o cu bine.
- Pai avuserati noroc, vere ! Iarna trecuta, in toata luna Februarie, pasul a fost inchis.
- Deci ati fost complet izolati ?
- Nuuuuu, s-a circulat cu … elicopteru’ ! Ca doar e statiune de boieri..Auzi, apropos, de ce venirati tocmai la Lech ?
- Pai, calul de dar nu se cauta la dinti ! Asta e cadoul de nunta al nasilor nostri.
- E asa nasi mai zic si eu …
Hotelul e de tispe stele si camera costa o caruta de bani dar atmosfera e atat de calda si de intima ca pare mai degraba o pensiune familiala. Suntem intampinati cu drag de catre doamna casei si de cativa turisti aflati in hol. Toti zambesc amabil si ne ureaza bun sosit.
Nelu ne conduce in camera si se intoarce la treburile lui, nu inainte de a ne lansa invitatia la o bere, in garsoniera lor, aflata in cabana alaturata.
El este administrator, sotia lui camerista si vin aici de cateva sezoane bune. La Dragasani, vara e patron de service auto.
Dupa ce despachetam, facem repede un dus si plecam in recunoastere prin “sat”.
La iesirea din hotel ne intampina o imagine de poveste.
E seara, e senin, stelele stralucesc pe cer, troienele de peste un metru imbraca totul intr-o plapuma alba, toate casele sclipesc imbracate fiind in ghirlande luminoase iar pe versantul din fata noastra, undeva sus, aproape de varf scrie mare, cu fascicule laser – 1999. Poimaine e Revelionul Mileniului si oamenii astia par bine pregatiti.
Ajungem in centru undeva vitrine straluminate ne fac sa intelegem mai bine ce a vrut sa zica Nelu cand vorbea de boieri. Peste tot sunt expuse numai blanuri, bijuterii, dioruri si rolexuri. Pe strada defileaza doamne elegante, invelite in blanuri somptuoase dar incaltate cu apreski-uri, domni impunatori in paltoane elegante le insotesc, in timp ce copii rumeni si veseli ii bombardeaza cu bulgari pufosi de zapada.
Atmosfera e de basm dar se pare ca si preturile sunt la fel.
- Iubito, cred ca am pus-o !
- Iubitule si eu cred la fel !
Ne facem curaj, tragem aer in piept si intram intr-un mare magazin de articole sportive de pe corso. Eu am nevoie de o caciula si Raluca de un fular. Cu chiu cu vai reusim sa ne procopsim cu cele necesare fara sa depasim, prea tare, modesta suma de … 100 de dolari !
Din fericire reusim sa ne pastram luciditatea (sau sa ne-o pierdem definitiv) si sa zicem : What the fuck ! Suntem in luna de miere si ne vom face de cap. Cand papam toti banii plecam acasa .
- Mama ce fular mi-am tras !
- Sic , sapca mea e mai misto !
Le tragem pe noi si iesim fericiti pe strasse hotarati sa intram intr-una din nenumaratele carciumioare care strajuiesc strada, ca sa udam achizitiile.
De fapt sa intram nu e cea mai potrivita formulare pentru ca toata lumea sta ciorchine pe “terasele” acestor stabilimente incalzindu-se cu gluhwein in jurul unor “sobite” care duduie in plina strada.
Intram si noi in atmosfera generala de buna dispozitie si incepem sa ne bucuram cu adevarat de vacanta.
- Te iubesc !
- Si eu !
Acu’ ca ne-am dres cu vin fiert e cazul sa si mancam ceva, mai ales ca se apropie ora cinei la noi “acasa”.
Eeeeeeeeeeeeeeei, dragii mosului, sa vedeti cum e la noi “acasa” la cina.
Suntem intampinati si condusi la masa la care vom manca zece zile de acum inainte, de catre cel care ne va servi zece zile de acum inainte. Il cheama Andre. Este atat de gratios si de pretios incat va rog sa-i pronuntati numele cat puteti de tandru si de graseiat.
Trecem printre mese si incepem sa realizam dimensiunea “dezastrului”. In timp ce noi suntem in jeansi si bocanci, doamnele sunt in rochii de seara, pe tocuri, cu bijuteriile de familie la inaintare si proaspat coafate iar domnii in costume inchise la culoare si camasi cu butoni de aur.
Ajungem la masa noastra unde gasim salvarea. De fapt la masa de langa. Un alt cuplu nonconformist. Niste americani putin mai cocliti ca noi dar imbracati la fel de casual ne zambesc complice si ne ureaza pofta buna.
Meniul e fix iar azi pentru ca nu am fost la micul dejun, vom manca ce vor ei. De maine vom putea alege la micul dejun ce mancam la cina.
Asa ca Andre incepe sa defileze gratios cu desavarsite creatii ale bucatariei frantuzesti pe care nu conteneste sa le laude in timp ce ni le aseaza in fata. Imaginea celor doua fire de sparanghel asezate intr-un echilibru perfect in sosul pictat delicat pe farfuria imensa nu poate sa concureze decat cu cea a parfeului de gasca din bolul de cristal . Gustul acestuia trebuie potentat, bineinteles, cu un Chateau X de la omienouasutetispe cand soarele a fost generos. Si ce incununare s-ar potrivi mai bine acestui regal gastronomic daca nu un bufet de branzeturi demn de cartea recordurilor.
- Au revoir Andre . Hai iubito la Nelu ca a zis ca da o bere !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:



Tata lu Toma, daca Nelu v-a dat si niste mititei langa berea aia, cred ca abia atunci v-ati saturat .

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Vai, vai, din ce in ce mai bine. Si? V-ati cumparat pina la urma smoking si rochie de seara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

si,si??hai ca si eu si colega suntem nerabdatoare!

Valentina
Never say never!

Mergi la inceput