Bebe mic, da'...

Bebe mic, da'... | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Salut.
Poate c-o sa radeti, dar bebele nostru (nu stim nici acum ce este...), de 23 de saptamani, intrauterin, este si el cam... poznas. Adica, de cate ori incepe sa dea din piciorute si eu il chem pe tati, sa simta si el, se opreste si ...parca nu mai vrea.
Ce mai, bebe cu personalitate! Face doar ce vrea si cand vrea. Totusi... Sa ne vedeti pe mine si pe sotul meu stand linistiti, sa nu il deranjam, el cu mana pe burtica mea, doar-doar o incepe sa loveasca iar... Si uneori suntem mai smecheri decat el, ca il pacalim si doar asa simte si tati ceva. Daca acum face asa, da' cand o fi mare?!
Nicoleta si Bebe.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

pai tot asa face si al meu bebeu !!
cred ca e vorba de autosugestia mamei sau telepatie cu bebele, cum vrei s-o numesti. vreau sa te intreb ceva, tu cand dormi, bb se misca sau doarme si el? in cazul nostru, avem amandoi acelasi ritm, in sensul ca atunci cand mami doarme dusa, bb tace si el chitic. exceptie a fost o singura data, cand mami atipise pe canapea la tv, iar tati incepuse s-o mangaie pe burtica si bb culmea ca l-a simtit si i-a raspuns

Angela T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Si ai mei faceau la fel A durat destul pina Makis a putut sa-i simta...Inceputul a fost greu,apoi nu se mai opreau

Love you all...
THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Veverica mea facea niste meciuri in burtica...de ziceam ca cine stie ce karatist profesionist o sa iasa!Si cind colo!Am simtit-o impreuna si foarte hotarita , insa de cele mai multe ori ma trezea noaptea din somn.Metoda cea mai buna de trezit bebele e (mai ales seara) sa papi un pic,eventual sa bei si un pahar de laptic si sa te intinzi cu burta in sus sa-l astepti linistita; atunci bebele e satul si el si-n forma;inevitabil iti da de veste...La noi functiona perfect metoda asta.
Pupici la bebici si mamici!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Si bebe Alex a fost greu de depistat de catre tati, se potolea brusc cand punea si tati o manuta. Iar lui tati si cand misca i se parea ca asa fac matele lui mami. Acum s-a marit si cand se misca e ca un mic cutremurel, poate tati sa vada fara sa puna mana.

De regula doarme odata cu mine, dar a avut si nopti cand era nervos si s-a tot foit, iar acum 2 zile m-a sculat de dimineata.

Salutari la toti bebeii si la mamici,

Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mai da smecheri mai sunt bebeii astia, nici nu au vazut lumina zilei si s-au dat cu smecherol Si Andra tot la fel, cand punea tati mana pe burtica se intimida de nu mai putea Da' dupa ce a mai crescut se vedeau picioarele, coatele sau ce-or fi fost de la o posta ca impingea sa iasa afara si nu alta! Cred ca dormea cand dormeam eu ca nu m-a trezit prea des, doar pe la sfarsit dar atunci ma trezeau toate: spatele, picioarele, burta, toate! Hai ca e frumos, totusi, eu abia astept sa mai fiu iar insarcinata. Sanatate la burtici si la bebici. pa.pa.

&andra mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Ha, na ca m-am si "maturizat" Sunt "general" acu'

&andra mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

TOTI copii fac la fel in burtica!!! Cand a inceput Tudor sa miste, tati nu ma credea pt ca de fiecare data, dar absolut de fiecare data cand punea el mana, se oprea. :) Sunt timizi la inceput. Cred ca asta e explicatia. Nu vin decat la mana mamicii lor, simt imediat o prezentza straina. Insa tati nu va mai fi, cat de curand, deloc strain de el/ea. Stii ca lui ii aude vocea mai bine si mai clar decat ti-o aude tie? In ultimele luni, Tudor nu mai facea discriminari, lasa pe oricine sa simta ca el se rasuceste in buritca lu' mami, pt ca nu mai avea loc. Nu-ti face griji, se vor intelege de minune, tata si fiu/fiica. :)
Sarcina usoara in continuare si o nastere si mai usoara.
Cu drag, Florina & bb Tudor

quote:
Initial creeata de Nicoleta

Salut.
Poate c-o sa radeti, dar bebele nostru (nu stim nici acum ce este...), de 23 de saptamani, intrauterin, este si el cam... poznas. Adica, de cate ori incepe sa dea din piciorute si eu il chem pe tati, sa simta si el, se opreste si ...parca nu mai vrea.
Ce mai, bebe cu personalitate! Face doar ce vrea si cand vrea. Totusi... Sa ne vedeti pe mine si pe sotul meu stand linistiti, sa nu il deranjam, el cu mana pe burtica mea, doar-doar o incepe sa loveasca iar... Si uneori suntem mai smecheri decat el, ca il pacalim si doar asa simte si tati ceva. Daca acum face asa, da' cand o fi mare?!
Nicoleta si Bebe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Bebelusa noastra il 'loveste' intotdeauna pe taticul ei... Tot timpul ii spun ca deja are o slabiciune pentru el, pentru ca de cand am inceput sa o simt cum misca a simtit-o si el. Ba mai mult, daca ea se misca intr-o parte si el pune mana sau obrazul in alta parte a burticii 'ii trage' una repede. Cand eram prin luna a 5-a sotul a fost plecat departe pentru cateva zile si cand vorbeam la telefon se misca intr-una.
Bebelusa noastra nu doarme noptile, are un program mai ciudat, de foarte multe ori ma trezesc in timpul noptii din cauza bocanelilor...

......dara......

Mergi la inceput