Mamici din Constanta (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

LA 5 saptamani e absurd...Spock spunea ca prima masa a copilului altceva inafara de lapte e ca si cum ai ajunge pentru prima data in China si ai manca ceva spicy specific!! Mi-a placut asta...

Sinzi si David
The best of David, new

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza dragelor!
Sanzi...il lasi pe David cu Radu la bunici si tu calaresti un pic magazinele! da, si mie imi place next.....si pentru mine!
va pupam si va dorim o zi linistita si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Ziua buna, frumoaselor! Rox, ce mai gatesti azi, mama? Hai, omoara-ma, ca mi-e o foame la ora asta...Si p-aci prin birou nu e decit cafea si niste biscuiti stravechi.
Noi avem ceva probleme de sanatate. Alisia are otita (am dus-o vineri seara la madam Balasanian, ORL-ista, care ne-a dat imediat o cefalosporina,Zinnat, si mi-a spus ca e prea mica pentru colectivitate, s-o mai las acasa pina la trei ani). Saptamina asta o sa stea cu bona, dar eu iar sunt in ceatza, iar nu mai stiu daca trebuie sa insist cu colectivitatea sau nu. Dupa ce se termina faza asta cu otita, o sa apara precis altceva, la cresa sunt mereu copii bolnavi, parintii n-au cu cine sa-i lase si ii aduc asa, cu siropurile dupa ei. M-asteptam eu sa raceasca nitel, dar nu asa, cu tot cu urechi – noi n-am avut niciodata probleme, nu i-am pus caciula nici macar dupa baie, ca nou-nascut, iar acum na! tre’ sa stam in casa si sa bolim... Face febra si dupa trei zile de antibiotic, tuseste, are muci, se plinge ca o dor ochii. Totusi, maninca, se joaca si ia medicamentele cu stoicism, desi au un gust mizerabil.
Cartea la care lucrez (impreuna cu o colega) e un dictionar frazeologic englez-roman (expresii, sintagme, proverbe mai uzuale din engleza carora incerc sa le gasesc echivalente cit mai apropiate si mai sugestive in limba romana). E multa munca, dar o fac cu placere si ma descurc bine. Editorii au promis prime „de grabeala”, asa ca tragem tare sa terminam iute.
Va pup, mai vorbim noi.

gabi & alisia (2,2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

SA semnez si io repede condica.
Lizuca eu am la gradinita o fetita de 2,4 ani care e foarte isteata, se integreaza bine intre copiii de 3-4 ani, si nu am vazut-o cu mucii in vine pana acum. Asa ca depinde de parinti...la gradinita sunt cu antibioticele pe masa si la grupa mica si la grupa pregatitoare! Deci bolile nu te aleg pe varsta! Si eu l-as lua pe David cu mine sa se joace cu copiii, deocamdata nu are cine sa il supravegheze, dar cand o sa fie si Radu acasa, il voi lua cu siguranta de fiecare data cu riscul unei raceli (isi face imunitate)!
Roxa, ar fi un vis frumos sa il las cu tasu-mare...da' tipu e un singuratic (de cand a divortat a mai avut o realtie de 2 ani si atat!), nu stie ce sa faca cu copiii, e plicticos si nu as avea incredere nici sa ma duc la baie sa il las sub supravegherea lui! Plus ca fumeaza in delir si nu se poate abtine!
Ce zi frumoasa si friguroasa!!! Socrela a iesit la plibare cu David in adidasi ca nu stia cu ce sa il incalte si imi povestea ca s-a mirat ca in parc copiii aveau si manusi!!! David al meu inca sta cu capul gol (nu suporta nimic pe cap decat 30 sec-1 min)!!!

Sinzi si David
The best of David, new

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hehe Gabi....nimic deosebit. azi am facut un ostropel de pui, ieri supa crema de legume. cam atit ca am avut de facut curatenie, era cam dezastru la mine in casa. sanatate Alisiei!
gagici si la voi e cald de nu poti sa stai? la noi is vreo 28 de grade , aerul super uscat...stam in tricou si in pantaloni scurti. pitiku e lesinat de cald, se dezveleste toata noaptea si nici nu ma tine inima sa il invelesc cu treispe paturi! astia au luat-o razna...inainte inghetzam si acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Roxa, pune aerul conditionat in funciune sa mai racoreasca putin!!!
Si la noi e cald si inecacios..eu rabatez mereu geamu la bucatarie si se mai ventileaza!!!
Cum faci ostropelul? (inafara de pui ce mai are?)

Sinzi si David
The best of David, new

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
gagici si la voi e cald de nu poti sa stai? la noi is vreo 28 de grade , aerul super uscat...stam in tricou si in pantaloni scurti. pitiku e lesinat de cald, se dezveleste toata noaptea si nici nu ma tine inima sa il invelesc cu treispe paturi! astia au luat-o razna...inainte inghetzam si acum....




vin alegerile. sa traiasca lumea bine! ...
de aia inainte inghet si acum se sta cu geamu deschis :))

***********************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna ziua,
si la noi este foarte cald in casa!
Lizuca - noi l-am dus pe Tibi la gradi de la 2 ani si 5 luni si e adevarat ca a racit destul de des in primul an dar nu in forme grave e adevarat ca bolile nu te aleg, dar mi se pare mai mic riscul la gradi decat la cresa;

Am gasit un magazinut de haine de copii frumoase si cu preturi bune. Sunt destul de dezamagita de crido, pentru ca in afara de 2 tricouri si un pantalon, n-am gasit nimic pe masura lui Tibi (si am facut incercari repetate )

Tibi e foarte incantat de porcusorul lui si ieri au facut la scoala "a" mic de mana.

Referitor la subiectele cu bebelusi, cu diversificarea si cu toate celelalte ... cand am citit pe acolo am zis ca-s eu dusa cu capul si expirata (diversificarea alimentatiei de la 5 saptamani, asezat in fundulet pe la 6 saptamani...)... E adevarat ca fiecare copilut isi are ritmul propriu de dezvoltare dar am impresia ca de multe ori se forteaza nota...Nu vreau sa supar pe nimeni, e parerea mea .

Va pup,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Diana unde e magazinul??

Sinzi si David
The best of David, new

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Lizuca, multa sanatate Alisiei, si sa aveti grija de voi!
Roxana, 28 grade? mama mia, eu as turba cred, in conditiile in care m-am obisnuit cu clima de aici, noi avem caloriferul inchis in dormitor(dormim la 17-18 grade). La pitici in camera sunt cel mult 19 noaptea, ca centrala e programata noaptea sa opreasca caldura. Oricum si peste zi mai mult de 21 de grade nu am in casa.
In rest noi suntem bine, afara ploua cu galeata; De citeva zile Patrick a inceput sa manince singur chiar si cu lingurita; facem si la olita mai mult decit inainte, cere singur, are niste denumiri de te zapaceste: olita e po; patul e pi si altele asemanatoare; Vivien e si ea din ce in ce mai activa, si nu-l scapa pe Patrick din ochi, se uite tot timpul cu mare interes la ceea ce face el.

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput