Bebelusi de iulie-august 2004(14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Seara buna!

Ce liniste este in aceasta seara. Am eu timp sa citesc, ca atunci cind nu am timp scrieti cu paginile
Felicitari pentru botez! Deci daca plingi la botez este de bine? Atunci noi am incurcat-o pentru ca nu am spus nici pis. Si a fost treaza pe toata durata botezului. Adevarul este ca am avut si un preot foarte bun si a umblat cu delicatete cu ea. Si pe Stefania a bagat-o cu totul in apa.
La noi (Iasi) a fost foate urat astazi, asa ca nu am iesit deloc afara. S-a trezit la 8:30, a dormit de la 14 la 17 si inca 1/4 de ora pe la 21 si la 22:30 dormea deja. De mincat si ea minanca cind si cind. Dar din fericire nu pot sa masor cit maninca pt. ca si eu as lua-o razna. In schimb se mai trezeste noaptea sa manince si creste frumos, asa ca incerc sa nu imi fac griji.

Sa aveam cu toti o noapte buna si o saptamana frumoasa.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/amironeanu/album?.dir=/c30a&.src=ph&.tok=ph3V4BCBLUsydlKP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna seara fetelor!
Vad ca mincatul devine chiar o problema. Acum citeva zile in urma ma plingeam si eu de asta, intre timp am mai scos din masura de gris pe care o adaugam in lapte si pentru ca acum e mai diluat puiul meu maninca o cantitate normala si fara inchinaciuni.Medicul mi-a spus ca s-ar putea sa nu-i placa Milumilul si sa il schimb cu Nutrilon ( nr.1 in Olanda), insa acum maninca 800ml pe zi si eu consider ca e destul.Asa ca nu i l-am schimbat.Ricardo oricum nu face parte din categoria grea insa e un bebelus bine proportionat si in trei luni a ajuns la linia medie de dezvoltare desi el a fost micut la nastere.Si apoi daca imi seamana e groznic; dupa doua nasteri am 52 de kg, fara dieta,fara sport in schimb am mers la servici pina m-au apucat contractiile si 2 saptamini dupa ce am nascut am luat-o iar de coada cu copil cu tot.
Am si eu o intrebare: bebelusii vostri isi manifesta bucuria si in prezenta altor persoane?Puiul meu nu schiteaza nici un zimbet altcuiva,nici macar lui tati.Daca apar si eu incepe sa rida si sa gingureasca,isi freaca talpitele si minutele de bucurie si toata fata i se lumineaza.Cum dispar o secunda devine foarte serios si pina reapar nu isi schimba expresia.Cind e singur in tarc e foarte vesel si sta si o ora fara sa scinceasca insa daca il ia altcineva in afara de mine si vorbeste cu el,nu se bucura,ba chiar are o figura grava.DAca il iau eu e compet diferit.Eu sunt in culmea fericirii dar tati sufera pentru asta,desi sta si el destul in preajma copilului si ii face tot felul de jucarii si-l pupa,si-l mingaie.Cu toate astea nu-i intra in voie copilului.
Va sarut si mai vorbim maine.

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Buna seara!
stupefactie mare: l-am pus pe Lucas in patutul lui si a adormit acolo cu muzica , linistit! MUltumesc lui Dumnezeu pentru minunea pe care mi-a dat-o ! Nu va mai spun ca am fost la o mare petrecere in Indianapolis si a fost impecabil! UN cuminte....am topait fara nici o grija...atata ca mai tresarea cand tata-sau chiuia, in rest...
Acum a a dormit in patutul lui fix cand Adi este plecat In Virginia si am loc muuuuuuult ...O sa mor de urat..parca vad ca nu dorm!
OLivia, m-ai lamurit in mare.Anyway , o sa ii intreb de ce nu adopta si variantele combinate,ca doar ei militeaza ptr cat mai putina trauma...

Cam atat de pe la noi,.....ce mai stiti de Anapharm? E cumva in Romania?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Buna fetelor,

n-am mai intrat de ceva timp, ne-am cam inut de vizite si curatenie prin casa. O sa va povestim ce-am facut in imagini! (Poate reusaesc sa pun maine pozele).

Lia: nu-ti mai face atatea probleme, si Andreas a avut o saptamana tot asa si tot a luat in greutate 200g. Oricum, la varsta lor incetineste ritmul de crestere. Imi dau si eu cu parerea: faptul ca nu mai bea asa mult lapte ar fi un semn ca vrea sa teaca si la celelalte???? Eu am incercat azi sa-i dau supa, am fiert morcov + postarnac + ardei + o foitza de ceapa si putina sare. I=am dat doar un pic, nici 20 ml, dar i-a placut. Cred ca o sa-i dau doar asa putzin pana la 4 luni, dupa care o sa incerc sa-i pasez si zarvazatul si sa-l amestec cu zeama. Sucurile de fructe le-am amanat pe mai tarziu, nu i-au priit deloc (desi le bea) si nici nu cred ca simte nevoia de ele acum, e cam devreme.

Stie cineva ceva de Mani, cum a fost in Romania cu cel mic??

E aproape confirmat si la noi, venim pe 7 dceembrie acasa. Uraaaaaa! Miercuri poate rezolvam cu viza lui Andreas. Daca va intalniti, va rog anuntati-m asi pe mine! Merci frumos!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

web1

web2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Scuze, nici eu nu inteleg ce am scris, insa scriu cu lumina stinsa si cu picioarele... E trecut de 2 am! Ei, asta fac eu in loc sa semnez condica la DC, cum adoarme asta mic, fac traduceri.

In continuare imi cade parul la greu, am dureri ca de ciclu desi nu mi-a venit, si ma simt ft obosita ptr ca am re-inceput sa fac mancare si nu mai dorm asa mult...

Va pup!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

web1

web2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella spune:

Marina,

Eu nu cred ca e de la lapte (Humana).
Prin aceeasi perioade au trecut si Bradut al Alinei si Matei al Andreei si unul mananca Milumil,celalat Nan.Evident ca, la timpul lor, si ele au ajuns la dr, dar explicatia a fost acceasi.Ca drept dovada, copiii s-au reparat singuri.Mai mult, Andreea zicve ca de fiecare data cand i-a bagat un aliment nou, a avut cate o perioada de-asta.

Offffffffffff, offffffffffffff!!!!!!!!
Daca totusi ii schimbi laptele, sa-mi zici si mie rezultatele.

Pup,
Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata si de la Oradea ! Vremea e nashpa rau de tot ca bate un vant ... Dar tot tre` sa scot fata la plimbarica ...
Giulia si-a revenit, doarma de la 9 pana la 5 dimineata, apoi papa si iarsi somn pana pe la 8.
Ema - nici fie`mea nu-i sociabila, ba mai mult, cand e in aata incapere decat camera ei (ca are desene pe pereti) da de multe ori in plans ... Mie si lui tati ne zambeste, "vorbeste" (ultima vorba este ceve de genul "ghigl"), dar cand vine restul lumii la noi ori plange ca disperata, ori ma vomita (mi s-a intamplat de 5 ori pana acum!) iar cand mergem noi plange de nu ajuta nici ca e la mine in brate. Eu sper sa-i treaca ...

la voi !

Si voi ati patit-o cu hainutele ? Noi de la 2 luni am trecut la cele de la 3 la 6 luni, dar azi am obsevat ca-i sunt scurte in craci, dar foarte largi.
I-am luat cateva salopeti intregi (maneca+picior+botosei, cu capse) pe care scrie de la 6 la 9 luni si astea ii sunt un pic mari.

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata,
Vad ca avem o moda noua cu schimbatul laptelui Nici eu nu cred ca e posibil ca bebelusii sa se plictiseasca de un anumit tip de lapte... ei habar nu au ca exista si altele Au perioade cand mananca mai mult sau mai putin, oricum isi iau cat le cere organismul, nu se infometeaza singuri.
Si noi o ducem greu cu piureurile... la pastarnac a facut fete-fete, asa ca am trecut la cartof. Il diluez cu lapte praf sa nu fie asa de pastos, dar nu pot sa zic ca se innebuneste nici dupa asta. Daca e flamanda plange cand da de ciudatenie, iar daca ii dau dupa lapte il scuipa si gata. Macar nu se mai stramba oricum e bine ca am luat/o din timp, abia la 6 luni va avea o masa intreaga, deocamdata e vorba de a descoperi si alte gusturi Asa ca perseveram... Am patit/o odata, ii era foame si eu am insistat cu pastarnacul meu asa ca s/a pus pe urlat si apoi nu a mai vrut sa manance deloc. Probabil ca daca as incerca cu morcov ar merge ca e dulce, dar eu o invat cu greutatile vietii La poridge nu a avut obiectii, dar si ala e mai dulce asa ca am hotarat sa incercam intai legumele naspa.
Mai avem si noi o sapatamana pana la vaccin, macar cu asta sunt linistita ca data trecuta nu a avut nici o reactie. Am mai vorbit cu mamicile de aici si nici ai lor nu au facut febra. Nu stiu ce sa zic poate o fi vaccinul mai bun, imi amintesc ca Mara facea ceva febra, si piciorusul era fierbinte si stateam cu comprese reci.
Va pup si va doresc o saptamana buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza dragelor!
noi am avut o minivacanta super, pitaku a fost supercuminte si am calarit tot bucurestiul impreuna. toti ospatarii si vinzatoarele l-au dragalit si chitzait...si el a ris la toata lumea. cu ocazia asta a mincat si el lapte praf (vreo 5-6 mese) pe care le-a lipait fara comentarii.
vad ca inca va faceti probleme cu nemincatul....si Patrick maninca mai putin dar nu imi fac griji....ca si are de unde!
va pupam si va dorim o saptamina excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Vremea asta ma deprima rau...
Dar macar goguta al meu doarme dus si neintors (cred ca il trage norul la somn).A dormit azi noapte 12 ore continuu iar acum l-a luat somnul din nou.
Nu va mai stresati cu schimbatul laptelui,nu e bine sa-l schimbati asa,ei se obisnuiesc cu un tip de lapte,e posibil sa le faceti mai mult rau decat bine cand ii treceti pe alt lapte. Si hai sa fim serioase,toate sunt la fel,cred ca aroma difera doar.
Azi merg la cumparaturi sa-i innoiesc garderoba piticului ca nu-l mai incape nimic,nici nu stiu ce masura sa-i mai iau la gabaritul lui depasit (cred ca pentru 6 luni).
Oare copilul meu mananca prea mult biberon la o masa cca 180 ml????Si mai suge si "desertul" de la san dupa aceea,cred ca depaseste 200 ml.Daca ii dau mai putin de atat tipa ca din gura de sarpe.Cand suge numai de la san nu cred ca mananca atat,dar recupereaza de la biberon (sa nu scada grasu' vreun gram).

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput