nu stiu nici acum

nu stiu nici acum | Autor: danna2002

Link direct la acest mesaj

marea mea problema este ca nu stiu cum sa invat..la viata mea de elev de liceu si generala nu am excelat adica am avut cam 8 media..acum la fac nu stiu cum sa invat si pentru asta va rog sa ma ajutati...nu mai vreau restante mi ajung cele 4 pe care le am de anul trecut...mentionez ca urmez o fac tehnica la care procesul de invatzare presupune doar asimilare de formule si ceva probleme..cele care ati urmat fac de genul acesta si nu numai puteti sa imi spuneti si mie cum ingerati tona de formule si teoria...si cum extindeati tiparul de la probleme.....tx

danna2002

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Dana, fiecare are stilul lui de a invata, cred ca solutiile nu sunt general valabile. Singurul sfat pe care eventual pot sa-l dau este sa incerci sa inveti demonstratiile si sa faci probleme "cu creionul in mana", construind o schema logica, nu doar citind si memorand cursurile sau rezolvarile problemelor. Dupa rezolvarea mai multor probleme vei retine fara efort si formulele. Dar ce zic eu, poate tu chiar faci asa. Succes, sunt convinsa ca vei reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Incearca sa intelegi ce se afla in spatele formulelor. Citeste mai mult decat cursurile, pe marginea subiectului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Eu am terminat o facultate tehnica.
Nu puteam invata un curs daca nu rescriam formulele, demonstratiile..DOar citind cursurile imi dadeam seama ca nu-mi ramanea mare lucru in cap.
Asa ca ia-ti o foaie de hartie si un creion cand inveti un curs, intai citesti tot cursul sa vezi ce vrea sa dezbata acolo si iti notezi cam care ar fi punctele importante (scheletul cursului); iei si citesti din alte tratate ce se scrie despre subiect (ptr a intelege mai bine esenta), si apoi rescrii tu cursul cu cuvintele tale, si faci demonstratiile matematice in mod logic, fara a incerca sa inveti pe dinafara demonstratia.
Eu una in fiecare zi (ca invatam in apropierea sesiunii si in sesiune), inainte de a ma apuca sa invat ceva no, faceam o recapitulare pe scurt a ceea ce invatasem inainte, si apoi invatam alte cursuri. Ultima zi era zi de recapitulare, in care imi faceam posibile subiecte si vedeam cam cum as raspunde.
La probleme...trebuie exercitiu si o intelegere ff buna a materiei. Altfel nu te poti apropia de ele!

Acum incearca si tu sa-ti faci o metoda in functie de ce tip esti (vizual, auditiv..poate te ajuta cnd inveti si scrii sa si vorbesti cu glas tare ca sa se intipareasca mai bine materia).


Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Si eu am terminat o facultate tehnica.
Nu poti retine numai citind cursurile, trebuie sa lucrezi cu creionul in mana si incercand sa gasesti logica demonstratiilor. Ca si Luminita, si eu invatam numai in sesiune, citeam intai cursurile ca sa inteleg cat de cat cu ce se mananca si pe urma luam pixul si refaceam demonstratiile. Iar ultima zi era si pentru mine de recapitulare.
Multa bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu am terminat chimia, unde tot asa aveam cu kg de formule...

Eu imi alegeam pe semestru examenul cel mai greu ( sau cu proful cel mai pretentios) si incercam din timpul semestrului sa citesc SI SA INTELEG notitele de la acest curs (nu sa le retin). Imi mai luam carti, mai intrebam la laboratoare, dar cind intram in sesiune trecusem cel putin prin jumatate din notite. Pt restul examenelor invatam in sesiune, si pt ca eu nu am memorie grozava, treceam prin cursuri asa incat sa-mi las 2 zile de recapitulare, iar seara dupa invatat, treceam prin notitele invatate cu privirea. Asa nu am avut niciodata probleme cu examenele! Si inca un secret, invata intotdeauna ultimele 2 cursuri, nu stiu de ce profii dau tot timpul din ele si majoritatea studentilor nu ajung sa le mai invete ok....

Eu la probleme nu am retete speciale. Incearca dupa ce ai citit si inteles problema de la seminare in una din zile, a doua zi sa o rezolvi singura.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Eu de asemena am terminat o fac. tehnica si am parcurs-o cu creionul si hartia in fata, indiferent de materia la care invatam. Succes la invatat
micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Si eu am terminat fac tehnica si aveam materii cu formul si grafice cu duiumul. Nici eu nu invatam in timpul semstrului, dar inainte de sesiune ma apucam si-mi faceam fise la materiile mai grele. Fisele constau in conspecte sub forma de schite pe care le citeam si incercam sa le inteleg cat mai logic. Dupa care ma apucam de demonstratii , probleme si exercitii si asa imi intrau formulele in cap. Problema mea era, ca daca lipseam de la cursurile de la inceputul semestrului cand se explicau termenii de baza, atunci imi era mai greu, dar daca aveam baza (termeni, denumiri, ce reprezinta fiecare) imi era mult mai usor sa imbin totul in formule si demonstratii.
Dupa ce invatam (in timpul zilei, niciodata seara), daca ma apucam sa fac ceva (mancare sau baie) imi propuneam cate un subiect si incercam sa-mi aduc aminte ce era important (uneori cu voce tare). Daca uitam ceva, sau simteam ca am omis ceva, imi luam fisa si o mai citeam inca o data, mestecand si in mancare.
Spor la invatat si nu dispera, formulele si demonstratiile sunt de multe ori logice, trebuie numai sa descoperi logica lor.
Mi s-a intamplat sa fie lucruri care nu vroiau sa-mi intre in cap, mi-a ramas o singura solutie, sa ma rog sa nu-mi pice la examen (cu exceptia statisticii matematice, am avut mereu noroc).
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgianab spune:

Noua ni se spunea la facultate ca nu e important sa stii formule pe de rost ci e mai important sa stii sa identifici un caz si sa stii apoi unde sa cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Cam tot ce au zis fetele mai sus faceam si eu.
Si eu invatam mai mult in sesiune, drept urmare imi faceam o planificare pe zile cate cursuri sa invat, si ultima zi( sau ultimele doua) era (erau) pentru recapitulare. In fiecare noua zi incercam sa recapitulez si o parte din subiectele deja invatate anterior. Trebuia sa inteleg, altfel nu puteam retine!!!!( Daca nu era foarte bine facuta demonstratia in curs, cautam documentatie suplimentara)
Incercuiam cu diverse culori si subliniam formulele astfel incat retineam vizual cursul. De cele mai multe ori imi aduceam aminte exact "poza" paginii de curs.
Si la fiecare noua trecere prin curs, scriam, scriam, scriam.
Desi eu nu practicam metoda, la unii merge si invatatul in grup, poate discutand problema cu altcineva te luminezi mai repede si reti mai usor.
Ia scurte pauze si limpezeste-ti mintea!

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu sint mai grea de cap,facultatea(tot tehnica)a fost un cosmar!
Incercam sa inteleg,ce intra intra in cap,ce nu invatam pe de rost,ce mai raminea faceam copiute...Ce sa-i faci,trebuia sa termin,nu?Noroc ca in ultimii doi ani m-am maritat cu un coleg bun la invatatura si mai copiam si de la el plus ca-mi facea proiectele...A fost bun si sotul meu la ceva! Glumesc!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput