Bebelusi de iulie-august 2004(13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata fetele,
Am citit printre picaturi ce ati scris voi. Si Eva are puncticele pe fata. Eu cred ca sunt de la aerul rece de afara, Mara din toamna pana primavara are mereu si dermatoloaga din Ro mi/a zis ca e o forma de dermatita pe care ea nu ar trata/o atat timp cat nu o deranjeaza. Deci sa o las asa ca e mai bine, cu timpul o sa/i treaca. Asistenta de aici mi/a dat pt Eva 2 mostre de creme in borcanele sa vad cu care ii merge bine, dar eu cam uit sa ii dau...
Cu Neopreol pe Eva si pe Vic al Danei i/au uns din cap pana in picioare in maternitate ca facusera niste bubite pe tot corpul. Eu ma gandeam ca o mananca o pisica daca da de ea. Dar a fost buna, am plecat cu ea curata acasa.
Ieri am fost si eu la moasa, hotarata sa iau reteta de anticonceptionale. Dar m/a convins sa/mi pun Mirena, steriletul ala cu progesteron. Peste trei saptamani am programare sa/l montam. Eu nu am folosit niciodata asa ceva... stie cineva cum e? Doare cand se monteaza, il simti dupa? Sangerarile alea in primele luni sunt frecvente? Tot atunci o sa/mi faca si Papanicolau. Eu citisem la voi ca nu se face cat alaptezi, ea a zis ca nu e problema. Nici nu stiu ce sa fac.
Azi avem si noi 4 luni. Si la fel si Vic. Sa ne traiasca puiutii!! Danuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Rox, nu mi-as face probleme dar si acum mi-a mancat numai 70 de ml si aia fugariti in 40 de minute, cu pauza de scremut pt kk, cu spalat la fund, cu tot.

Am observat ca in ultimele zile tot mai putin mananca si mai mofturos, nu mai e haplea ca inainte, poate s-a vazut in oglinda si nu-i plac gusulitele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

LA MULTI ANI puiutilor care au ajuns deja la 4 luni!!! Sa creasca mari si sanatosi!!!

Corina, si eu sunt in faza cu cautarea celui mai bun anticonceptional, am deja un flacon de Depo Provera, injectia cu progesteron care se face o data la 12 saptamani, dar mi-e frica de reactiile adverse ale progesteronului, din ce am citit, te ingrasi cat acasa... Tu ce stii?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Roxana, sarumana, bine ca m-ai mai linistit un pic. Adevarul e ca Serban avea zile cand sugea cate 280 de grame la o masa. Si mie mi-ar fi placut sa continue in ritmul asta, da sa nu creasca pana la 10 kg prea repede. Acum are doar 8 kg. . Oricum nici eu nu mai am chiar atata lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Dorsi, bai ce seamana kopiii nostri intre ei, nu stiu la kg, da la apucaturi...he he

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata si de la noi !
Roxana1974 - Giulia mea sughite ori ca mananca prea mult (ca i se dilata stomacu`), ori o apuca ganguritul cu mult patos, ori ca rade. De foame isi mananca mainile .
Lia - cu mancatu` noi stam rau de tot: aseara a mancat 50 ml de lapte+tzitzi si a dormit de la 9 pana la 6 dimineata. Si sa stiti ca am incercat sa o trezesc noaptea sa-i dau, dar asa de adanc doarme de nu a fost chip nici cu tzitzi. Cu iritatu` eu i-am pus pudra Baneocin, asa a zis doctora.
DoamnaBibi - cu caciula la noi se lasa cu urlete de disperare, chiar si dupa baita, cand o spal pe cap. Cand plecam afara, plange pana ajungem jos, pardon, urla ! Cu imbracatu` gros la fel, parca nu are rabdare si se tot invarte. Azi mi-a luat 15 minute sa-i pun un nenorocit de Pampers, zau ca am vrut sa o las in curu` gol, nu`s io firava de felul meu, dar m-a disperat, efectiv nu reuseam ...
Eu o imbrac cu un costumas mai plusat, peste body-ul cu care sta in casa si o graca mai grosuta, dar am trecut la o caciulita mai groasa care ii acopera bine urechile si fruntea. A da, si manusi pe care le "adora". Si mai am obsesia sosetutelor groase ! Cum ieri a plouat, am bagat-o intr-un costumas de fas, dar nu gros ca cele de iarna, apoi in marsupiu si am luat cea mai mare umbrela care exista
Mai mamici, in picioruse ce le dati bb-ilor ??? ??? ???

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Roberta- si Danutu meu are 8 kg fara cateva grame, si manca si el inainte si 180 ml la 2 mese consecutive, e drept ca formula, nu lapte matern. Tu zici ca al tau manca 280 odata???

Daria, eu ii pun in picioruse peste salopetica ce deja o are o pereche de botosei de lana moale, sunt tare caldurosi, am si eu o pereche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

sorry, ma jucam cu dimensiunea fontului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

neata si de la noi

Am trecut si peste vaccinul asta cu plinseste ( cu care noi si vecinii nu suntem obisnuiti ) cu febra, cu cintat si dansat la 12 noaptea, dormit cu mami si tati in pat....dar acum suntem bine !!!

Inca suntem la capitolul scos amigdalele , udat toate bluzitele si dat afara laptele. Dr mi-a spus sa nu-mi fac grija, dar am ajuns sa ne certam pe tema asta ( eu si Junior...eu is scot minutele ...el vrea sa mi le vire si pe ale mele in gurita lui, de unde o avea asa putere nu stiu ).
Acum sta cumintel - cu suptul miinuteleo- si se uita la baby mozart si gingureste acolo, cinta...si se ridica din scoica. Noroc ca-l tin numai ancorat...ca nu stiu ce s-ar intimpla.

La botez a fost cumintel...a plins si el acolo ca altfel nu se putea ...dar pe total tata popa i-a declarat ' Mai Alexandre tare prietenos mai esti !!! " . Asa ca ridea popa cu gura pina la urechi de zimbetele pe care i le dadea feciorul meu. Si asa de curios, cind i-a dat nasei sa citeasca el era cu ochii in carte de parca stia el ce scrie acolo.

Saptamina viitoare ne pregatim sa plecam in Croatia ptr 3 zile la niste prieteni care au trei fetite...cea mai mica e de seama cu Alex. Dar taica-su le-a spus aseara la prieteni sa nu-si faca prieteni ca el are deja prietena si e fidel ( auzi Nicole...te rog sa-i spui Andreutei sa nu-si faca probleme )

Am mai pus [poze ...ultima stind pe canapea parca bause citeva beri si se relaxa...mai tirziu le pun si pe cele de la botez!!!

O zi buna sa avem
Fug sa-mi termin treaba si sa iesim ca azi e soare ...cu dinti ( dar macar nu ploua )

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Ce putem face sa "aerisim" putin copii ca afara pe vremea asta nici gand sa-l scot,nici cainele nu-mi vine sa-l scot afara dapoi copilul. Si saracau e cam martait, vrea afara.

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput