virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andic spune:

Draga Antonia

Multumesc mult pentru recomandari, o sa incep de azi sa iau cateva intaritoare, oricum nu strica. Nu, nu fumez, am renuntat si la cafea... de fapt am un stil de viata destul de sanatos, merg des pe munte, nu mananc prostii... dar vezi bine ca nu e destul -:)

Am recitit arhiva.. nu am gasit ceva despre analizele pe care ar trebui sa le faca sotul meu. Ma poti ajuta cu ceva informatii?

Cu drag,
Andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Buna fetele,
Eu nu mai inteleg nimik, nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac.....
Deci pe scurt acum 2 ani la sanador am facut testul si aveam 13 tulpini ale virusului ( toate cu risc crescut oncogen).....anul trecut am refacut testul la un cab particular care le lucreaza la Micomi si era negativ, anul acesta ( fix la un an de la cel negativ ) am facut tot la sanador si e prezenta o sg tulpina (16) care e cu risc onc.

ce sa mai inteleg ?
cica acum la sanador au o metoda super performanta de a detecta toate tu;pinile acestui visrus......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Kamiska,
Eu pot sa iti povestesc experientele mele legate de analize: timp de 2 ani de zile am facut Papanicolau si secretia la Medicover, analizele ieseau foarte bune (!!!), asta in conditiile in care colposcopiile evidentiau o rana foarte urata. Cum dr. de acolo au spus ca ei se ghideaza dupa analize, niciunul nu a fost de acord cu o interventie pe col, nici ERAD, nici altceva, mi-au tot dat tratamente pe baza de ovule. Medicoverul nu lucreaza ei personal Papanicolau, ei doar trimit probele la clinica Micomi si cei de acolo se ocupa de analiza efectiva. Pe orice Papanicolau de la Medicover scrie (undeva in jos paginii) ca e lucrat la clinica Micomi…cel putin asa era pana acum un an si jumatate cand ma duceam eu la ei.
Pana la urma am ajuns si la clinica Micomi, la domana dr. Badea. Dansa mi s-a parut un om extraordinar, un medic bun, dar….diagnosticul mi l-a pus tot pe baza rezultatelor papanicolau lucrate la Micomi, asa ca a concluzionat ca am colul perfect.
Am ajuns la Cantacuzino, am facut acolo toate analizele, Papanicolau a iesit dezastru (CII/CIII), aveam si o gardnerella (pana atunci mi se tot explica ca asa am eu secretia, mult mai abundenta, ca e normal sa ma deranjeze, nu sunt singura femeie cu problema asta). Am facut si testul HPV, bineinteles ca a iesit pozitiv, cu tulpinile 6, 16, 18, 31, 33, am dat de d-na Dinca, am facut un ERAD, am aflat ca virusul mi-a atacat si vaginul, iau tot felul de chestii naturiste, tratment cu Aldara (inceput si neterminat) …si cam atat.

Nu sunt singura patita cu analizele lucrate de Micomi, am mai vorbit pe un alt forum cu cineva infectat cu virusul HPV care se plangea de acelasi lucru: analize perfecte in ultimii ani, cand le-a repetat in alta parte au iesit proaste.

Ce mi-a spus mie d-na Dinca: in urma tratamentului cu Aldara se poate intampla sa nu scapi de toate tulpinile virusului, ci doar de o parte din ele. Chiar mi-a povestit de o pacienta a dansei, care dupa aplicatiile cu Aldara a reusit sa distruga 2 din cele 5 tulpini pe care le avea. Mie tot mi se pare un mare progres…

Tu ai doua posibilitati: prima ar fi sa mai repeti in alta parte testul HPV, stiu ca e scump si ca dureaza mult, dar trebuie sa stii sigur ce se intampla cu tine; a doua posibilitate e sa nu tii cont de testul lucrat la Micomi, ghideaza-te dupa celelalte analize.

Daca testul facut la Sanador e corect, mie mi se pare totusi extraordonar ca din 13 tulpini mai ai doar una.

Kamiska, stiu ca tu ai facut si aplicatiile cu Aldara, poti sa-mi dai mai multe amanunte, toata lumea imi spune ca e horror, ca te simti rau, dar nimeni nu mi-a dat amanunte. Eu l-am inceput, am facut 4 aplicatii, au intervenit niste probleme personale si am intrerupt aplicatiile.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andic spune:

Draga Kamiska,

Si eu mi-am facut testul HPV tot la Sanador, iar medic o am de doi ani pe Dna. Dr. Tarlea, medic care mi-a fost recomandat nu o data pentru profesionalism si experienta. Cred ca Sanador este ok din punct de vedere rezultate si din ce am citit saptamana aceasta pe net (de cand am aflat ca sunt HVP pozitiva pe tulpinile 16 si 66) nu e neobisnuit sa reapara o tulpina "adormita" pe fondul scaderii de imunitate sau sa cedeze doar o parte din ele la tratament. Oricum, sunt de acord cu Antonia... e extraordinar ca ti-a iesit numai una pozitiva din toate cele pe care le aveai. Asta imi da sperante si mie :)

Cu drag,
Andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

ANDIC si eu tot la dra. Tarlea merg de 4 ani si sunt foerte multumita de dumneaei, imaginati-va ca am ajul la dansa cu displazie severa si carcinom in situ,deci ceva ....horror........si dumneaiei sa-i dea Dumnezeui multa sanatate m-a vindecat sa zic asa, am mers pana mana dansei si a fost ok. Acum 3 sapt cand mi-a recoltat proba ptr HPV la Sanador mi-a facut si o colposcopie repejor si mi-a spus ca arata extraordinar de bine colul si ca dansa crede ca nu mai am virusl ala nenorocit. Acum e plecata din tara dar cand se intoarce o s-o rog sa-mi mai faca si o analiza a secretiei vaginale si un PAP sa stau mai linistita.
ANTONIA eu am facut aplicatii cu Aldara acum 2 sau 3 ani parac ( dupa ce am nascut oricum ) si mi-a aplicat decat 6 pliculete, dra Tarlea a spus ca e suficient si daca nu scap de tot o sa-mi mai aplice inca 6 alta data daca e cazul, acum o astept sa vina sa discut cu dumneaei sa vad ce face. Nu te simti rau absolut deloc, eu nu am simtit nimik sincer. E adevarat ca mi-a spus ca s-ar putea sa am mancarimi....usturimi.....eu nu am avut.

Dragelor eu acum sunt speriata ( vazand ca a reaparuta sau ca nu a disparut .....virusul ) ptr ca de 1 an de zile am o pb si dra tarlea mi-a spus ca nu-i bai. Adica sa va explic: de ex imi vine menstra pe 1 jun ....ma tine cu sangerare cam 4 zile, apii se diminueaza sangararea si ramane asa o scurgere doar de culoare maronie, ca si cum ar fi putin sange amestecat prin secretie si uscat ati vazut ca se modif culorea......si asta ma tine asa cat sa murdaresc tamponul chiar si 10 zile.
In plus am dureri la contact in anumite pozitii de cateva luni...poate ca sunt prea speriat sau nu stiu ce sa fie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Kamiska, iti multumesc pentru lamuririle legate de tratamentul cu Aldara, parca am mai prins curaj; pe de alta parte, se poate ca tu sa nu te fi simtiti rau tocmai pentru ca ai facut doar 6 aplicatii, am inteles ca starea de rau intervine dupa 7-8-9 aplicatii. Oricum, mi-ai dat vesti bune.

In privinta celorlalte probleme ale tale, parca ai fi sora mea! Pana sa-mi fac ERAD-ul si eu aveam dureri, initial le-am avut numai in anumite pozitii, apoi am ajuns sa le am la fiecare contact sexual. Dupa ERAD, tratament naturist si cele cateva aplicatii cu Aldara nu am mai avut nicio problema. In februarie mi-a venit ciclul normal, m-a tinut 5-6 zile (intotdeauna am avut ciclul lung si abundent), apoi, timp de inca 5-6 zile am avut aceeasi secretie maronie. In martie povestea s-a repetat din nou. M-am uitat la “naturiste si homeopate” si am ajuns la concluzia ca poate fi vorba despre o lipsa de progesteron. Din martie am inceput sa iau Napraznic, Kamaiany, Septilin, Acidophilus, Vitamina C (1g/zi), antioxidant, extract de samburi de struguri (doar o luna), am luat o luna si Omega 3, Rhodiolin, tinctura de propolis etc etc. Cert e ca am impresia ca napraznicul + kamaiany si-a facut treaba, ciclul mi-a venit normal.
Incearca si tu sa iei napraznic si kamaiany, nu au cum sa-ti faca rau, amandoua lucreaza la reglarea functiilor hormonale si sunt si pentru imunitate, mai ales pentru imunitatea organelor de reproducere. Napraznicul este folosit in tratamentele anti-cancer, Kamaiany are efect tonic, imunostimulator si mentine echilibrul hormonal. Eu zic ca poti sa iei si tu produsele astea doua, nu au cum sa te dea peste cap. Eventual, incearca si vorbeste cu fetele de la “naturiste si homeopate”, am vazut ca sunt dragute.
Sa ne tii la curent cu ce mai faci, sper ca ai sa ne dai vesti bune.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Antonia, spune-mi te rog napraznicul si kamayani le gasesc sub forma de ceai sau comprimate ? Cate pe zi trebuie sa iua ?
Marti se intoarce dra. Tarlea si o sa merg la Sanador , as vrea sa-mi fac un Papanicolau ca sunt 6 luni jumate de cand nu l-am facut, vreau sa fac si o analiza a secretiei vaginale si o ecografie tranvaginala.....sunt speriata.La tine in urma carei analize si-a dat seama dra. dinca ca ti-a afectat virusul si vaginul ?
Vreau sa-ti spun ce dra. Dina este prietena si colega foarte buna cu dra. Tarlea si ambele merg prin strainatate la fel si fel de congreses legate de cancer cervical....si alte pb de genul asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Kamiska, napraznicul se ia maxim cat scrie in prospect, asta daca il iei pastile. Cel produs de Rotta Natura se ia 4 pastile/ de 3 ori pe zi, cel produs de Hypericum: 3 pastile/ de 3 ori pe zi. Poti sa cumperi ceai de napraznic, sa-l rasnesti si sa iei o lingurita de 3 ori pe zi ( se tine minim 5 minute sub limba si se inghite cu purina apa). E bine s aiei napraznic minim 3 luni, recomandat ar fi cam 6 luni.
Kamayani am luat o pastila de 3 ori pe zi, se fac cure de 2-3 luni.
Dr Dinca a vazut la vulvoscopie ca imi este afectat si vaginul, eu ma tot plangeam de dureri si disconfort, dar toata lumea imi spunea ca sunt absolut ok, insa pana la Dinca nimeni nu mi-a facut vulvoscopie.
Stiam ca dr Dinca si Tarlea lucreaza impreuna, nu stiam ca sunt si prietene.
Te rog mult sa imi spui si mie ce iti recomanda Tarlea sa faci, iti tin pumnii si iti doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Antonia,aseara am fost la dra Tarlea si mi-a prescris isoprinosine 3 ture a cate 5 pastile /zi 5 zile si eu si sotul.Mi-a spus ca arata super colul si ca nu trebe sa-mi fac griji.
Sa vedem acum ........ce sa mai zis sp[er sa scap de nenorocita de tulpina. O sa-mi mai faca si 6 aplicatii cu aldara ca eu am facut acum 2 ani doar 6 aplic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

Buna, nu am mai postat pe acest forum, dar am gasit de multe ori informatii interesante. Tot o info mi-ar trebui si acum.
Pe scurt: sunt insarcinata in 10 saptamani. Testul Papanicolaou a avut rezultatul ASC-H, adica nu se poate exclude prezenta unei leziuni cu risc inalt. Examenul colposcopic a fost ok. Testul HPV e pozitiv.Ma duc luni sa repet colposcopia.
Stie cineva, o eventuala leziune precanceroasa sau canceroasa se poate trata fara sa afecteze sarcina? Sau se poate astepta cu tratamentul pana dupa nasterea copilului?
Va rog sa-mi raspundeti daca stiti ceva, sunt tare speriata si nu ma pot obisnui cu gandul ca ar trebui facuta o intrerupere de sarcina.

Mergi la inceput