Nasterea neasistata

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Anyway, se pare ca subiectul degenereaza intr-o polemica fara sens iar eu imi pierd timpul in mod inutil.
Consider ca am transmis ceea ce era esential de transmis.
Cine a inteles ceva este bine, cine nu, la fel de bine.
Se pare insa ca ideea de nastere in viziunea "politiclly correct" este mult prea inradacinata in subconstientul romanului pentru a mai face loc alternativelor din domeniu.

Acestea fiind spuse, va doresc o nastere asa cum v-o doriti si copii sanatosi..

Toate cele bune..



* Ignorance is bliss.. *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fratilor, a trecut mai bine de un an de cand nu m-a mai enervat un subiect asa rau ca asta. Cand se inchide mai ca acu nah, tb. sa ma duc la cumparaturi sa imi treaca nervii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

In ceea ce ma priveste, acest topic este deja inchis.
Ruxij, poti sa mergi linistita la cumparaturi, iar celor carora le-am produs "nervi" sau dureri de cap le cer scuze.
Have a good life..



* Ignorance is bliss.. *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by pulstar

Anyway, se pare ca subiectul degenereaza intr-o polemica fara sens iar eu imi pierd timpul in mod inutil.


tu iti pierzi vremea?? in afara de citate de pe un site si faptul ca ai ignorat ce au spus fetele pe aici, nu ai facut nimic.

quote:
Consider ca am transmis ceea ce era esential de transmis.
Cine a inteles ceva este bine, cine nu, la fel de bine.


ce ai transmis draga??? mie nu mi-ai transmis nimic si la tot ce m-am chinuit sa-ti explic mi-ai raspuns cum singura ai spus: off-topic . ce am inteles eu din toata povestea este ca nu ai pregatire in domeniu medical sau ceva asemanator care sa-ti dea posibilitatea sa privesti obiectiv problema, ai o imagine foarte romantzata cu privire la nastere si nici macar nu ai experimentat pe propria piele ce predici aici...cu alte cuvinte, habar n-ai despre ce vorbesti! si te astepti sa te ia lumea in serios? fetele astea ti-au vorbit din experienta si evident ca se supara cand vi sa le explici tu cum este sa nasti si cum o alimentatie sanatoasa si niste energii pozitive rezolva toate problemele care pot sa apara.

quote:
Se pare insa ca ideea de nastere in viziunea "politiclly correct" este mult prea inradacinata in subconstientul romanului pentru a mai face loc alternativelor din domeniu.


alternativa la interventia excesiva nu este lipsa totala de interventie! raspunsul este undeva la mijloc si daca prezentai o varianta moderata sigur fetele te aprobau. pentru mine nasterea ideala este intr-un spital modern, dotat cu tot ce trebuie, unde am camera mea, moasa simpatica ma freaca pe spate, pot sa-mi pun muzica, sa chem energiile sau spiritele sau...ce vreau eu, sotul sa ma tina de mana si sa nasc cu interventie minima. Nu sunt de acord cu interventiile inutile cu cezarienele la cerere, etc dar nu m-as apuca sa predic gravidelor sa stea acasa cu sotul, mai degraba sa se informeze si sa se pregateasca cat mai bine pentru acest moment, sa-si aleaga cu grija doctorul/moasa, sa discute toate problemele care le framanta si sa se asigure ca cel/cea care le va asista stie clar ceea ce isi doreste: cu sau fara epidurala, cu sau fara taietura, etc. Chiar daca sansa sa fie probleme este statistic mica (dar nu este chiar atat de mica) pentru mine este un risc mult prea mare pe care nu sunt dispusa sa mi-l asum si sub nici o forma nu as recomanda altcuiva sa si-l asume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Cand citesc cam pe unde mai merge discutia imi zic: bine ca nu suntem fata in fata ca sa vezi atunci poezie si gandire pozitiva! Mi se pare extrem de frustrant sa li se spuna atator femei care au nascut si nu numai o data (deci caer cunosc bine problema) ca ceea ce au trait ele este o aiureala impotriva naturii si la toate argumentele sa ni se raspunda n-ati inteles voi cum e mai bine , doctorul X stie mai bine! Pun pariu ca multi din doctorii respectivi sunt barbati si ca deci nici nu isi pot macar imagina prin ceea ce trece o femeie la nastere.

Vad ca totusi discutia a tins spre nastere acasa dar cu ajutor medical la nevoie. Dupa cum am mai spus daca mutam spitalul acasa si eu sunt de acord sa nasc in patutul meu sau pe masa din sufragerie.
Cred ca ce deranjeaza cel mai tare este refuzul categoric al oricarei interventii medicale sub nici un pretext.

Am si eu o intrebare: esti pt sau contra anesteziei peridurale? Ma refer la cazuri de femei sanatoase, sarcini fara probleme si nasteri normale.

Am ajuns sa sper din toata inima ca nu esti moasa sau ginecolog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chri spune:

Pentru Pulstar: Tot n-am inteles de ce de la o nastere cu sotul s-a ajuns la una cu moasa de rezerva. Imi pare rau (sau bine?) ca gandesti asa despre adoptie. Daca ar face toate femeile asa, nu ar mai exista copii abandonati (de asta ar fi bine!)in Romania. Eu sunt egoista, vreau sa fie al meu la propriu.
Iti propun o provocare, nu stiu cati ani ai, dar cand va fi sa nasti, cu sinceritate, sa ne povestesti si noua ce ai facut. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:


Inca un vot pt.nasterea la spital.
Am tot citit la subiect si am zis sa pun un vot.
De ce ? Pentru ca nu in toate cazurile nasterea merge ca la
carte....si atunci ce ar trebui sa facem ? sa lasam o mama sanatoasa
si un bebe intors altfel decat cum skrie in carti sa se stinga ?

Cine nu a naskut sa nu-si dea cu presupusul.
E una cand citesti despre nastere si alta cand nasti.




Samurai-lady si bb Ken

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabrro spune:

una din cauzele pentru care nu ma angrenez in discutii .... atit de usor cedeaza lumea tentatiei de a incerca sa convinga de justetea propriilor argumente ... atita "foc" si energie risipite.
pentru mine asta inseamna a impinge catre turma - daca una, doua, trei gindesc intr-un fel inseamna ca asa e corect si asa trebuie facut.
dati-mi voie sa fiu eu avocatul diavolului si sa cer sa dati dreptul fiecaruia de-a decide pt propria fiinta; e riscant? si ce? mie-mi place selectia naturala ...
sint atitia care se sinucid "activ" - de ce le luam dreptul celor "pasivi", care refuza proceduri medicale de exemplu.
sint om, stapin pe propriu-mi destin sau sint animal de stoc unde altcineva decide ce-i spre binele meu, ca eu is prea timpa pentru asta;
eu n-am cerut nimanui sa faca ce fac eu ... cu atit mai putin sa aprobe. atunci, de ce sa mi se ceara sa fac ce fac altii ori sa le dau dreptate ??
nu sint o statistica, nu sint un caz special si cred ca de multe ori puterea vointei si dorintei schimba lucruri.
dar sa ma ia benga daca inteleg de ce ruxij se "umfla" de nervi ca pulstar vrea sa aiba nastere neasistata :). faceti fratiorilor cum credeti ca va e mai bine si lasati si pe vecinul sa traiasca! celor pasionati de zicale, ca mine, le recomand sa reflecte asupra celei cu "fiecare pasare pre limba ei piere" ... si hai sa mergem impreuna la cumparaturi :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nah ca te luasi de mine! Oricum, apreciez subtilitatea de care ai dat dovada lol Cica "hai sa mergem la cumparaturi impreuna". Si auzi amenintare "fiecare pasare pe limba ei piere", sa dau pe spate. Ei da, asa atac la personalitatea mea mai merge Intr-adevar nu ai inteles de ce ma nervozai io, pot sa iti spun totusi ca motivul nu a fost acela ca pulstar vrea sa nasca acasa.
Nu iti mai dau explicatii kilometrice cum si de ce m-am "umflat" eu cum cu dragalasenie presupui, pt. ca oricum nu le-ai citi
Cumparaturile le-am facut deja:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by pulstar

oana_mm, iti multumesc pentru suport, si pentru clarificarile facute in legatura cu subiectul de fata.
Intr-adevar o nastere neasistata, asa cum o vad eu se poate realiza atat in spital cat si acasa. Eu insa sunt pentru varianta acasa. Iar moasa din punctul meu de vedere trebuie sa intervina doar cand este cazul, si nu tot timpul respectand o procedura rigida. Asadar daca mama se descurca singura aceasta ar trebui lasata in pace. Moasa trebuie sa fie acolo doar pentru situatiile neprevazute.


* Ignorance is bliss.. *




Draga mea ceea ce sustineai tu pana acum era nasterea NEASISTATA. Argumentele ti se aduceau in special pentru cazul asta. Si eu iti marturisesc a eram destul de speriata pentru consecintele pe care ar putea sa le aiba o astfel de recomandare. Si eu sunt de acord ca nasterea acasa poate fi o optiune fericita, dar macar cu o moasa calificata alaturi, care sa poata interveni in cazul unei complicatii. Fiindca oricat ar fi de de tanara, pregatita si sanatoasa o femeie, neprevazutul poate sa apara. Daca prima mea nastere a fost o poezie :), chiar daca travalil a durat vreo 20 de ceasuri, am reusit sa ma stapanesc, sa fiu cuminte, sa cooperez, la ce de-a doua, aceeasi femeie sanatoasa, tanara si pregatita a facut fata mult mai greu. Fara doctor aproape as fi avut probleme majore si eu si copilul. Eu as fi facut ruptura de col, daca nu as fi fost indrumata, nu mai aveam putere sa imping, copilul era mare, se blocase, a si facut fractura de clavicula. Si nu era o sarcina cu risc. Eu sunt de acord cu multe din argumentele tale si tot o nastere cat mai putin invaziva as alege daca ar fi cazul. Sunt la fel de sarita de pe fix incat pot simti frumusetea nasterii cu toata mizeria si durerea. Daca o sa citesti subiectele de la nastere, o sa vezi ca fetele sustin o nastere cat mai putin invaziva, adica nu epiziotomie daca se poate, fara cezariana daca nu e musai. Dar asta nu inseamna in nici un caz nastere neasistata. Fiindca daca nasterea poate fi o experienta pretioasa, pana la urma ea nu e un scop in sine, copiul e. Cine si-ar putea ierta un gest care sa riste viata lui?

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput