23 ore de travaliu-cezariana. E normal?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrutz spune:

Sotia avea dilatare 2, 2 spre 3, se afla cu 10 zile dupa ziua preconizata sa nasca. Se stia ca nu va putea naste normal, poate ca nici dilatarea nu se putea face datorita problemei din copilarie. Durerile au fost epuizante. Cred ca eu nu le-as fi putut duce. Poate ca dr. L a actionat corect d.p.d.v. medical dar mi-e nu mi-a dat impresia. Noi si acum credem ca am fost confundati cu o alta pacienta. Oricum se stie ca se poate face cezariana si fara sa inceapa travaliu. Ideia este ca daca un doctor ginecolog posteaza aici cei care scriu il ironizeaza asa cum am patit eu cu gradinita. Ar fi indicat sa ascultam parerea a mai multor medici ca sa stim care sunt solutiile la astfel de situatii si cum e mai bine sa facem pentru a nu se mai chinui viitoarele mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Petrutz in timpul durerilor menstruale poate sa-ti fie rau, rau. Mie uneori imi era de ma albeam toata, dar... nu e ca in faza de travaliu activ. Te poti calma. Efectiv cu cat te convingi ca-ti e rau si ca esti neglijata e cu atat mai rau. Iar voi nu a-ti prea realizat pe ce pamant sunteti. Cred ca erati intr-un stres vecin cu isteria si neclaritatea regulilor v-au innebunit. Totusi... eu nu cred ca aveati vreun motiv.
In acelasi timp cand mie mi-au spus madam pana la 3 cm dilatatie va trimitem acasa... imi aduc aminte ca m-am infiorat si mi s-a facut frica. Retro nu mai gandesc asa.

Cat despre se stia ca nu putea naste normal nu ai expus motivele.. deci nu pot zice nimic, dar tot ce-ti pot spune e ca in mod firesc cezariana nu are de ce sa fie programata decat dupa 41 saptamani. Inainte trebuie ca travaliul sa se declanseze singur inclusiv pentru bebe asezat in bridge care nu va iesi veci normal.. E mai bine pentru bebe, pentru lactatia mamei etc. De ce e mai bine? Pentru ca in fapt contractiile sunt declansate de bebe. Bebe secreta un hormon care decide momentul nasterii. Deci bebe e pregatit sa iasa, aceasta evita de exemplu ca in cazul unei datari ecografice proaste sa aduci pe lume in mod programat , ca prostul, un bebe prematur cu toate problemele care decurg de aici.

Andreea si galusca Anne-Sarah


http://client.webshots.com/user/acusor_dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandita spune:

sal baieti si fete.
poate nu va voi ajuta cu nimic prin ceea ce va voi povesti, dar asi dori daca se poate sa ma lamureasca si pe mine Cata in anumite privinte.
Eu am avut toata sarcina un doctor foarte bun Dr. Rugina, Piatra Neamt, profesionist, serios si nu in ultimul rand rabdator si omenos. Din cauza miopiei de -4 ao, doctorul Rugina mi-a recomandat operatie cezariana. Cu mult timp inainte de a ramane insarcinata am visat frumos cum voi naste normal, avand in vedere ca sunt o persoana foarte sanatoasa (in afara de miopie nu am avut nici o contraindicatie). Tocmai din aceasta cauza operatia cezariana a fost pentru mine nu numai o trauma fizica ci si una psihica. Am sperat pana in ultimul moment ca se va intampla o minune si voi naste pe patul din sala de travaliu. Dar nu a fost asa. Asistentele nu erau extraordinar de dragute, dar veneau din 20 in 20 de minute sa ma intrebe de intervalul dintre contractii si am avut 2 controale vaginale. Am stat 15 ore in travaliul si doctorul nu m-a bagat in operatie decat in momentul in care aveam intre contractii mai putin de 2 min, chiar inainte de a intra in sala de operatii chiar simteam ca nu mai exista interval intre contractii. Doctorul mi-a spus ca este mai bine si pentru mine si pentru copil; si il cred sincer. Operatia a fost un succes recuperarea foarte rapida, complicatii zero.
Dar...pentru mine a fost un chin. Puteam sa mai sufar 30 min 1 ora, nasteam normal, ma ridicam imediat din pat si imi alaptam copilul, plecam acasa in 2 zile etc etc.
Si asa am ajuns la ceea ce ma intereseaza. Poate cineva sa imi spuna daca pot sa mai nasc normal a doua oara (lasand la o parte miopia ca sunt in stare sa dau scris ca ma risc)? Si daca da, ma ajuta faptul ca la prima nastere am stat in travaliu 15 ore? Va rog raspundeti. Sunt in stare de orice dieta, program, exercitii doar ca sa nasc normal.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Mandita, cu parere de rau, nu cred ca vei gasi in Romania un medic care sa isi asume raspunderea sa te asiste sa nasti natural. Se poate sa ma insel, dar nu prea cred. Nasterea normala dupa cezariana se practica in alte tari, dar nu la noi. Depinde insa si la cati ani dupa cezariana survine a doua nastere.
Pt mai multe amanunte da o cautare pe google pt VBAC (vaginal birth after cesarean).



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput