Bebelusi de iulie-august 2004 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Nu stiu fetelor ce sa mai zic si ce sa mai cred, D-zeu cu mila ca uite daca e vorba de sfatul unui medic....poti sa tot stai cu copilul urland in brate. Este prima oara ca patesc asa ceva cu el si m-a lovit in moalele capului parca...NU stiam ce sa-i facem, tipa cu fata cogestionata si pe mine ma si psca de pielea gatului cu o fortaaaa, v-am zis, mi-a facut o alunita sa se desprinda sper sa nu fie d-aia cu potential cancerigen ca e vai de capul meu. La tata-su urla si tipa si mai si, la el nu ajunge sa vada peste umar si nu-l poate pisca insa eu am numai urme de aseara pe gat. Asa de tare m-am speriat, nu stiam ce sa gandesc ca are, crize de ce? Ce-l durea asa tare ca de colici nu cred ca mai e vorba ... n-a mai avut de mult, mai are crampe asa inainte sa faca kk insa doar maraie si trage partzuri nu tipa. Sincer nu stiu incotro s-o iau. Azidimineata m-am trezit la 6 ca batuta cu leuca ma simteam si umblu cu el ca si cu oul de pasti nu care cumva sa-nceapa iar Doamne Pazeste. Aseara cand am venit de afara de la plimbare era putin agitat, nervos, insa m-am gandit ca ii e foame, trecusera 3 ore de la ultima masa, asa ca i-am facut laptic si a baut tot, apoi l-am pus in cosuletul de masina ca in patut nu vroia, in carut nu vroia si l-am tras langa taica-su langa birou ca io aveam de lucru in bucatarie. A inceput prin a marai, apoi se vaita, miorlaia ca in final sa se puna pe strigat asa fara lacrimi. Am zis sa aplicam metoda si sa-l lasam sa se calmeze...hranit era, schimbat era, obosit nu era ca dormise de la 10 la 4 dupa-amiaza, deci am zis ca are mofturi. Un sfert de ora s-a vaicarit acolo in scaun apoi s-a pus pe tipete dinalea de nu ne mai auzeam in casa, cu lacrimi in valuri, s-a udat, eu plangeam m-am udat si eu, la amandoi ne curgeau mucii care pe care...dezastru era la noi. Am ramas asa de marcata de faza asta incat am jurat sa nu-l mai las sa se jeluiasca intr-un loc si sa astept sa se calmeze singur, mai bine ma cocosez umbland cu el in brate. Nu mai pot sa-l vad asa chinuindu-se...i-a trebuit o ora si ceva pana sa se calmeze, l-am dezbracat de pantalonei, de pampers, credeam ca il deranjeaza ca e prea strans, nu era nici asta...pana la urma l-am trimis pe tati sa traga masina in fata blocului sa mergem sa-l plimbam prin oras poate se calmeaza, l-am trimis sa incalzeasca masina ca asta mic era tot aburti si trebuia schimbat in haine uscate, sters pe parisor...pana una alta mi-a adormt pe umar suspinand, l-am intors pe spate si l-am tinut in brate inca jumate de ora apoi cu ajutorul lui tati l-am dezbracat incetisor si cu mare teama si i-am pus pampersu, hainute uscate si l-am leganat inca vreo ora apoi cand respiratia i-a devenitegala l-am pus in patut. Pfiu, abia apoi am trecut la sterilizat, spalat si alte cele prin bucatarie,....am ajuns in pat la 1.30 rupta, nu mai vedeam deact stele verzi inaintea ochilor si asta la propriu, se invarteau in fata cand mergeam parca. Toata noaptea l-am pzit, l-am acoperit, descoperit, in functie de cum mi se parea ca ii este. Nu cred sa fi avut febra ca l-am tot incercat cu obrazul meu, de termometru nu se punea problema ca nu statea,cred ca il rupea in fund de il puneam, iar ala electronic sa ma ierte D-zeu insa degeaba am dat pe el aproape 2 milioane e bun de dat inapoi, ca e in garantie 2 ani, ne luam toti din casa temperatura cu ghidul de instructiuni sub nas si nu arata mai mult de 35.8, 35.9, iar cu termometrul normal la axila avem in jur de 37...Asta e, asa ca doar l-am pipait si cred ca febra nu avea, obrajii erau chiar mai reci, fruntea era putin mai calda insa nu parea fierbinte.
Daca ieri ma simteam leguma oparita azi ma simt leguma carbonizata, atata am plans si m-am rugat la D-zeu sa ne ajute

lia si danut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

quote:
Originally posted by papadie

ma gindesc ca in 3-4 luni vrea sa mince in timp ce face un soliter ceva


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)



Si buburuza rade cu toate gingiile cand o pun in fatza calculatorului...daca o iau de acolo prea iute sa nerfeasa...Io zic sa le punem sa se joace online in cateva luni....hehehe

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

Asa de tare m-am speriat, nu stiam ce sa gandesc ca are, crize de ce?
..hranit era, schimbat era, obosit nu era ca dormise de la 10 la 4 dupa-amiaza, deci am zis ca are mofturi.




Pe pariu ca era obosit?!...:)
Asa face si buburuza...o adorm, iar daca e ziua se trezeste vesela ca o floricica in juma' de ora...E oboseala pur si simplu, cel putin la ea.

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Dorsilie nu stiu cit te consoleaza dar asa face si Catrina de nerfi ca n-o luam in brate dupa ce maninca e drept ca de cele mai multe ori are gaze si dupa ce scapa de partzane se linisteste da greeeeeeeeeeeu, greeeeeeeeeeeeeeeu. i se inoada lacrimile in barba:-)

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Marcela, ce ochi au mah copiii tai???! Tare frumusei! (M-am tampit, io intreb, io raspund).
Ema, mutumim ptr poze, mie imi place sa ma uit la nebunie sa vad cum au crescut puii.

Sa ne laudam akum: ne-a revenit pofta de mancare, si ieri ne-am cantarit: 7700g. Lia, tocmai cand vroiam sa ma mir cat a crescut Danutz, acuma nu ma zic nimik, tac din gura!

Am pus poze cu nuduri hi hi hi (ALbum 2, Noiembrie)

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

web1

web2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

IRINUCA, pai cum sa te miri, uite si vlajganelul tau se tine bine, astia doi, nascuti in aceeasi zi...o fi fost zi cu pofta de mancare si valorificat fiecare picur de lapte/ceai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si micu meu e tot asa chelut-pufulet iar la corp seamana bine...ai vazut.,..noi ne-am pozat numai in saloptica, nu am vtut sa aratam bucutele desi tare ne place cu ele goale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

venim si noi de afara ...cald, foarte cald, eu am tinut-o pe moata in capul gol!

noaptea trecuta acelasi chin de ai intra in voie, nu i-a convenit nimic, sigura pozitie in care i-a placut sa stea era pe burta la mine , iar eu imaginati-va ca era franta ...

Marina, probabil ca in weekend vom incerca s-o tinem treaza indiferent de crizele pe care le va face, vreau sa ia si tati parte la spectacol aveti niste copii superbi !

Monicule, zici ca Botosel a facut la fel ???? daca i-ar trece intr-o saptamana as sari in sus de bucurie, eu acum fiind speriata ca asta este programul nostru de acum inainte, am si uitat cum e sa doarma linistita toata noaptea
si eu ii dau sa pape in patut, la orizontala, de ce nu e bine ????

Lia, linisteste-te! nu are nimic Danut, era obosit, trebuia sa-i pui muzica si se calma imediat, si la noi au fost in timp vreo 2-3 crize din astea de plans isteric si cum auzea muzica ii trecea, se calma si adormea!

Ema, bine ati revenit, va asteptam mai des aici!

Roxi, cu voi nici nu mai vorbim, cum adica sa doarma toata noaptea? nu vrei sa ti-o aduc pe Andreea vreo cateva nopti, s-o educi si pe ea?

Papa, organizam concurs de soliter pentru gaze? sa ne mai linistim si noi ...le gasim ceva de facut!

va pupacim! ma duc sa ma conversez cu ea, are chef de discutii


Nicole & Andreea Alexandra (fomista)

http://community.webshots.com/user/niar1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Lia: Nu are ma par deloc, si tatay cand a vazut el copilul ala de pe pliculetzele de Babydrink (e un copil arab cred cu o gramada de ciuf pe cap), a zis ca o sa-i creasca si lui la fel. Da' de unde!
Nu imi fac probleme insa, eu am gasit opoza de-a mea de la 6 luni si eram la fel. Semanam ca doua picaturi.

Se gaseste in Rom Pampers Baby Dry pe numere? Ne trebuie nr. 3! Ca nu m-as cara in avion cu ditamai pachetzoaiele de scutece. E destul ca trebuie sa car laptele praf. O sa aduc si niste morcovi fara suc sa fie de prasila
Si cam cat costa Pampers in lei va rog! Un pachet mare de 70 bucati de exemplu. Eu sunt pe dinafara cu leii, nu mai stiu nimik cat mai costa. CAnd am plecat era o paine 4000.

Daria, parca tu intrebai daca stau copiii la imbracat. Ei bine, Andy nu zice nici pas! II place l anebunie sa il imbrac si sa-l dezbrac, si nici nu prtesteaza la caciulitze. Dupa cum se vede din unele poze (nu alea nud ), ii pun si fesuletz si gluga, sau mai are el o caciula din aia gen ruseasca, cu urechi. Cu aia ii sta demential, dar am observat eu ca ii transpira capul rau, cred ca ii e prea cald cu ea.
In fine, cred ca seamana cu mine, eu sunt din seria: imediat ce pleca mama de-acasa, scotoceam in sifonierul ei si ma probam cu rochii si pantofi. Sper sa nu fie si cazul lui!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

web1

web2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mai fetilor eu zic ca trimiteti incoace cupiii la reciclare. ca mai e si o vreme frumoasa de vara indiana, vreo 17 grade....fara vint....ce mai, nu va mai zic ca va apuca individiile.
Lia, si eu zic ca a avut copilu bazdaci. si asta al meu a facut de vreo doua ori asa.....si i-au trecut, de ridea in o ora cu gura pina la urechi. hai, linisteste-te...nu se intimpla des, asta-i norocul nostru!
Irina, un pachet de pampers nr. 3 cu 96 de bucati este 600.000 la metro. ce lapte ziceai tu ca folosesti, similac? gold parca? aici nu am vazut decit gain....dar ne informam.

Mergi la inceput