Bebelusi de sept-oct 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Salutare mamici!

Am fost si noi ieri la controlul de 2 luni si avem 6,350 kg si 58 cm.
Doctora a spus ca este o greutate de 3-4 luni dar laptele meu este foarte gras si de aceea a asimilat asa de mult.
Totul este bine cu bebicul meu dar eu am o problema mica cu operatia.
Fetele care ati avut cezariana ati avut eva probleme pana acum? Mie dupa 2 luni mi s-a rupt un pic pielea acolo la operatie. Asa m-am speriat aseara cand am vazut sange acolo . Nu ma doare si nici nu mai sangereaza ,dar este acolo. Eu cred ca a fost pielea foarte subtire si m-am fortat eu(tinand cont de greutatea printisorului!) si probabil de aceea s-a rupt.

Va las ca s-a trezit bebi.

Cami si bebe Ben

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna mamici,

Bebelusha mea a stat treaza ieri de la 10 diminetza pana la 23.30 cu atipeli de 20 de minute dupa masa. Am crezut ca voi claca. Iar azi-noapte s-a trezit de 2 ori sa manance. Sper ca n-o sa mai aibe zile in care sa stea treaza, e foarte obositor pentru mine.

Va pup.
Bye.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut, fetele!

Cami, si eu am avut o mica sangerare la taietura de cezariana, dar asta a fost in primele saptamani. Nu a fost insotita de dureri locale, si a trecut in cateva zile. Am avut grija sa dezinfectez zona cat mai des. Cel mai bine insa e sa vorbesti cu medicul.

Fetelor, oare cum imi dau seama daca i-au ramas mici pampersii? Eu folosesc din cei pt 4-6 kg si desi puiul are 5 kg, in ultimele zile ii iese caca prin partea de jos, cand productia e mai substantiala. Si oricat de bine fixez pampersul, dupa un timp parca ii cade in vine. Ma gandesc ca puiul a crescut 8 cm de la nastere si pana acum.

MCM, si Costin doarme destul de putin ziua, in reprize de 30, max 50 minute. Insa noaptea doarme de la 11 la 4, apoi de la 5 la 7. Nu cred ca e o problema.

Va pup si plec in parc cu puiul.

Chiar asa, cine se mai plimba in parcul IOR? poate ne intovarasim.

Mina si Bebe Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Mina, noi folosim nr 2 de la Pampers (3-6 Kg). Avem doar 4 kg... si noua ni s-a intamplat sa "dam" pe dinafara... Ii pui body? Ca i-am dat si eu bluzite si pateam la fel cu "diversele". Mai ales cu pipi. Se lasau chiloteii de ziceai ca nici nu-i are. Acum ii pun numai body si e OK.

Monica, ciudat ce ti-a spus dr. Icterul se face de la altceva, nici de cum de la "nealimentare"... Dar nu-ti face griji, bebe al nostru a stat 36 de ore sub fototerapie cu ochii legati, de am plans tot timpul... Nici nu vreau sa ma mai gandesc... Poate ca bebita oboseste, ca asa pateam si eu cu cel mic. Abia reusea sa suga un san... Acum vad ca si-a mai dat drumul...

Noi inca ne mai trezim noaptea. Fericitelor! Mananca seara pe la 10, dupa baie, apoi la 12, la 3 si apoi la 6... cu mici decalaje, desigur. Ziua are si el niste ochi maaaari... si nu mai doarme cum dormea in primele saptamani... of...

Cu colicii am mai rezolvat-o; sunt mai linistita (si el, de altfel).

Cam astea de la noi.

Ma bucur tare ca suntem toate mamici de acum...

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

cami florina si eu am patit la fel ca tine dar eu nu am nici o luna de la nastere , s-a dezlipit ff putin acolo in dreapta si a curs putin putin sange,asa ca am alarmat dr-ii pe aici si mi-au zis sa dau cu apa, sa fac dus, si sa las asa sa, nu pun nimic altceva, nu ma doare si nu m-a durut, mie mi s=a dezlipit ca a stat elasticul de la chiloti pe taietura aia si eu nu mi-am dat seama, asa ca in mom in care mi-am dat chilotii jos am dat si o copca din aia jos sau ce o fi fost. Eu zic sa faci ca mine, sa faci dus si sa nu stergi acolo , sa tamponezi sa stai putin asa fara haine pe tine sa se usuce si gata si sa iti iei chiloti care ajung sub tzatze hahahahah

Fetelor, veni azi asistenta la noi si zise asa: COPILUL DUMNEAVOASTRA E PREA GRAS, II DATI PREA MULT DE MANCARE, TREBUIE SA IL OPRITI....
Tristan are azi 4860g si are 1 luna fara 2 zile, acu ziceti si voi e bine e rau, ca asta face si pe desteapta ca nu vb decat germana si germana mea e mai mult oalndeza decat germana si mai are madam si aere rasiste in creier.... mama ei de natzie de sasi...
In fine, apoi tre sa ii dau apa apa, cand ii e foame si nu e ora mesei si sa nu ii dau mai mult de 120 ml. Sa nu mai bag copilul in chiuveta ca cica nu ii place copilului, pai daca nu ii placea trebuia sa urle, Tristan se intinde in chiuveta si rade... Si deci nu tre sa il mai spal in chiuveta ci cu servetele din alea umede... l-am mai sters eu in spital cu din alea si s=a iritat la fund si a dat in ciuperca.... aaaaaa cu ciuperca de la fundul lui, cica crema data de dr-ita nu e buna, cu toate ca ciuperca a trecut apropape de tot... dr-ita a zis ca dupa ce trece ciuperca nu mai dau nici o zi in plus cu crema, asistenta asta ambulanta zice ca mai dau 3 zile, am mai facut asa cu crema numarul 1 si a aparut din nou...
Eu am sa fac cum o zis dr-ita
In rest nu mai stiu ce sa va zic, Tristan a inceput sa faca showuri noaptea.... ii trebe calare cu noi ii trebe atentie si aia doar noaptea hmmmmmmmmmmm
pupaciuni

ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:



Ce frumos e astazi! Numa' bb-al meu a scancit afara de n-am putut sa-l tin mai mult de o juma' de ora . Dup;aia am crizat vreo ora si ne-a dat mami sa papam ca nu mai stia ce sa faca

Of of..

Ia sa vedem pe la voi ce s-a mai petrecut
Babirusa, cred ca-n scurta vreme o dam si noi pe ceai, ca astazi l-am facut sa taca dandu-i titi...Sper numa' sa nu ceara asa de mult incat sa fiu nevoita sa-i dau completare
Cybip, subscriu si eu la ce-a spus Lorena. Nu cred ca poate sa faca icter de la nemancat.. Oi avea si tu o doctorita cum are Ralucule asistenta ,mai intreaba si tu pe altcineva, chiar asa sa fie, oare?
Cami, ai un voinic in toata regula! Bravo! Pai asa laptic, asa voinic!
Mcm, te intelegem si suntem alaturi de tine, o sa treaca! Si noi tot cu speranta asta mergem inainte!Altfel mi-as fi imprastiat putinii creieri pe pereti de cand a inceput cu crizele
Mina, am patit-o si eu, asa ca l-am trecut pe nr 2 din a 2-a saptamana. Ce-i drept, al meu era si mare de la nascare (54cm) asa ca imediat cum am vazut ca da pe dinafar', l-am trecut pe 4-6kg. Si cu astia, daca nu-i fixez bine, risca sa se trezeasca vizitat de pipi si kk pe hainute
Lorena, om fi noi fericite ca mai dormim noaptea, da' tu bucura-te c-ati scapat de colici!Mare noroc!
Ralucule, bate-o mama!bang la cap ca altfel nu merge cu d-astia! Ia de buna ce simti tu si lasa ce zice tanti aia rea si urata! Nu se poate asa! Noi avem incredere in tine, nu intr-o rasista ariana afurisita!

Gata, fetele, pe ziua de azi ne-am cam facut portia de net ca mai avem numa 1h30m si se termina facturarea/10

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Buna fetelor,
am trecut si noi la lapte praf de la 1 luna din cauza cresterii insuficiente in greutate si am niste intrebari pt. cele care deja sunteti pe lapte praf...

1) e normal ca copilul sa fie mai constipat... adica face mai greu, se icneste, chiar tipa se chinuie mai mult si in general face ceva mai rar decat inainte

2) cat lapte trebuie sa bea un bebe pe zi ca sa-i fie suficient? ce cantitati si de cate ori? de exemplu la mine are aproximativ 5 mese pe zi (ora 0, 7, 12, 16, 20) - am pus aproximativ pt. ca la fiecare masa incep cu sanul asa ca o masa dureaza intre 1 si 2 ore in general...

Multumesc,
dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salutare...
Draga Dixie, eu ii dau fetei mele formula, mananca intre 100-120 la fiecare masa, uneori si mai putin, de vreo 8 ori pe zi. Acuma nu stiu daca e mult sau putin, chiar as avea si eu nevoie de detalii privitoare la sb asta.
Se screme cand face kk, dar nu e constipata.
Mai fetele... sa va zic o situatie... bebelina mananca 80ml apoi scoate aerul si adoarme... se trezeste intr-o ora si plange de foame... ce sa fac, ii dau! si mananca repede si face gaze la stomac si dai pe plans. si iar cere mancare... ce ati face in situatia mea? :(

In rest toate bune si frumoase, pacat ca vine iarna... vantul iti intra in oase si nu pot sa o scot afara... :( Oleaca in balcon si atat, ca are nasucul infundat. Aaa inca ceva... fata mea are narile foarte foarte apropiate, inautru - abia poate respira, si cand e infundat nasucul... numai pe gura respira... stiti ceva?
Va multumesc si multa sanatate!

Andreea, Doru si Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, eu nu mai inteleg nimic moasa incepe sa se contrazica si bb face numai ce vrea. Dupa o masa de 100ml de lapte praf, cat a spus moasa sa-i dau, si 10ml de ceai inainte de lapte ca sa-l ajute sa eructeze, mi-a dormit numai 2 ore si ar fi trebuit sa doarma macar 4....A mai spus sa nu-i dau decat ceai daca se trezeste inainte de 2 ore....e normal? ca nu o pot hrani cu ceai si moare de foame daca ar fi sa ma iau dupa moasa.
dixie, mie mi-a spus sa nu-i dau mai mult de 100ml la o masa completa, iar daca ii dau san inainte, sa completez pana la 60ml de lapte praf si bb are 3 sapt. si o zi. A mai spus ca pot sa-i dau ceai de chimin 100ml pe zi. KK face normal, desi nu dupa fiecare masa, cam de vreo 4,5 ori pe zi, oricum, ceaiul o ajuta mult. Si la noi dureaza masa o ora jumate, doua . Tu cat lapte ii dai? Pacat ca nu am un grafic cu cat lapte trebuie, la cate saptamani. Cel de pe cutia cu lapte mi se pare aiurea.

Kittie, spor la baut ceai, face bine la rinichi... In Ro nu se gaseste karamalz? un fel de bere fara alcool care creste productia de lapte.



babirusa si bb Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

fetelor, copilul hranit artificial are intre 2 si 4 scaune si consistenta scaunului e mai tare.
tristan face de maxim 3 ori, este galben mustar si e nici tare nici moale asa ca o pasta, daca se constipa cica nu se ia nici o masura ca isi revine el, bebele.

Andreea eu ii dau lui Tristan de 5 ori sa manance in 24 de ore, la fiecare masa 130, i-am dat la masa de la ora 23, 150ml si asistenata a zis ca e mult ca tralala,acu nu stiu ce sa iti mai zic, intreaba acolo dr-ii



ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput