Retete bebelusi

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

apropo de banane... eu am incercat sa ii dau crud si baba si marul... si nu i-au placut asa ca de atunci le bag la cuptor... asa e mult mai bun. Iar partea cu fiertul... nu stiu cum se firbe si cat.. dar ma gandesc sa incerc si eu in weekend.


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Mandarinei mele ii place f mult budinca de taietei cu branza
Taietei fierti, scursi si trecuti prin apa rece,
branzica facuta in casa din 1 litru lapte fiert in care adaug un iaurt (pun jumatate din branzica),
o mana de stafide puse cu vreo 20 minute inainte in apa calduta
1 iaurt,
1 ou,
zahar 1 lingura (sau dupa gust;tot optional zahar vanillnat)
Amestec oul cu zahar si cu stafidele, adaug iaurtul, branza sfaramata cu furculita si taieteii. Pun totul intr-o craticioara si dau la cuptor(incins) la foc potrivit.

Sodou
1 pahar lapte,
1 galbenus,
zahar
Frec oul cu zahar,adau laptele fierbinte si tin totul pe baie de aburi amestecand tot timpul pana are o consistenta cremoasa (ca o smantana mai subtire).
Se serveste caldut si bebeii il adora.

Peste cu orez.
File de salau sau alt peste slab facut in tigaie de teflon, fara grasime. Maruntit cu atentie intre degete sa nu aiba oase mici.
Orezul ales (e o nebunie cu orez basmati) fiert in putina apa, daca scade mai adaug pe parcurs, sa ramana bob cu bob, cu un praf de sare, scortisoara si nucsoara. Amestecat totul.

Ma gandeam zilele astea ca e bolnavioara niste crema de zahar ars.
Ard zahar intr-o craticioara pana are o culoare aurie. Las sa se racoreasca si adug crema
6 oua, 4 linguri de zahar, frec pana se topeste zaharul si adug 1 litru lapte.
Bag craticioara la cuptor si las pana capata consistenta unei budinci.

Ciulama de pui, supe creme de legume, piure de spanac, de broccolli, paste cu broccolli, mamaliguta cu iaurt si branzica, dar am vazut ca deja au fost postate retete.
Mandarina mea mananca cu mare placere kiwi si nu cred ca vreun fruct crescut in conditii naturale poate face rau. Dar cine stie, oi gresi eu.
Pofta buna piticilor
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

tot am auzi.. de brinzica facuta in casa! totul clar..cu pastila de calciu..sau 1-2 picaturi de lamaie! bine ..bine totul pina aici...dar intrebarea mea e:
CE FEL DE LAPTE FLOLOSITZI PT ASTA???
ca eu cind am intrebat-o pe dr a noastra a zis ca sa-i dau laptele de vaca diluat..2/3 lapte si 1/3 apa...faza e ca am uitat sa intreb.. ce fel de lapte..in afara ce e de vaca...CITA GRASIME SA FIE IN EL??? 3,5 sau...1,5...sau sa fie de vaca de vaca??
in dr spook(cartea) sta scris ca mai bine lapte de soia..am gustat...dar m-am infiorat... ce sa fac si cum???

multumim!!!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

pentru branza de vaci folosesc lapte de vaca de la tara sau lapte la punga; de cand avea bebe 5 luni

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Saso, eu am folosit pt branzica lapte cu 3,5 % grasime (din ala cu 1,5% nu-ti iese nimic) si care se gaseste la magazine in frigidere si are termen scurt de garantie.Deci nu lapte UHT .
De baut, eu ii dau copilului si lapte degresat si lapte integral.Insa mai des lapte degresat ca cel integral o constipa.Oricum, daca te uiti pe laptele Milupa (vorbesc despre cel gata preparat nu laptele formula!) care se adreseaza copiilor mai mari de un an, o sa vezi ca e obtinut din amestec de lapte integral cu lapte degresat.Laptele Milupa e foarte bun.Eu din ala ii luam copilului dar cum bea lapte mai rar, am renuntat la el si ii dau ce am in casa.

quote:
Originally posted by Saso

tot am auzi.. de brinzica facuta in casa! totul clar..cu pastila de calciu..sau 1-2 picaturi de lamaie! bine ..bine totul pina aici...dar intrebarea mea e:
CE FEL DE LAPTE FLOLOSITZI PT ASTA???
ca eu cind am intrebat-o pe dr a noastra a zis ca sa-i dau laptele de vaca diluat..2/3 lapte si 1/3 apa...faza e ca am uitat sa intreb.. ce fel de lapte..in afara ce e de vaca...CITA GRASIME SA FIE IN EL??? 3,5 sau...1,5...sau sa fie de vaca de vaca??
in dr spook(cartea) sta scris ca mai bine lapte de soia..am gustat...dar m-am infiorat... ce sa fac si cum???

multumim!!!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

iti multumesc camelia!

inca nu i-am dat brinzica sau altele decit lapte formula..
si ma gindeam ca poate ar fi momentul..sa incepem!si nu stiam cum si de unde sa incep...ca i-as face o budinca cu brinza si gabenus sau alte retete pe care aici le-am gasit.. dar nu stiam cum sa fac brinza!

Va multumim!

Christos a inviat!
Si Sarbatori fericite va dorim!!!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput