Ai uitat ca sunt PLOIESTEANCA, revolutionara? (2)

Ai uitat ca sunt PLOIESTEANCA, revolutionara? (2) | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

irina, eu te cunosc foarte bine, erai cu un an mai mare si-ti ascultam emisiunile literare de la radio Prahova. Eram in clasa cu Laura Ionescu, poetesa noastra pe care n-o putea inghiti madam Cioc , hi,hi. Eram foarte buna prietena cu unicii baieti mai rasariti din liceu, Iulian si Dragos. Cu Dragos am tinut legatura si dupa liceu, era invatator la Homoraciu.Ti-am scris acum vreun an-doi pe colegi.ro, nu stiu daca-ti mai amintesti.
Si-mi aduc aminte de un concert de muzica populara dat de liceul nostru la Filarmonica, organizat de biata noastra profa de muzica, Dumnezeu s-o ierte. Acolo s-a lansat Iuliana Tudor, care acum organizeaza emisiuni de folclor pe la TV. Tu insa ne-ai incantat cu ceva muzica usoara, mi-aduc aminte ca-ti admiram ....bocancii (stii ca se purtau pe vremea aia... cu fusta) , era preluarea unui slagar international, dar eu imi aduc aminte numai ceva versuri in romaneste..."noi doi vom fi iar impreuna mereu... calatori...la, la, la..na,ca nu mai stiu..." Bine ai venit pe DC!

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

io-te ca va gasii...
si eu tot ploiestean, desi cam prin adoptie, poate mai corect ar fi sa fi zis prahovean...
ma rog...
nascut, crescut la tara (Sirna) unde am facut si scoala generala urmata apoi de liceul industrial nr 1 Ploiesti promotia 1992.
Am prins 2 trepet, daca imi aduc bine aminte am fost ultimul an, deci 9-10 la C si mai apoi 11-12 la F. Dirigini, Oprea Ileana de fizica (o babataie cam ciudata si stricta iar in 11-12 Popovici Anca de mate, cdespre care mi-a placut).
Dupa liceu, inca 2 ani de scoala postliceala tot acolo (ca de, nu-mi ajunsese...)electronica si alte minatii din astea (specific caci am inteles ca ami apoi si-a scimbat profilul)...
Acum, stam in Ploiesti, adica eu si cu Lumit, dragutza mea...
sau ma rog, mai mult ea, eu cam am viza de flotant in ro...
vad ca mai e cineva care a absolvit la industrial 1, in 91 parca, nu mai tin minte exact cine si acum e prea tarziu sa mai caut inapoi...
o sa-mi updatez profilul cu o poza, e drept ca nu e de pe vremea aia, dar lumea zica ca nu m-am chimbat prea mult...doar am mai albit ceva...
vad ca sunteti multe cate ati invatat la scoala 25, acolo e invatatoare sotia mea...cineva amintea de dna. profesor Valuta de la 25, va pot spune eu ca acum e director la 25...despre alti profesori sa va zica mai multe lumi, cand va mai avea timp...

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Dane, bine ca ne-ai gasit! Na, ca acu' nu se mai potriveste titlul... ca tu nu esti nici "ploiesteanca", nici "revolutionara"...da' o scoatem noi la capat! Ce voiam sa spun... Am avut si eu niste colege din Sirna...sper ca-mi mai aduc aminte bine. Si au fost amandoua invatatoare. Monica si Alina Ionita..iti suna vreun clopotel? Sotia ta cand a terminat pedagogicul, poate ne cunoastem...?

PS. M-am dus glontz sa-ti vaz poza din profil...si vazui ca si tu, ca si multele altele dintre noi astepti sa nasti in 1899... Poate-l iei pe Mr Lee ala de zice lumea ca-i gravid :))))))
S-auzim de bine!

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Dane, musai tre sa ma pun bine cu tine...Sanziana mea merge peste 2 ani la scoala si cred ca va merge la scoala 25. So...poate imi pui o vorba buna la sotia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA


...PS. M-am dus glontz sa-ti vaz poza din profil...si vazui ca si tu, ca si multele altele dintre noi astepti sa nasti in 1899...



cum draq fac undo la chestia asta, sau e by defalut?...

hai ca acum sunt in fuga...
pa!




if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Merci ptr mesaj, Andruska. Abia acum am vazut ca ai plecat in USa. Iti place acolo?? Nu e cam departe de casa?!
Mie Ghidu mi-a terminat tineretea. Dar nici eu nu m-am lasat mai prejos, i-am scos cativa peri albi. De cate ori mergeam la Olimpiada la Romana imi luam vacantza de la orele de sport, si se oftica. Apoi, cand era de sarit peste capra, nu vroiam sa sar. Mi-a zis ca ma lasa corijenta, dar eu tot nu am sarit, ca o punea prea sus si eu eram mai mica si mai nesportiva. O colega de-a mea si-a rupt mana sarind capra aia nenorocita, si eu aveam nevoie de maini sa tin microfonul
Profa de Romana, Manescu (cea mai tare profa a tuturor timpurilor) mereu imi lua apararea in fatza lui.
In clasa a 13-a ma plimbam cu colega si prietena mea Florina (Constantinescu) prin curtea interioara si Ghidu era afara la sport cu o clasa de fete (mai mici, dar nu stiu ce clasa). Si zice: "Uitati-va, cand ajungeti si voi intr-a 13-a puteti sa va imbracati in mirese!" Batea apropo ca eu venisem cu o rochie roz cu alb, nu purtam uniforma aia nici moarta. (Decat cand aveam practica).
Profu de GEografie (nu mai stiu numele), venea pe bicicleta cu cu parpalac pe el si ii ziceam Rumburak.

Mai ai vesti (noi) despre Dragos si Iulian? Ei au fost in clasa cu noi. Numai tampenii faceam. Am jucat badminton pe coridor si s-a luat Directoarea adjuncta de noi. Sau mai chiuleam de la ore si mergeam toti pe bulevardul cu castani!
Amintiri, deh! Dar ce vremuri frumoase!!
Ziceai ca a murit profa de muzica? Habar n-am avut!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

web1

web2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA

Dane, bine ca ne-ai gasit! Na, ca acu' nu se mai potriveste titlul... ca tu nu esti nici "ploiesteanca", nici "revolutionara"...da' o scoatem noi la capat! Ce voiam sa spun... Am avut si eu niste colege din Sirna...sper ca-mi mai aduc aminte bine. Si au fost amandoua invatatoare. Monica si Alina Ionita..iti suna vreun clopotel? Sotia ta cand a terminat pedagogicul, poate ne cunoastem...?

PS. M-am dus glontz sa-ti vaz poza din profil...si vazui ca si tu, ca si multele altele dintre noi astepti sa nasti in 1899... Poate-l iei pe Mr Lee ala de zice lumea ca-i gravid :))))))
S-auzim de bine!

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.




o sa incep cam cu sfarsitul...
sotia mea a terminat pedagogicul in 93, cu tot cu anul al trisprezecelea, ala de practica sau i-a mai zis...Luminita Radu e numele ei de fata...o sa-i uploadez si ei o poza in profil...
de fostele tale colege din Sirna nu pot sa zic ca numele lor mi-au ring any bells, dar poate ste mai bine Lumi, ca ea e dintr-un sat de langa...in plus, comuna sirna e destul de mare, are vreo 5-6 sate maricele, asa ca se poate chiar sa nu ne stim, desi daca suntem de-o varsta macar pe naveta tot ne mai vedeam...
in alta ordine de ideei, stie cineva cum fac sa dispara chestia aia din profil?...
bafta!

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

quote:
Originally posted by Cristina

Dane, musai tre sa ma pun bine cu tine...Sanziana mea merge peste 2 ani la scoala si cred ca va merge la scoala 25. So...poate imi pui o vorba buna la sotia.

Cristina&Sanziana



nu ca zic, dar vreau za spun...
te pot pune in legatura cu ea, dar noi vrem sa facem un bb, cat mai curand asa ca se poate ca tocmai cand incepe copila scoala dragutza mea sa nu mai profeseze...
dar ca idee, macar asa sa te poata inderpta catre o colega buna, ramane valabila, numai stai sa vina si ea aici pe 17.12 ca de acasa nu prea se chinuie sa intre pe net decat ce vb seara...
oricum, pana atuci mai e...
hai sa fim sanatosi!...
bafta!

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Dane, pune-o si pe Luminita in legatura cu noi, ca sigur o sa-i placa pe-aici. Dupa nume nu o cunosc, poate doar din vedere...

Irina, despre cerberul de Ghidu s-ar putea scrie romane intregi... Era cinic, dar sa stii ca uneori ii dadeam dreptate... Mai ales cand zicea "hai, dati cu abdomenele-alea ca o sa va tineti burtile cu mainile cand veti fi gravide..." Era foarte slobod la gura si uneori ne jignea in sensibilitatea noastra de fetiscane... dar cu Iarca n-aveam treaba. Pe voi Ghidu va punea sa faceti "impusca cioara?" Era kestia aia cand te tinea o colega de mana si tu faceai un soi de genuflexiune intr-un picior....cumplit! Vazandu-ne fetele schimonosite de efort comenta "hai cu Gica, hai cu Fane, aoleo, ai marmelada in picioarele-alea!" si la capatul oricarei probe de rezistenta facea bilantul: "Doi morti, trei raniti...!" Eu reuseam sa rad sa stii, la poantele lui, dar imi cam tremura sufletul, pentru ca nu la toatele glumele lui trebuia sa si razi...
Profu de geografie=Rumburak??? Pe-asta n-o stiam, dar il vad pe bicla cu parpalacul si cipilica lui vestita. Nicoara il chema si nu iesea niciodata la timp din clasa cand se suna... Pe diriga voastra am avut-o intr-a noua la... agricultura. Da, recunosc, am invatat la o materie care se numea...agricultura. Si pe urma la puericultura. Nu-mi placea de ea ca ne dadea extemporale neanuntate si am luat un prim 6 la agricultura aia nenorocita de mi-a stricat media atat de necesara pentru repartizare (iti amintesti ce maniace eram cu media aia??) Pe manescu nu am cunoscut-o foarte bine din pacate...
Nu mai stiu nimic nici de laura Ionescu, nici de Dragos sau Iulian...Ne-am pierdut toti prin lume...

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

hai ca i-am updatat si ei profilul cu o poza...
tu in ce an ai terminat?...
vad din profil ca ai 27 de ani, noi avem 30 impliniti, asa ca s-ar putea sa nu o stii...
in fine, vezi deci profilul ei...
a, inca ceva, o sa scrie si ea curand aici, numai sa-si faca un pic de timp liber ca e cam ocupata zilele astea...

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput