Mamici din Constanta(19)

Mamici din Constanta(19) | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

Continuam!

Cristina si Alexia ( 22 iulie 2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Crix, hai, incepem pariurile? eu pun in plic doar "genul"....la DPN inca nu ma arunc.
Sanzi, tu pe unde esti mama??
Tania, anul asta am pus si eu ardei capia ca m-am gindit ca nu se gasesc congelati...aiurea, sunt in selgros! copti, curatati, fara imputit casa.....asa ca de anul viitor adio! la fel am facut si eu, dupa o zi intreaga de stat in bucatarie cind am vazut ca au iesit doar 4 pachetele...sa ma urc pe pereti, nu alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Serviciul l-am reluat din martie, nu mai stiu despre ce magazin era vorba, aminteste-mi.

Ce bunatati mai faceti pentru copii?

Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Hai mai Ione, veni odata vorba de un produs electronic, despre care nu ai zis de unde l-ai cumparat pe motiv ca faci reclama magazinului!
Ti-ai amintit? Doar asa sa ne vedem, venim in vizita!

Sa nu ma intrebi de bunatati, ca la mofturile Alexiei, nu stiu ce sa-ti recomand! Stai sa treaca boala si atunci vin si eu cu intrebari de papa bun, sper ca atunci sa recupereze fii-mea si sa fiu in pana de idei.

Cristina si Alexia ( 22 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Ionela, sufleu de conopida-...mananci si mori, invii si manaci iar! daca nu stii reteta, ti-o da baba Tania....
Cornelia, spune-mi datele si anii de nastere ai tai si ai lui Doru...sa vezi ce surpriza iti fac!
Pupici , pe mai tarziu!

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...albumul fam.Bugy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Eu nu mai reusesc sa scriu pe aici, iar din cauza lipsei de timp; Patrick se tine numai de nazbatii si Vivien vrea si ea sa stea numai in funduletz si pe urma tipa si se enerveaza cind ajunge pe burtica. In rest va citesc, dar tot raman in urma, gatitul si curatenia imi omoara timpul, de calcat nu mai zic si tot nu reusesc sa le fac pe toate, de fel noi suntem toti bine.
Crixia si Sinzi, sanatate multa la puiuti.
Tania, vrem si noi reteta de sufleu de conopida. Apropo de oferta facuta Corneliei, la mine s-a potrivit si la Patrick si la Vivien.
toate cele bune
si pupici la pitici

narcisa x Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Intru si eu pe forum dupa o absenta indelungata. Mi-a luat ceva timp sa ma acomodez cu noul stil de viata. Andreas a luat putin in greutate (manca putin si foarte des); drept urmare, de joi seara ii dau completare, dupa ce il alaptez. Uneori papa 60 ml, alteori doar 10 ml sau chiar deloc. In sfarsit doarme si el linistit.
Pentru stimularea lactatiei beau ceai de chimen si cat mai multe lichide. Stiti si alte metode?
Epiziotomia in cat timp se vindeca? E normal sa mai sangereze putin dupa 4 saptamani?

Pupici tuturor,
Marlen si b.b. Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Noile mamicute, bine ati revenit cu vesti bune!
Dr. Nocivin-cel mai bun dermatolog din C-ta(spit.militar)
Dr. Antohi-cea mai buna alergoloaga din C-ta-verificat pe propria piele si din multiple surse.
Sufleu conopida:1 conopida~700g, 4 oua, 200g cascaval, 1 cana de lapte, 2 linguri de faina, 2 linguri de unt, sare dupa gust.
Conopida se desface in buchetele si se pune la fiert cu sare cca.10 min. Se scuge. Separat se face pe foc mic un sos alb din unt, faina si lapte si se pune putin sare. Sosul trebuie sa iasa ca o smantana mai groasa in care se pun repede galbenusurile, cascavalul ras inainte si apoi se toarna sosul peste conopida. Se unge o forma(yena) cu unt si se rastoarna compozitia in ea. La sfarsit se adauga albusurile batute spuma tare si se omogenizeaza compozitia. Se baga forma la cuptor aproape 1 ora. Se rumeneste deasupra.
Daca aveti cuptor cu grill iese f. pufoasa si se rumeneste uniform
Pofta buna!

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...albumul fam.Bugy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Io mi-s destul de ocupata cu simularile si trebuie sa invat din greu...e asa mult si nu prea am liniste.
DAvid e bine, a inceput sa manance mai bine...io am niste afte in gura, vreo 3, imi apar cand mananc ceva cumparat de la unele patiserii si bunica mea spune ca din cauza ca faina nu e curata...nu prea imi trec cu nimic, si tre sa astept 7 zile pana imi trec!!!
Tre sa schimb procesorul la comp si placa video sa imi suporte programele de simulare, si nu am masina sa alerg...
Tania, am sa incerc si io reteta maine, sper sa am timp...
Mada, azi nu am iesit afara, maine o intreb pe prietena mea despre unguent.
Roxa, am inteles ca se face frig de joi, va sperie frigul? Sau iesiti pe orice vreme?
July, tu cand mai faci ture in parc?
Cornelia, imi dau si eu cu votu: fetita!!!
Acum tre sa fug, mai pun mana pe niste carti...
Va pup, noapte buna!!!

Sinzi si David
Poze cu David si Cora nebunatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Sanzi, ia de la farmacie glicerina boraxata cu stamicin-face minuni in cazul aftelor.In max. 2 zile se vindeca. Sau daca suporti amareala ia pastile de stamicin le zdrobesti cu un cutit si pudra rezultata o pui direct pe afta seara inainte de culcare, ca sa nu ai reflexul de a inghiti in sec si de a saliva.Cu pastile iti trece intr-o zi! Ce zici mi se potriveste porecla??? Una dintre prietenele mele chiar imi spune<baba Gabi>(primul prenume este Gabriela si rudele si prietenii din copilarie asa imi spun)

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...albumul fam.Bugy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mersi Tania, ti se potriveste porecla...hii..nu imi trece cu glicerina boraxata...sa incerc cu pastile, ca nu am luat niciodata!

Sinzi si David
Poze cu David si Cora nebunatica

Mergi la inceput