cunoasteti o gradinita buna in sect.6?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

La gradinita 274(am scris locatia mai sus)este 55.000lei/ziua prezenta,optionale cam asa:

engleza,calculator 25.000 lei/sedinta/de 2X pe saptamana ,
gimnastica,arte plastice 20.000lei/sedinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

quote:
Originally posted by gio

Manuc, poti da mai multe detalii despre cresa respectiva? Ca noi din vara acolo vom ateriza (probabil).Ati fost multumiti de mancare, conditii? De ce ati stat doar 3 luni?
Chiar langa mine e o gradi care stiu ca e ff buna (pe la Raul Doamnei, intre 2 scoli).
Pupici,
Gio si Taisia


Una peste alta pot spune ca am fost multumita de ea. A stat doar trei luni pentru ca intre timp am gasit o bona de care s-a atasat Costin din prima zi si nu s-a mai pus problema cresei, asa cum intentionam noi (adica sa ni-l duca si sa ni-l aduca si sa stea cu el acasa atunci cand nu ar putea merge, avand in vedere ca vine iarna, frig, raceli etc).
Intamplare sau nu, pana la 1 an si 9 luni Costin nu a avut nici cea mai mica problema de sanatate, in schimb din prima saptamana in care l-am dus acolo si pana in ultima i-a curs nasul non stop si tot timpul avea rosu in gat. Nu era foarte grav, dar era ceva obisnuit sa-i dam Ospamox si Vitamina C si Mucosolvan si inca ... In plus in 3 luni mi-a facut de 3 ori urticarie. Masuta pe care ii lasam medicamentele pe care trebuiau sa le dea asistentele era tot timpul plina cu pungute aduse de alte mamici. Dar ce era ciudat, daca incercam sa intreb cate o mamica pe care o vedeam cu medicamente daca are copilul bolnav, pentru ca si al meu este aproape ca nici nu imi raspundeau, ziceau ceva de genul nimic grav.
Dar... Cand l-am dus la cresa nu stia sa se joace cu copii in parc, adica una doua sarea la bataie, de ne speriam si noi, nu vroia sa auda de olita, plangea cand unul din noi trebuia sa plece de acasa. Acum se joaca frumos cu copii, da jucariile lui si altora in parc, nu mai sare la bataie una doua, sta la olita. Cresa are rostul ei, 3 luni s-au cunoscut, crede-ma, in comportamentul lui Costin, iar din cate am auzit, cresa mai buna ca asta in Drumul Taberei nu este. Infirmierele sunt persoane platite cu 3 milioane pe luna. Cu cele tinere e super OK, dar mai e cate una in varsta pe care iti vine sa o strangi de gat. Am povestit ca noi am avut o experienta neplacuta, si am vazut si alte infirmiere prin curte, tot ceva mai de mult timp tinere care repezeau copii.
Directoarea e doctorita, vede copii in fiecare zi si daca ii semnalezi tu ceva ce ti se pare ciudat iti controleaza copilul in mod special. Are experienta cu copii mici si asta e foarte important.
Ti-am spus si bune si rele, si parerea mea ca per total e bine. Tu vei hotari ce e mai bine pentru copilul tau.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Preturile se impart in doua categorii, cele obligatorii (adica masa si in cazul gradinitelor saptamanale e mai scumpa, eventual daca exista bodyguard) si cele optionale (aici intra limbi straine, calculator, dans, muzica, sport, etc). Masa cam variaza in Bucuresti , limitele normale nu depasesc 60000/zi, iar optionalele se invart toate cam pe la 20-30000/sedinta. Exceptie - am vazut sedinte de pian care costa 200000. Oare ce invata acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Mersi, Radu, de raspuns, e adevarat ca grtadinita nr. 57 seamana cu o inchisoare, vazuta din afara chiar te sperii, eu m-am intrebat de cum am vazut-o de ce seamana cu o fortareata, cu zidurile alea gri si f. inalte, cu usile alea de fier la intrare. Asa ca voi tine cont de sfatul tau si nu voi da copilul acolo, ci la cea cu program saptaminal ca stau aproape.


quote:
Originally posted by radu26

Dupa parerea mea, directoarea de acolo (NB gradinita 57) ( si aici ma refer la cea de anul trecut, nu stiu daca nu s-a schimbat) e un pic plecata, daca intelegi ce vreau sa zic, si de aici si modul in care se impune intre educatoare si cum colaboreaza in realizarea procesului de invatamant cu firmele furnizoare de servicii externe (cursuri, spectacole, etc.) lasa mult de dorit. Gradinita de langa, cea cu orar saptamanal e foarte linistita, multe cadre tinere si directoare de nota 10. Mergi acolo mai bine daca stai in zona. La 57 i se spune gradinita ca asa scrie pe firma, acolo e o "inchisoare" in toata regula. Daca nu nimeresti la o educatoare cu capul pe umeri, atunci pacat de copilul tau la care va tipa non stop o bezmetica de directoare. Intelegi? Trist, dar adevarat.



julyjuly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Manuc,

Cresa de la Drumetul pe unde se afla mai exact, pe ce strada (eu m-am mutat in cartierul asta de 1 an ssi ceva doar..).

Ca sa dau copilul la cresa ce conditii sunt necesare, ma refer in primul rind la virsta, de cind pot sa-l dau acolo si tarifele ?? dar programul ?

thank you !


quote:
Originally posted by Manuc

quote:
Si intrebare pentru cei din drumul taberei, exista vreo cresa sigura in zona din pdv igiena si tratament/grija acordate celor mici ?

Cresa de la Drumetul. E OK dpvd al conditiilor de igiena, dar depinde ce noroc ai de educatoare, sau infirmiere si asistente, ce sunt acolo. Manuela si bb Costin



julyjuly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

gradinitza 209 de la raul doamnei

Mergi la inceput