Bebelusi de iulie-august 2004 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Pentru ca n-am ce face m-am apucat sa masor si la mine o lingurita are 2,5 ml nu 5 ml. Asa ca va trebui sa ajung pana la 12 lingurite suc de portocale, dupa care nu mai stiu ce fac.. Ma gandeam ce ar mai rade cineva de la tara de mine daca ar vedea ce probleme imi fac cu diversificarea asta. Oare acolo cu ce incep diversificarea?

Am uitat sa va spun ca la 4 luni are 7,300 kg.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

...am vrut sa zic suc de morcovi, nu de portocale.

Lia, ce mai face degetelul lui Danut?

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La multi ani tuturor bb-ilor care azi implinesc lunile!!! Speram sa va ajungem din mers
In legatura cu somnul, Giulia are zile cand doarme 2 ore pe reprize, alta data cate 5 ore dintr-un sut - dar asta e foarte rar ... Acum fugim afara ca e un soareee ... sper sa doarma in carucior sa mai stau si eu pe vreo bancuta ...
la voi !!!

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata..pe la pranz!
LA MULTI ANI BEBELUSILOR CU MULTE LUNI IMPLINITE!!!
Multumesc, Rox, de raspuns, beau de ieri in disperare ceai de fenicul , parca, parca a mai venit lapticul dar in nici un caz nu cat saptamana trecuta. Azi trec pe bere fara alcool, poate merge... Matei a baut 100 ml de Humana, l-a plescait de mai mare dragul si apoi a inceput sa verse cate un pic...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna dimineata!
Noi suntem bine sanatoase si voioase...:)
Botosica a invatat sa tipe si baga la orice ora niste chiote de numa numa.
Mai nou se trezeste in plansete din somn, o iau in barte si ii trece, dar prima data plange, pana sa deschida ochii...

Marcelle, sanatate multa sotului si insanatosire grabnica. Nu reusim sa mancam in mai putin de o ora, o ora jumate, dar macar i-am pus tetine cu multe gauri si ii curge mai mult. Chiar daca se ineaca, baga la ghiozdan cat de cat (peste 100ml!) ...in afara de mesele la care crez eu ca intr-adevar nu ii e foame...hihihi

Azi dimineata a mancat sucul de la un mar (de vreo 3 zile ii dau sucul de la un mar) in care am pus si putin mar ras. N-a obiectat...:))

Sambata dimineata a inceput la 6 dimineata sa tzoncane la degete (nu plange de foame, nu se trezeste, dar tzoncane la deshte intr-o disperare) si la 8 ea nu mancase mai nimic ...I-am zis ca o sa-i mai dau sa manance cand o sa ceara "mi-e foame!"
Isi bate joc de mine...

Maine vine maica'mea pe la mine sa stea o saptamana, ca trebuie sa fac rapoarte de cercetare la doua contracte si in ritmul in care mananca buburuza nu am timp de absolut nimic!
Astept cu interes sa vaz ce face Botosica, pentru ca mama e de principiul "daca nu mananca inseamna ca nu ii e foame!". Poate mi-o dezvatza de linsul si pupatul de biberon.
Si ca o mama sadica ce sunt cred ca nu lucrez p'acasa ci ma duc la servici...Ca daca stau aici sar la gatul lu' mama...hehehe

Roxana, sanatate mamei tale!

Papadie, pe unde te ascunsesi?!

Eli, am vazut la stiri ca iar v-a zguduit...

O zi linistita sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Roberta, eu nu avusei laptic suficient din prima, din cauza de mastita pacatoasa...Si totusi reusesc sa scot din tzatzele mele flescaite 3 mese din 5 (respectiv biberoane de 170ml, ca asa scrie la carte ca e portia, din care buburuza linge doar 100ml, dar eu imi fac datoria...)
Beau, pe langa sucuri si apa, cel putin 1 litru de ceai de fenicul si anason pe zi, basca o bere fara alcool dupa masa de seara. Cateodata bag si cate un pahar de bere cu alcool, dar din lipsa de antrenament de la aia ma ia somnul...
Am incercat si cu galactogil dar la mine a fost munca in zadar asa ca ma limitez la lichide....si muulta mancare buna...hahaha

Ieri a fost ziua omului, am zis sa ii fac si eu o surpriza si sa fac un amarat de tort...dar Botosica nu a vrut, asa ca tortul e in stadiul de plicuri de crema si frisca, ciucalata la pahar si blat in tzipla...:)))

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Mitzura, am observat ca s-a mai dezrosit insa se descuameaza pielea asa in partea de sus, nu pare sa se fi colectat puroi nici acum, insa nu stiu ce e cu pielicica aia de se descuameaza asa rotund, in partea de sus deaupra unghiei spre buricul degetelului nu stiu daca sunt suficient de clara ca sa ma intelegi ce zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Buna mamici, azi implinim si noi 2 luni (noi suntem aia mai mici din gasca deoarece am fost mai lenesi la iesit afara...a mai avut el de clocit ceva pe acolo la mami).
In rest suntem cei mai mari mancaciosi din lume,dar pana nu molfaim putin la tzitzi nu ne simtim bine...Deci pe langa cele 150 ml din biberon mai suge ceva in plus. Oricum 3 mese din 5 i le dau de la san,seara ii dau biberon si san si doarme dus toata noaptea pana dimineata si la pranz mai primeste supliment.
In wk am fost la mama (din lipsa de sot) si am observat ca am avut la lapte (de, mancarica,mancarica- somnica,somnica-nu tu plansete etc) ca nu i-am dat supliment. Deci mare chestie sa fii linistita si mancata si bauta la timp.
Nu stiu voi cum sunteti,dar multumesc lui Dumnezeu eu sunt tare multumita de evolutia lui si de cum mananca,daca o tine tot asa e cel mai tare.
Astept rezultatul de la coprocultura (de ce dureaza atat de mult???) sa vad daca are ceva,daca nu sa putem face vaccinul.

Vroiam sa va intreb ceva ce ma streseza: copilasii vostri trag multe partzuri ca al meu ma dispera,da niste bombe de se cutremura casa si se scremee...si buuuuuummmmmm

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Lia: ne pare bine ca se indreapta degetelul cu pricina.

LA MULTI ANI bebeilor sarbatoriti

Dupa cum zisesi ieri, am sarbatorit Halloween toti trei in pat dupa ce am fost in vizita la nashica.

Am pus si poze, dar pe al doilea link, ca primul e full. Stie cineva cum sa fac o scurtatura ptr linkurile alea webshots, ca sa nu mai ocup tot randul?????

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

http://community.webshots.com/user/andreas2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Monica, si al meu plod trage la parturi de zici ca are o pusca in scutec sau o mitraliera, depinde, cateodata e o rafala de parturi, ceteodata unul si ..puturos rau.

Apropos de coprocultura, lui i-a trecut diareea (stii ca te intrebam eu..)cu ajutorul supei de morcov.

Glorie si bile albe am obtinut la diversificare: papa in fiecare zi un bibe de supa de morcov (plus ca a avut si 1/2 pastarnac)160 ml /zi, in care adaug o masura de lapte praf Milumil sa il mai indulcesc !!!!!
Sucul de mere crud l-am scos si planific eu sa ii dau mar copt cu biscuite asta de saptamana viitoare de cand face 4 luni.

Bile negre: imi vine sa urlu de oboseala, e crancen programul meu, dimineata la job si de la 15:30 acasa, bebe ma ia de proaspata si vrea la plimbare, tati vrea mancare calda, bunica-mea e daramata si vrea sa se odihneasca si ea un pic ca sa nu mai spun ca in week end spal, calc, gatesc, dezghet frigiderul, fac piata, etc...

imi vine sa urlu....da' nu mai am putere.

Andries

Mergi la inceput