Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Buna,
copilului mei i s-a prescris, pt febra, printre altele, Algocalmin supozitoare. Am aflat, cu stupoare, de la un farmacist din Olanda, ca acest medicament este interzis si nu se mai comercializeaza de ani buni in Olanda si alte tari dezvoltate. Intrebarea mea este, de ce crezi ca a fost interzis, si de ce se recomanda aici, cu o frecventa atat de mare? Intreb doar ca sa inteleg.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by nicoled

Draga famacist,astazi am fost la un homeopat(daca nu tine de tine,te rog sa ma scuzi)si ea recomandat fetitei mele in varsta de 1 an si 2 saptamani un remediu:Formula 17 pentru imunitate,insa nu gasesc nimic despre ceea ce contine acest remediu,care e compozitia lui.Daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscatoare.Multumesc.

nicoled



voi studia ofertele mele, un timp am avut si homeopate in farmacie, dar se pare ca in Romania inca nu le-a venit timpul............

oricum, nu stiu in ce masura compozitia lui este relevanta, fiind totusi un medicament homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by ancuta06

Buna,
copilului mei i s-a prescris, pt febra, printre altele, Algocalmin supozitoare. Am aflat, cu stupoare, de la un farmacist din Olanda, ca acest medicament este interzis si nu se mai comercializeaza de ani buni in Olanda si alte tari dezvoltate. Intrebarea mea este, de ce crezi ca a fost interzis, si de ce se recomanda aici, cu o frecventa atat de mare? Intreb doar ca sa inteleg.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family



in ce tari a mai fost interzis ??
dupa cum am mai spus in partea l, supozitoarele de algocalmin nu sint indicate pana la varsta de 1.5-2ani.
de ce se prescriu aici atat de frecvent ? fiindca e un antitermic eficient .......merge si la adulti, in cazul in care un pacient are febra mare care nu cedeaza la nimic, se face i injectie cu algocalmin, intravenos.
problema care poate apare este scaderea temperaturii sub cea normala.
in plus, algocalminul (metamizol sodic) nu este chiar bland cu ficatul piticilor, la o administrare INDELUNGATA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Ea are o infectie urinara recidivanta si cu nitrofurantoin o facea mai rar.. Acum o sa incerce cu Cantastim... plus ceva antibiotic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Multumesc mult pentru raspuns. Ea are o infectie urinara recidivanta si cu nitrofurantoin o facea mai rar.. Acum o sa incerce cu Cantastim... plus ceva antibiotic



uro-vaxom ???

plus ceva antibiotic ?? dar nu a facut urocultura si antibiograma ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol3 spune:

Buna Cristi. Vreau parerea ta in legatura cu administrarea vitaminei D la bebei(al meu are 9 luni). Cum e mai bine? Injectabil sau picaturi zilnice? (Al meu are fontanela cam mare)Multumesc.
Nicol3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Va rog sa-mi spuneti si mie dc pot administra ecoflorina in acelasi timp cu antibiotic, sau este mai eficent dupa tratamentul cu antibiotic si refacerea analizelor coprobacte..poate nu se distruge toata flora intestinala dc administram simultam??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by nicol3

Buna Cristi. Vreau parerea ta in legatura cu administrarea vitaminei D la bebei(al meu are 9 luni). Cum e mai bine? Injectabil sau picaturi zilnice? (Al meu are fontanela cam mare)Multumesc.
Nicol3

"Living on Earth may be expensive but it includes annual free trip around the sun!"



eu zic sa intrebi medicul de familie, dar ca exemplu, pot sa-ti spun faptul ca doctorita fiului meu ne-a prescris marireadozei de vigantol la 5 picaturi pe zi.
conteaza si modul de administrare......se poate pierde, ca sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by xerxe

Va rog sa-mi spuneti si mie dc pot administra ecoflorina in acelasi timp cu antibiotic, sau este mai eficent dupa tratamentul cu antibiotic si refacerea analizelor coprobacte..poate nu se distruge toata flora intestinala dc administram simultam??



daca sint probleme la nivelul tractului digestiv, care incumba administrarea de ecoflorina, eu zic sa le dai cat mai repede, fara a mai astepta alte analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Am facut analize coprobact. si a iesit stafilococ coog....ABG, prezent in fecale, mi-a spus ca este un fel de toxiinfectie alimentara. Mergem dp amiaza la med fam, atunci are program, iar pe antigiograma scrie, sensibil la: ciprofloraxin, norfloxacin, dar am citit pe net ca astea sunt interzise copiilor sun 18 ani, banuiesc ca med fam stie acest lucru, nu? iar lista continua cu cefuroxine, cefalotin...care sunt recomandate si copiilor.
Eu as vrea sa-i dau ecoflorina, de teama ca, in urma tratamentului cu antibiotice, sa nu se distruga flora intestinala.
Cred ca ar tb sa facem si noi analize, ce ne recomanzi?

Mergi la inceput