Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ga_bi spune:

Va pup fetelor! Miruna, ce idee! Asa-i! Trebuie sa le povestim si noi...Ii cointeresam si incep si ei sa povestesca...logic. De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, uneori nici nu aud ce-mi spune....prea ne-au coplesit problemele zilnice!
Numai bine! Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

mamici, tatici cu copii nascuti in per. sep.-dec. 1999!
cand ii dati la scoala??? in 2006 sau 2007??? ca eu nu mai ies din starea asta confuza.
pleaseee, vreau opinii.
ce grupa sunt acum la gradi? mij sau mare??

Antonela & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ga_bi spune:

Buna April,
Eu cred ca nu prea avem de ales noi, cei cu copii nascuti in perioada sept.-dec. 1999. Avand in vedere ca fiul meu implineste 6 ani in decembrie 2005, el trebuie sa inceapa scoala abia in septembrie 2006. Acum este la gradi la grupa mare, la anul merge la grupa pregatitoare (de fapt, inca obligatorie pentru intrarea in clasa I). Pupici si pe curand! Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

April, mie mi se pare muuuuuuuult prea tarziu in 2007! Am tot citit despre nebunia asta cu inceputul scolii in Romania, ca se ajunge la diferente si de 1an jumate intre copiii din aceeasi clasa...

In Belgia e muuuult mai simplu: copiii nascuti in '99 incep scoala, obligatoriu in 2005! Chiar daca nu au implinit 6 ani! Andrei al meu o sa aiba 6 ani si 4 luni, mie mi se pare foarte bine.

Dar, in cazul tau, 6 ani si 9 luni e mai mult decat OK, inca un an ar fi exagerat. Succes si curaj!

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze si poze noi din decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

April, eu il dau pe Luca la scoala la anul, in 2006. El o sa aibe atunci 6 ani si 10 luni in septembrie. Consider ca e numai bine.
Anul asta nu mi-l primeste ca n-ar implini 6 ani, iar in 2007 ar avea aproape 8 ani ceea ce mi se pare prea mult.
Acum Luca este la gradinita la grupa mare iar la anul va fi la cea pregatitoare.




(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Nora , eu acum vad ca si puiul tau Andrei este tot berbecut ! Mihaita a venit pe lume exact la o saptamana dupa Pastele din 1999 , pe 18 aprilie . Eu speram sa se nasca pe 21 Aprilie , de Sfantul Gheorghe , dá nu a mai vrut cu nici un chip sa mai amane putin ! In fine ma bucur ca este sanatos si zburdalnic cum nu se poate descrie in cateva cuvinte ! Alearga toata ziulica de mare cat il tin piciorusele pe bicicleta si chiar pe vechile triciclete . A fost si este un suflet generos , gata sa imparta toate jucariile si toate dulciurile cu toti copii , desi pe aici nu prea sant copii saracuti . Vorbeste suedeza la perfectie , romana binisor iar de un an si jumatate invata engleza la dagis ( gradinita de aici ) . Este un scump si un dragalas , cum sant toti puiutii nostrii ! Sa ne traiasca si sa ne bucuram de ei !


Alexandra , mamica lui Mihaita


Mic album

************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Sa ne traiasca puiutii!
Miruna are 6 ani si merge in clasa intai in septembrie. Nu as
amana-o pentru nici un motiv. Am invatat-o sa citeasca, acum stie bine sa citeasca carticele diverse (pentru copii de la clasa 1 la clasa a 4). Nu am insistat foarte tare dar i-a placut. Am mers cu ea la biblioteca inca inainte de a implini 2 ani si mereu mergem cu placere si acum. Stie bine si alte lucruri legate de matematica, numara, compara, abstractizeaza si socoteste (pe degete) pana la 10. Ii place mult sa deseneze. Face balet, patinaj si inot. Cel mai bine se descura la balet. Din toaman va feace si pian. Voi incerca sa o invat si sa citeasca/scrie in romaneste imediat ce incepe clasa intai caci as vrea sa stie si limba noastra. Desigur, vorbeste si intelege romaneste dar o limba se fixeaza numai prin scris si citit.
Singura mea nemultumire este aceea ca, profita de orice moment cand sunt ocupata cu sora ei de 15 luni ca sa se lipeasca de ecran.
Voi cum faceti cu programul TV?
Zeeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

LA MULTI ANI !
Tuturor mamicilor in aceasta minunata zi de 8 MARTIE.


(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

La multi ani, mamici, bunici si fetite, doamne si domnite!

quote:
Nora , eu acum vad ca si puiul tau Andrei este tot berbecut ! Mihaita a venit pe lume exact la o saptamana dupa Pastele din 1999 , pe 18 aprilie ...A fost si este un suflet generos , gata sa imparta toate jucariile si toate dulciurile cu toti copii , desi pe aici nu prea sant copii saracuti

Serenity, parca l-ai descris pe Andrei al meu cand ai vorbit de Mihaita al tau!Andrei trebuia sa se nasca pe 17 aprilie, m-au internat pe 19 si dupa o zi si jumatate in spital, cu medicamente de provocat nasterea ce nu aveau nici un efect, domnisorul din burtica a lasat capul pe spate, semn ca nu vrea sa iasa d-acolo! Da' doctorii nu l-au lasat in pace si s-a nascut frumusel, prin cezariana, pe 20 aprilie, ora 13:42 trecute-fix. Minunea lumii nasterea, nu?

Pupici tuturor, sa ne iubim copiii si sa fim fericiti!

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze si poze noi din decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

quote:
Originally posted by Nora
Da' doctorii nu l-au lasat in pace si s-a nascut frumusel, prin cezariana, pe 20 aprilie, ora 13:42 trecute-fix. Minunea lumii nasterea, nu?

Prin cezariana ? Nemaipomenit ,Nora asta da coincidenta ! In anul acela m-am obosit atat de tare de Paste : multe pregatiri, am trecut pe sub masa in Vinerea Mare , am mers la Inviere si chiar in Duminica Tomii am fost de dimineata la biserica apoi in parc . Cand a venit seara , cam pe la 8 , am simtit ca trebuie sa merg des la toaleta si apoi am pierdut aproape tot lichidul amniotic . Cu toate acestea am avut dilatatie aproape inexistenta , asa ca in mai putin de o ora eram pe masa de operatie si am nascut prin cezariana , la ora 21 si 15 minute . Mihaita , ca si puiutul tau , dormea bine merci , nici macar nu a simtit despre ce este vorba !
Sa ne traiasca , sa fie sanatosi si sa aiba un destin fericit , iar pentru toate mamicile , de
8 Martie
va urez din inima :

La Multi Ani !

Alexandra , mamica lui Mihaita

************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput