Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

neata si de la noi!
nici gand de dintisori la noi...insa ,cum celorlalti colegi de clasa au inceput sa le pice dintisorii, Rares si-i verifica intruna...tot spera...ca sa inceteze i-am spus ca nu e chiar asa de placut si ca e posibil sa il si doara.Acum vad ca nu mai e asa disperat sa fie "cool". Cred ca daca imi vine de la scoala si vien fara dinte ca Radu al Simonei si mor de necaz..daca tot stau acasa vreau sa fiu acolo cand pica:) cred ca si o sa plang de emotie...va dati seama Lui Lucas i-a iesit primul dintosor ,iar lui Rares ii va cadea...cand o fi sa fie::)
pe 14 aprilie ,avem sedinta cu parintii...eu cu Adi suntem printre putinii,daca nu singurii ,care merg in doi.Eu una vreau cand se poate sa il implic si pe Adi in emotiile astea scolare.Asa ca in grup peste tot.Daca nu se poate nu se poate...Dar asa < am fixat sedinta in pauza de pranz a sotului...Anul trecut la fel...si fiind prima de acest fel, era Adi terminat...eu mai putin si eram si mai obiectiva..Adi zice: orice sa imi spuna ,ca e nebun , obraznic, bataus orice...numai sa zica ca e destept ca ii iert orice..aveam si emotii ca era primul an al lui de engleza,e drept la sfarsit ,dar..In fine, a iesit ca cu cocos de acolo...se umflasera pectoralii...hi,hi...
sa vedem anul asta pentru c anu stiu daca v-am zis dar al meu copil a ajuns deja in principal's office:) pe motiv ca este...talkative:) de fapt directoarea a declarat ca a avut o bad day drept pentru care l-a tinut pe Adi 15 minute in tf ca sa ii spuna ca e o intamplare...noi stim bine c anu e ..dar daca ei vor sa creada...oricum de atunci ,Rares nu are acces la videogame pana la urmatoarea sedinta din aprilie acum...
ca o observatie asupra fiului meu, cred ca este extrem de superficial(un ex. i-am interzis videogame dupa care era topit, dupa doua zile nici nu il mai interesa) si extrem de distrat(uita tot peste tot)...nu stiu cum sa il aduc pe calea cea buna...sper in timp..
sa vedeti ce mi-a facutacum doua zile..eram cu ei afara ,am vrut sa intru in casa sa iau sucuri si i-am spus sa ma astepte in fata langa masina si sa nu se miste de acolo(el era pe role si nu putea veni pe iarba)..ce ziceti ,ca sa se bage in seama si sa aiba el ultimul cuvant, il aud o data ca zice:hei, mom! do I look to you like a 12 years old to be let alone here? ..sa mor..si cum imi picase fata d euimire..nu stiam ce informatie sa procesez mai intai, a mai binevoit sa repete ..poate nu auzisem bine
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Salutare! Ce mai faceti?

Noi ne pregatim de petrecerea de 6 ani, bine ca mai sunt doar cateva zile pana pe 20apr... Cred ca de 3 luni m-a innebunit Andrei cu petrecerea asta:

"Vreau sa facem petrecerea la noi acasa, exact cum a fost la Eric (un coleg de gradi'), sa vii tu cu tata sa luati copiii de la gradi (miercuri e program scurt, pana la 12), sa venim la noi acasa, sa comandam pizza si apoi sa ne jucam pana tarziu! Tortul eu il aleg, la fel si paharutele, farfurioarele si altele! Sa nu mai aud de petreceri scu oameni mari de ziua mea!..."

Si tot asa! Prin urmare am emotii, am trimis invitatii colorate, cu poza lui Andrei, catre 7-8 pitici, si acum ma gandesc ce sa mai fac pentru petrecere. Voi ce ziceti?

- Daca duc tort la gradi de dimineata, mai trebuie inca unul pentru acasa?
- In afara de pizza si dulciuri sa mai pregatesc si altceva de mancare?


Merci pentru idei suplimentare!

Cu drag,

Nora,AndreiMihai-20.04.1999&VictorAlexandru-12.07.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Stinu, ti-am trecut baietelul pe lista noastra si Bine ai venit pe !

Si azi, special pentru Diana a Loredanei si Bianca a Laurei_t, LA MULTI ANI!! Sa fiti sanatoase, cu noroc si sa aveti o viata minunata!



Cu drag,

Nora,AndreiMihai-20.04.1999&VictorAlexandru-12.07.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

La multi ani ! spunem si noi



ei, mamici de dintisori clatinati voi ce ati face: a mea (5 ani si 8 luni, 129 cm, 30 kg...) bursulica de ea are 'un dintisor in clatinare' cum zice ea, iar in spatele lui a crescut deja cam 2 mm, poate 3 mm, dintisorul nou;
am fost la dentistul nr 1 si ne-a zis sa mincam coaja de piine si mere sa il clatinam pe dintele care nu vrea sa cada mai repede si apoi am fost si la dentistul nr 2 care ne-a sfatuit sa il scoatem pe clatinatul acum ca cel nou va creste strimb samd.....noi ne-am carabanit repede de la dentistul nr 2 si acum nu stiu ce sa fac, o programare la dentistul nr 3? sa lasam dintele in pace sau nu? dintele cel nou e lataret nevoie mare si zimtos, nici nu stiu cum va incapea in locul pitcului asta de dinte care va cadea sper eu curind...
voi ce ziceti? sa astept, sa nu....eu am citiva dinti aiurea tot din motive de crescut prea repede, nu mi-a pus nimeni nici un aparat acu o suta de ani si acu e prea tirziu...

aaa, si dintele asta care sta sa cada s-a rasucit cumva in gingie, parca si cei de linga si-au schimbat pozitia, ati observat si voi asa chestie?...brrr, cam ciudat, toata ziua ne uitam la dintisorii astia...ei da abia asteapta ca e ultima din grupa la gradi care nu are nici un dinte picat....(ce-i drept primul dinte i-a aparut pe la 11 luni si ceva ca ziceam ca gata, nu mai cresc in veci)

multumim de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Iris, parca ai scris cu mainile mele!
Juniorului meu, 6 ani in ianuarie trecut, a inceput sa i se clatine primul dintisor cu vreo 3 luni in urma, dar abia acum 2 nopti a cazut. I se tot misca, il mai tot zgandarea el, pana cand, intr-o noapte, s-a trezit plangand, cu durere la dintisorul cu pricina. I-am dat un calmant, insa, cand a deschis gura, m-am ingrozit: dintisorul cel nou deja crescuse in spatele celui de lapte, la distanta considerabila. Toata noaptea am cautat pe internet si prin carti, ca sa ma conving ca "rechinutul" meu nu-i unicat, iar a doua zi de dimineata am sunat doctorul, care m-a linistit si ne-a chemat sa ne vada saptamana viitoare. Tot el mi-a spus ca a doua tura de dinti, cei permanenti, nu creste chiar pe locul de unde au cazut predecesorii si ca, in timp, limba ii mai impinge spre inainte, pana ii aliniaza.
Asta in cazurile cele mai fericite, ca, in celelalte, se rezolva ortodentic, cu proteze, sarmulite si alti clopotei.

Cam asta e experienta noastra si, ca sa raspund si la intrebarea ta, nu, eu nu l-as scoate, insa l-as ajuta muuuult de tot. Noi am reusit cu o para foarte tare, in care a ramas infipt dintisorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Ieri a fost ziua lui Andrei! Reiau aici mica povestioara pe care am scris-o la "Evenimente". .

"Toata ziua de ieri a fost superba, de la un capat la altul. In primul rand, Andrei s-a simtit bine, am reusit sa fentam raceala cu niste nurofen si sirop de tuse.

La ora 10, la gustarica de la gradi', am fost cu tortul no.1 in forma de catelus (!), Andrei a fost sabatorit si admirat de toti colegii. Sa-i fi vazut pe toti prichindeii imbulzindu-se sa vada super-tortul care face "woof-woof". In Romania ar fi facut "ham-ham" ! "Joyeux anniversire", cantecele, bombonici, etc. Foarte frumos.

Miercuri, ziua de gradi' se termina la 12, asa ca dupa vreo juma' de ora dupa ce venisem acasa, am fugit la Pizza Hut sa iau ce comandasem, apoi fuga dupa copii (8!) si ingramadirea in masina, spre casa.

Aici a inceput nebunia: au desfacut cadouri frumos-frumos pregatite fara sa admire nici o secunda funditele si desenele de pe ambalaj, au alergat prin toata casa intr-o inspectie scurta( mirati ca-i las cu pantofi in casa). Apoi i-am calmat un pic si i-am asezat la masa. Aici au fost cuminti. S-au jucat foarte frumos, in casa, afara la nisip (Doamne-Doamne a fost tare bun cu noi si ne-a trimis soare-cu-dinti-dar soare in locul ploii prognozate), cu barcutele pe apa intr-o mini-pista, etc, etc. Apoi a fost momentul tortului (catelul no2!) cu lumnari magice ce nu se puteau stinge, bomboane, chips-uri si tot felul de prostioare!

Au plecat pe la 5-6pm si am ramas doar cu prietenii nostrii romani, la un pahar de vin, cu 4 copii prea obositi sa mai faca galagie!

La 8 au adormit busteam amandoi. Inainte de a se baga in pat, Andrei mi-a zis: "Merci, merci, merci, mama! A fost tot ce mi-am dorit"

Nu pot decat sa le doresc tuturor copiilor de lume ca de ziua lor sa fie cel putin la fel de fericiti cum a fost Andrei ieri! Nu ar fi minunat sa fie posibil?

PS Iar pentru mine, Doamne-Doamne, daca poti, as vrea inelul magic al Arabelei ( va mai aduceti aminte?) ca sa fac ordine..."


Andrei are 6 ani!

Nora,AndreiMihai-20.04.1999&VictorAlexandru-12.07.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Nora,
La multi ani, sa traiasca fericit si sanatos Andrei si sa va aduca numai bucurii.
Iarta intarzierea, da' eu ieri n-am fost la serviciu...deci n-am avut internet.
Mama, ce petrecere frumoasa! Vreau si eu tort care face ham! Cum vine chestia asta? Daca aude Tudor am patit-o, nici nu-i spun, ca pe-aici n-am auzit macar de asa ceva.
Te pup si inca o data : Multi ani traiasca, la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Nora,
am vazut pozicile! Andreiu tau e un frumos..are mutrita de frantuz si cred ca o sa si moara fetele dupa el ...La multi ani si sa iti traiasca si sa va bucure sufletele:)
Ai primit inelul Arabelei?ca dupa opt copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Miruna, Laura, multumesc frumos de urari!

Mirunica, avem o tava in forma de catel in care am facut torturile, asta-i secretul. O intorci si decorezi si catelul cum iti trece prin cap. Copiii n-au observat, oricum, ca dungile trase cu "creion de patiserie" (cum ii zic astia p-aici( erau cam tremurate si strambe!

Naspa e ca acum Victor cere tort-pisica de ziua lui, ca sa fie altfel decat Andrei si n-avem decat caine, unde sa caut si pisica acuma???

Laura, inelul Arabelei nu vrea Doamne-Doamne sa mi-l dea, desi il tot cer de ani buni incoace... Cred ca tot munca ne ramane... Ce sa-i faci, ca daca munca era buna o luau boierii, nu? Mie mi-au lasat-o...

O zi frumoasa va doresc!

Andrei are 6 ani!

Nora,AndreiMihai-20.04.1999&VictorAlexandru-12.07.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

ce mai fac printesele si printisorii?
acum e cald si bine, a mea toata ziulica e pe afara, nu se mai satura.
voi?
pupici si ne mai scriem

Antonela &Andrada

Mergi la inceput