Buchetul de mireasa

Buchetul de mireasa | Autor: ioana07

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intreabare...
I-am spus unei prietene ca as vrea sa-mi fac buchetul de mireasa din cale... Iar ea i-mi zice (asa...cu juma' de gura) ca nu prea e bine... ca florile astea se dau la inmormantare... (vorbe din batrani...)
Stiti ceva legat de treaba asta? Voi din ce flori vreti sa va faceti buchetul de mireasa?

Va pup!

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, si eu stiu ca aceste flori aduc ghinion!
Si bunica mea a avut buchet de mireasa din cale si nu a avut
o viata prea buna, din contra, insa nu cred ca a fost vina calelor.
Dar exista vorba asta din batrani si poate nu este neadevarata.Mie nu-mi plac si le evit. Mi se par sobre, reci.
Poate ar fi bine sa alegi niste flori mai vesele si cu semnificatii
mai bune, cu toate ca vor fi mai banale.

Am incercat sa gasesc pe net semnificatia calei in limbajul florilor si nu am gasit.Are cineva idee ce inseamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Si mie mi s-a spus ca trandafirii inseamna lacrimi in casnicie, si sa nu/mi fac buchetul cu trandafiri. Insa...eu am fost incapatanata. Si deocamdata cel putin nu pot sa zic ca am plans, sa dea Domnul sa fie macar la fel de bine si in continuare.
Si sa nu porti perle in ziua nuntii, ca aduc ghinion...pai cate mirese cu perle am vazut eu!!!

Numai bine,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Am cautat un pic pe net si uite ce am gasit ca ar semnifica cala.
Cala: frumusete magnifica, mandrie
deci nici un motiv de ingrijorare din acest punct de vedere.

Cat despre superstii eu le-am auzit dar nu cred in ele. Daca nici tu nu crezi fa-ti buchetul din ce iti doresti tu, ca nu cred ca florile iti pot aduce ghinion. Sa tii totusi cont ca multi dintre invtatii prezenti probabil o sa sosoteasca: uite ce buchet are, din cale, nu se face etc. Ca asa e lumea pusa pe barfa

Eu am avut buchetul din trandafiri
Aici poti sa vezi poze cu buchetul meu: http://anasisorin.altervista.org/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Hihi... frumos buchetzel!!!

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Mersic
Si am uitat sa-ti spun ca am fost o mireasa cu perle: am avut cercei si lantisorul cu perlute. Stiam de superstitie, dar mie perlele imi plac mult asa ca le-am purtat.

AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Asa e vorba din batrani"Cala=floare de inmormantare!,dar sa fim serioase,ati vazut voi coroane facute din CALE???este o floare foarte scumpa.

Mie imi place foarte mult si de multe ori imi cumpar cate un fir si-o tin in casa,s-o admir in toata splendoarea,caci mi se pare foarte delicata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Exact! Sunt niste flori asa de elegante...Ma mir ca a putut cineva sa le asocieze cu o inmormantare!



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Am auzit si eu ca aceste flori se dau la inmormantare dar...in Franta. In Romania nu stiu sa aiba o astfel de semnificatie.
Eu am avut buchetul facut din trandafiri (habar n-am avut de superstitia cu pricina ...nu ca as fi tinut cont de ea daca as fi stiut)
Uite aici un buchet de mireasa din cale albe :
http://www.cadoultau.ro/product_info.php/cPath/53/products_id/533



"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

Cary, ai punctat perfect! chiar nu stiu sa fi vazut cale la vreo inmormantare, la cat de des se aude superstitia asta te-ai gandi ca sunt chiar obligatorii in cazuri d-astea funeste, si cand colo... nimeni nu pare sa-si aminteasca ce a stat la baza unei astfel de vorbe... mie nu mi se par deloc reci, if anything, mi se par chiar cele mai potrivite pt. nunta, sunt fine fara a fi firave, si parca ceremonioase, asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Wow! ce buchet frumos...
E clar... imi fac buchetul din cale!!!
Sincer, nu prea cred in superstitii... dar, exact cum spunea Michelle, lumea e pusa pe barfa si cred ca mi-ar pica rau sa vina cineva la mine (chiar in ziua nuntii) si sa-mi spuna: "stii ca florile astea se dau de fapt la inmormantari... ca nu trebuia sa-ti faci buchetul din cale...ca aduc ghinion..."
De fapt...daca are cineva curajul sa-mi spuna o chestie de genul asta, cred ca o sa-i fac... si imi vad linistita de nunta mea...

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Va pup!

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput