Varsta bonei

Varsta bonei | Autor: Ioana77

Link direct la acest mesaj

Tocmai m-a anuntat una din cele 2 bone ca pleaca..

Asa ca am luat-o de la capat cu interviurile prin agentii.
Fata de acum 5 luni cand am angajat bonele, acum agentiile imi tot propun bone tinere 19-25 ani.

Initial am respins categoric ideea. Ma gandeam ca cele tinere:
- nu iti ofera stabilitate (dar iata ca nici cele de 50 ani nu iti ofera);
- vor carte de munca (dar se pare ca nu toate)
- ce ma fac daca se marita/raman insarcinate... (dar cele in varsta pot incepe sa aiba probleme de sanatate);
- sunt neserioase (dar ce, eu eram neserioasa cand eram tanara?)
- bebeii o pot percepe ca mama nu ca bunica (asta chiar ar fi o problema)


Voi ce ziceti? Ati avut bone tinere? Ati angaja?


Multumiri anticipate!!

p.s. daca cunoasteti pe cineva care ar fi disponibila imi spuneti va rog? Locuim in zona Arcul de triumf


Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
________________28.01.2004_______

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns artlover spune:


Buna, Ioana. Sa-ti spun parerea mea.

Stabilitatea e relativa in ambele cazuri, caci depinde de persoana cu care lucrezi. Daca o femeie are 50 de ani si teoretic are mai multa experienta cu copiii, nu inseamna neaparat ca iti poate oferi stabilitatea pe care o doresti. Oricand poate pleca.

La fel si o tanara, dar cu cineva mai apropiat de varsta ta cred ca te poti intelege mai bine, in sensul ca e o persoana mai maleabila, iti intelege mai bine nevoile si dorintele pt copil...nu isi impune punctul de vedere asa vehement ca o femeie mai in varsta, care si-a crescut copiii totusi in alt mod.

Cu cartea de munca, discuti cu ea sa vezi ce-si doreste.
In privinta maritisului, iar e discutabil. O intrebi de la inceput care ii este motivatia acestui job, pentru ce perioada de timp se vede baby sitter, ce planuri are in viitorul apropiat, ca sa stii si tu la ce sa te astepti.

Dar sincer, desi nu am copii, nu cred ca un copilas poate percepe pe altcineva decat mama lor, ca fiindu-le mamica. Poate tu ai intalnit cazuri, dar eu sincer nu am intalnit. Nu sunt mama inca, dar stiu ca relatia dintre mama- copil este foarte puternica inca de dinainte de nastere. Mama este fiinta protectoare in care copilul are de prima data incredere.

Dar e normal sa-ti pui aceste intrebari, numai ca eu cred ca in prima zi cand ea vine la voi, ar trebui sa o intrebi diverse lucruri: ti-am spus- motivatia ei, ce vrea sa faca pe viitor, atat in plan profesional, cat si in cel personal...in limite of course. Ii explici ca o intrebi toate astea pt ca tu nu vrei sa schimbi bonele din 3 in 3 luni, si ca vrei o persoana serioasa, de incredere.

Sper sa primesti pozitiv sugestiile mele, desi eu nu sunt mamica inca; sunt doar studenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

eu prefer mai in varsta din mai multe motive, unele sunt in plus fatza de cele enumerate de tine: cele mai in varsta se enerveaza mai greu, n-o sa-mi vina factura de telefon fix asa mare (babetele dau mai putzine telefoane) si ma gandesc ca respecta mai cu strictetze ce-i spun sa faca cu copilul... poate gresesc.

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Exceptand faptul ca i-ar face cu ochiul sotului, sa zicem ca merge si o bona tanara! Glumeam, sa nu care cumva sa sariti pe mine!

Ioana, cred ca deja stii parerea mea. Persoanele mai tinere aspira evident la altceva, este ceva temporar ptr ele. In plus au mult mai multa nevoie de timp liber, de concedii, etc. E normal la varsta lor. Insa eu cunosc programul tau si cred ca e greu sa gasesti pe cineva atat de tanar care sa nu aiba oarece obiectiuni dupa o perioada destul de scurta de munca.

Legat de rabdare...E drept ca nimeni nu garanteaza ca o persoana mai in varsta e mai calma...Ohoho, cate nu sunt! Insa in general sunt ceva mai tolerante. Eu insami cedez uneori nervos la crizele copilului MEU. Mama mea, care a fost foarte servera cu mine si nu avea prea multa rabdare, este mult mai toleranta si rabdatoare cu Alex decat mine. Sa fie varsta?

Bafta multa la cautari.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Si eu as opta pentru o bona cu experienta. Una tanara face ce ii zici, dar nu stiu daca poti sa-i spui chiar tot timpul ce trebuie sa faca.
Iar o fata care la 19-25 de ani nu se gandeste ca a munci fara carte de munca e un risc cam mare pentru prezent si o prostie pentru viitor ... mie nu pre imi pare cu picioarele pe pamant. Oricum asta e problema lor. Dar mai e ceva, ce iti spun din proprie experienta. Am avut o bona relativ tanara (45 ani) care nu iesise la pensie si nu avea nici un venit. Eu, vazand ca ma ajuta foarte mult i-am propus sa-i platesc asigurarile ca sa ii mearga vechimea, sa aiba si ea o pensie peste cativa ani. La inceput a fost incantata, dar intr-un an a devenit nemultumita. Eu ii dadeam in total 5.000.000, iar ea ramanea in mana cu aproape 4.000.000 si a considerat ca munceste prea mult pentru cat ii dadeam. Ea trebuia sa se descurce din 4.000.000 si avea familiei... Nu spun ca erau foarte multi bani, erau chiar putini sa poata trai din ei. Asa, acum am o bona care e pensionara, careia ii dau 4.000.000 si mai are si ea inca pe atat pensie, adica are 8.000.000 pe luna. Altfel se descurca si ea si cu alta tragere de inima vede de copil.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Am mai avut si azi o serie de interviuri.
Am preferat o doamna de 56 de ani. De maine am chemat-o in proba.



Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Ce firma ai contactat?
Eu prefer una care a fost mama,
nu ca ar avea experientza, ci mai multe intelegere pt sentimentele mele de mama.

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ioana, succes!
Si eu as prefera o bona mai in varsta...peste 50 de ani...Nasa mea are acum probleme cu bona ei, care are in jur de 40 de ani, si ar dori sa-si gaseasca altceva de serviciu...

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikimi spune:

subscriu si eu la categoria bonelor de peste 50 de ani, care sa mai aiba si alte venituri si care sa faca babysitting din dragoste pentru copii si eventual sa aiba si ceva inclinatii pedagogice. dar eu inca cred ca e destul de greu de gasit o bona d-apoi si sa se incadreze intre anumite limite de varsta sau sa aiba si o anumita educatie. de unde culegeti informatii despre bone? ioana tu ai dat anunt in ziar sau ai contactat o agentie care ti-a organizat intalnirile cu bonele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Kikimi
Am urmat ambele cai:

1. m-am baza timp de 3 saptamani pe agentii dar nu am gasit bona - am avut una in proba dar s-a dovetit a fi genul "bibelou", adica treaba putina;

2. am dat apoi anunturi in ziare. M-au sunat multe. Pe 5 dintre ele le-am chemat la interviu (nu acasa ci la un mic birou al unui amic). Au venit 3 din 5; am ales una ce urma sa vina in proba.
A doua zi dupa interviuri m-a resunat o alta doamna (asa ne intelesesem). Ne-am intalnit in parc, eu cu Arturicii. Mi-a placut mai mult de ea decat de doamna ce o alesesem asa ca am chemat-o in proba. Are 46 de ani.
Cu ajutorul unei prietene am i-am verificat cazierul si e ok.



Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_mirela spune:

buna,
noi suntem mari si am inceput clasa 1 mami are un bebe in burtica si sta acasa si asa are grija si de mine. Daca vreti noi v-o recomandam pe mamaia noastra care pe mine m-a facut mare.O cheama Mina si are multa rabdare cu copii(eu pot sa spun ca am fost un copil problema si cu f. multe crize de personalitate dar ea a mai crescut trei copii pe mami si pe unchii mei si stie sa se ocupe de prichindei nebunei)
O cheama mamaie Mina si are nr de tel:6365789.
v-o recomand cu caldura.(a, nu este tocmai mamaie)

Mergi la inceput