Dr. Nayel CFR2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Roxy, de la inceput erau peste limita maxima, iar pe masura ce sarcina avansa nr lor crestea. Nu mai stiu exact cat erau ultima data, oricum 14-15.
Mai mult decat atat, la mine vreo 8 valori erau anormale, insa nu m-am panicat deoarece stiam ca e normal in sarcina.
Nu iti spun ca inainte de nastere hemoglobina mea era 9, cand minim era 12.
Si acum sunt anemica, asta e.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Multumesc Crinuta! Si la mine au fost cam 12 de prin saptamana 7 si acum au crescut. Intre timp m-am mai documentat si am aflat ca sunt normale pana la 20 daca proteina C reactiva e absenta. Asa ca m-am linistit. Nu o sa iau ampicilina, n-are rost sa-i dau antibiotice degeaba bebelusei mele. Ampicilina e un medicament de grad B, adica o OK in sarcina fata de o infectie, dar traverseaza placenta si ajunge la bebe. Cele mai inofensive sunt de grad A. Si la mine sunt si altele debalansate, dar e normal, fiindca alte 5 analize sunt de fapt subtipuri de leucocite.
Ce mai face Rayan?

Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ma bucur ca te-ai linistit.
Rayan a devenit un rasfatat, daca il las singur e nenorocire, plange de nu se poate. Inainte nu facea asa ceva, si mai nou, nu mai doarme ziua decat foarte putin, in schimb noaptea doarme 6-7 ore, ceea ce e bine.
Chiar o sa iau o poza cu el sa i-o arat lui Nayel cand ma duc la control.
Sper ca totul sa fie ok duminica cand ma duc la spital.
Ce sa fac, m-am obisnuit cu spitalul, doar de scarile alea mi-e groaza, dar asta e, acum fara burtica e mai simplu.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Maysa, eu am fost astazi la spital si ma asteptam sa te gasesc si pe tine.
Am ajuns pe la 12:55 si la 13:20 eram deja in taxi.
Ai fost pana la urma la control? Nu era f aglomerat.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Crinuta cum a fost la Nayel? Esti bine?
lui Rayan! Asa fac toti omuletii astia mititei, invata imediat sa santajeze mamicile cu plansul lor

Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maysa spune:

Crinuta, noi am ajuns pe la 13.30 si am intrat imediat. Totul a fost ok, l-a examinat pe bebe. Ma bucur ca reuseste sa ne dea o stare de liniste si incredere atit mie cit mai ales sotului meu. A ramas sa ne vedem peste o luna, timp in care trebuie sa refac analizele.
Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

fetelor, io n am reusit sa ajung saptamina asta care a trecut la Dr. Nayel... am fost plecata din buc. in week end...
Crinuta , cum a fost la control , duminika, ??? o sa l sun si io sa vad cind ma programeaza , ca deja am intrat in 25 de saptamini, si n am mai fost de mult pe la el..
Crissi

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

fetelor, io n am reusit sa ajung saptamina asta care a trecut la Dr. Nayel... am fost plecata din buc. in week end...
Crinuta , cum a fost la control , duminika, ??? o sa l sun si io sa vad cind ma programeaza , ca deja am intrat in 25 de saptamini, si n am mai fost de mult pe la el..
Crissi

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

A fost bine, mi-a facut eco si ca totul e ok. Era foarte multumit atat de operatie cat si de evolutia postoperatorie.
Problema este ca am in permanenta il cheama cineva si nu a putut sta mai mult.
Si cand imi facea eco a intrat cineva sa ii spuna sa se duca la director. Oricum nu s-a dus pana nu mi-a facut mie eco si am discutat.
Eu am ridicat problema unei viitoare sarcini si l-am intrebat ( desi stiam) cand am voie sa raman iar insarcinata si ce metode de protectie de folosesc pana atunci.
Nu e deloc adeptul anticonceptionalelor( nici eu de fapt) si mi-a sugerat sterlilet, insa eu nu as vrea sterilet deoarece din ce stiu eu daca apuca sa se formeze embrionul il opreste din evolutie iar eu nu pot face asa ceva.
In fine, voi ce parere aveti?

Fetelor, de ce nu m-am facut eu dr obstretician sau asistenta, ca tare imi mai place medicina.
Stateam ieri pe hol si imi venea sa intru in toate saloanele sa le intreb pe paciente ce fac, ce probleme au. Am luat-o razna, dar sa stiti ca si cand am fost internata la fel faceam. Nu puteam sta locului, ma duceam in sala de nasteri sa vad ce si cum.



Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, il duc joi pe Rayan la oftalmolog. Din primele zile a facut stafilococ ( din spital) si acum iar avem probleme. Sper sa nu fie glanda lacrimara de vina.
Oricum, si alti bebei care s-au nascut la CF2 in acea perioada au aceleasi probleme.
V-am spus ca sa stiti, e o informatie importanta.



Crinuta si Rayan

Mergi la inceput