Mami p(r)oa(s)ta si u(r)ita!

Mami p(r)oa(s)ta si u(r)ita! | Autor: DanaRosu

Link direct la acest mesaj

Asa mi-a zis fi-mea azi. Se uita la o poza in care eram io cu ea pe la vreo 6 luni. "Ute, mami, poza! Ania bebe mica mica." Io n-am ce face "Si cu cine e Ania bebe mica in poza?" Se instrimba... "Eee... mami u(r)ita!" Ma rog, nu m-am farmat io prea tare in prima faza pentru ca mi-am amintit ca i-am mai lalait io de fro doo ori kestia aia cu are mama o fetita okii mari si gura mica pe linga care mai improvizam ca e uritzica pentru ca nu e pieptanata... Mai trec fo 10 minute m-am ciondanit putin cu ea ca scapase papusa din brate si facea istericale ca trebe dusa la spital si mai tre sa-i dea siropel (cu o sticla intreaga de Nurofen - pe care nu stiu nici in ziua de azi cum l-a desfacut - a mizgalit toate papusile zilele trecute. Intii le lua si le arunca pe jos si dupa aia cica le-a dat siropel sa le trateze) ... iese Ania mea din camera bombanind si o aud in hol "P(r)OA(s)TO!

Inca nu m-am gindit ce masuri sa iau dar ma apuca plinsu...


Dana
And, yes, I am a blonde!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Hai, mami, nu plange, ca nu esti nici poasta, nici uāta ... asa te mai alinta copiii uneori, vezi bine. Eu mi-am luat o mica bataita cand l-am "alintat" pe tata "Prostule!". Aveam vreo trei ani si lui ii placea neobisnuit de mult sa ma necajeasca

Poate si tu ar trebui sa vorbesti cu Ania, daca vreodata "recidiveaza" si sa o intrebi de unde a auzit vorba asta si de ce crede ca mami ar fi asa. Nu stiu ce varsta are, dar stiu ca eu cand eram mititica nu faceam prea clar diferenta intre parinti si ceilalti copii si mai aduceam si eu in casa limba preluat de pe cine stie unde.

Pupici si zambeste ... copila tare pare sa aiba stofa de doctorita!

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nu stiu ce masuri sa iei sau daca sa iei .... Pupici Aniei - daca tin minte bine e de varsta Monicai - 2 ani si un pic.
Sa-ti povestesc din copilaria mea
Aveam vreo 3 ani si imi placea sa ma uit cum se barbiereste tata si, bineinteles, vorbeam continuu. La un moment dat taica-miu se taie cu lama pe obraz si zice "Uite daca ma bati atata la cap, m-am taiat" la care eu "te-ai taiat ca esti prost nu ca vorbesc eu". Tata a inceput sa rada, m-a parat mamei si in afara de povestiri si rasete cand am crescut nu s-a intamplat nimic.
Concluzie: Parerea mea e ca habar n-are ce zice. Asa ca las-o in pace sau explica-i ca te-ai suparat pe ea, ca "proasto" e un cuvant urat. Fi-mea e f. receptiva cand mami plange pt. ca Monica a lovit-o si o mangaie pe mami si o pupa sa-i treaca si vreo 1/2 de ora (pana uita) n-o mai loveste pe mami.
Ca sa intaresc concluzia: Baiatul nasei mele cand avea vreo 2 ani mi-a zis in timp ce ma jucam cu el in pat "manca-mi-ai curul" de m-a lasat cu gura cascata. Nasa mi-a facut semn sa tac. Mai tarziu mi-a explicat ca pustiu venise cu tot soiul de cuvinte proaspete in vocabular (probabil auzite pe afara) si ca daca razi e rau, daca-l pedepsesti e rau asa ca prefera sa nu-l bage in seama. acum are 4 ani si e f. politicos, nici vorba de cuvinte urate.


Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Nu te supara scumpa pe ea,e un copil.Nu stiu de altii cum au fost dar eu una eram dracu gol,pe la vreo 3-4 ani avand o sora mai mare cu 8 ani ma intovaraseam doar cu copii mai mari si repetam ce ziceau ei,iar mama ramanea inmarmurita cand imi auzea perlele gen "fututi pomana cui te-o da",'de-ti trag una moare ma-ta",adeca vorbe urate nu gluma.Deci nu te supara si ai rabdare cu ea,copiii vorbesc ceea ce aud la varstele astea.Daca nu,da-mi-o mie si ti-l dau pe fi-miu care are tot 2ani si aproape jumatate,eu fetita mi-am dorit si sper sa nu ma uite Domnu si sa ma puna pe lista de viitoare mami de fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Abia acum am vazut subectu'! Ce sa mai, prin aceeasi faza am trecut si noi saptamana trecuta, fix de ziua mea (ce mai cadou!), cand dimineata la ora 5, George (de doar 2 ani si 2 luni), o zgatie de copilut, suparat foc ca nu i-am deschis "zoiul" = televizorul, s-a intors cu fundul la mine si a spus cu un naduf de nedescris: "mami poata". Am zis ca nu am auzit ce trebuie! Nu bag in seama, ca asa e mai bine, cica! Dupa masa, il cearta taica'su si vine in sufragerie negru de suparare, se aseaza cu coatele pe pat si spune: "tati, pot"! Ce sa mai zici?! Nimic! Din fericire nu s-a mai repetat, dar stam toti cu urechile ciulite sa vedem "evolutia" printului! Asa ca, Dana draga, suntem la inceputuri! oricum, toata famelia a fost alertata, nu de alta, dar sa prevenim repetarea fazei!
Elena & George & huzband

mami "da george"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si mie m-i s-a intamplat, dar nu cu proasta si urata ci cu :
blega... pentru ca asa am facut-o eu pe ea cand se impiedica sau cand scapa ceva pe jos, mi-a raspuns si ea pe masura...



Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Am ras cu lacrimi! Va multumesc! Cica pana la 4 ani au o faza din asta in care folosesc cuvinte urate. Dar vedeti unde le aud, ca daca nu au unde sa le auda nu le folosesc. Daca merg la gradinita e clar ca vor invata din asta si dupa aia le vor "servi" acasa.

Mergi la inceput