Pe scut sau sub scut?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Expresia "la Pastele Cailor" o stiti cu totii. Stiti ca sensul initial a fost cel de "alta data"?

Povestea expresiei (dupa "Ghidul sarbatorilor omanesti" de Irina Nicolau): cand Maica Domnului il nastea pe Iisus in grajdurile lui Craciun, caii erau tare galagiosi. Maica Domnului i-a blestemat sa fie o singura data satui: in ziua lui Ispas (de Inaltare- a sasea saptamana dupa Paste).
Se mai spune ca platile intarziate, cele neplatite de sf. Gheorghe se achitau la... pastele cailor (adica in ziua lui Ispas).



Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

"E in al noualea cer"

Pe vremea cand Pamantul era centrul Universului cele 7 "planete" cunoscute (Mercur Venus Marte Jupiter Saturn Luna Soarele)[tema pentru acasa - asociati planetele de mai sus cu numele zilelor saptamanii] se aflau fiecare pe cate o sfera. A opta sfera era cea a stelelor fixe iar pe a noua - locul preafericirii- se aflau zeii.


Cu stima,
Alin


*Ex astris, Scientia*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Laura, ca exact despre "pastele cailor" vroiam sa intreb. Multumesc.

Si inapoi la scosul din fire: expresia e "sora" buna cu scosul din sartite. Ambele se refera la tesut; urzitul (fire) sau lucrul cu alesatura (pe sarite) sunt treburi de migala care cer atentie. Si ia ganditi-va voi la o gospodina apriga care trebuie sa iasa de la razboiul de tesut (din fire sau din "sarite") ca sa faca putina disciplina cu ceia copchii. :)) Dar cu pepenii? Cum adica sa scoti pe cineva din pepeni? Na! ca se-ncurca itele. Dar cu apa sambetei, stiti ce e?

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Q, stiam explicatia corecta a "apei sambetei", dar m-am sclerozat si am uitat-o

Hai sa scot niste lacrimi de crocodil pt. asta, ca sa creada lumea ca ccc chiar imi pare rau ca m-am ramolit
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

quote:
Initial creeata de qsar


Pe scut sau sub scut?



Eu stiam Cu scutul tau sau pe el - din cauza greutatii scuturilor, acestea erau abandonate atunci cand respectivii o luau la sanatoasa. Faptul ca te-ntorceai cu scutul insemna ca esti victorios, altfel, trebuia sa fii calare pe el.
Parerea mea
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

quote:
Originally posted by qsar
Dar cu apa sambetei, stiti ce e?
Q



Apa Sambetei inconjura Iadul. Ceva aruncat pe apa sambetei o fi insemnand ceva dat (Gasesti mai multe informatii pe www.dacii.ro)
Unul din mituri:
Legatura dintre pamanteni si Blajini se face de obicei la Pastele Rohmanilor. Traind in semiintunericul de pe Taramul Celalalt si neiesind decat rareori pe pamant, Rohmanii nu pot sti cand vin sarbatorile de Pasti. Atunci oamenii, recunoscatori pentru rugaciunile si faptele bune ale Blajinilor, ii anunta prin cojile de oua rosii sau incondeiate pe care le arunca intr-un rau sau parau, de unde ele vor ajunge pe Apa Sambetei, in lumea unde locuiesc aceste fapturi minunate. Pana in Taramul Celalalt cojile de oua parcurg o saptamana, dupa care, printr-un miracol, ele redevin oua intregi, cu care se hranesc Rohmanii. Datina cere ca aceste coji de oua rosii sau incondeiate sa fie aruncate in ape curgatoare numai de fete neajunse la pubertate sau de femei foarte batrane.


Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

quote:
Originally posted by Laura B

Expresia "la Pastele Cailor" o stiti cu totii. Stiti ca sensul initial a fost cel de "alta data"?



Sau iti plätesc la calendele grecesti ... adicä niciodatä
Expresie atribuitä impäratului roman Augustus. Acesta ar fi afirmat despre cei räi-platnici cä isi achitä datoriile "ad calendas graecas" (la calendele grecesti); referire ironicä la faptul cä grecii - spre deosebire de romani - nu aveau prima zi a lunii din calendar (numitä calendae), zi obisnuitä de restituire a datoriilor.




Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Salmida
numitä calendae


calendae nu e genitivul-singular sau nominativ-pluralul? eu am fost bata la latina, dar parca nominativ sg era calenda

atata stiu si eu: silva-silvae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

quote:
Originally posted by Salmida
numitä calendae


calendae nu e genitivul-singular sau nominativ-pluralul? eu am fost bata la latina, dar parca nominativ sg era calenda

atata stiu si eu: silva-silvae



Revin:
gandäcelule, mä faci sä caut pe net in loc sä lucrez!
Si am gäsit: calendae


In plus am mai gäsit: Denumirea botanicä a gälbenelelor (Calendula Officinalis) vine tot de la cuvantul calendae ... si/sau de la calere (a fi cald) ... fiind flori care infloresc devreme si atata timp cat este cald si nu sunt temperaturi sub zero grade.
Traducere rapidä de aici
http://www.shenet.se/vaxter/ringblomma.html
(rubrica "Historia")

Q, pt. off-topic! Gandäcelu e de vinä!




Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by qsar

Laura, ca exact despre "pastele cailor" vroiam sa intreb. Multumesc.

Dar cu pepenii? Cum adica sa scoti pe cineva din pepeni? Na! ca se-ncurca itele.

Q



probabel era omu' in bostanarie cand il nerva careva si normal ca l-a facut cum i-a venit la gura...:-)"ce ma scoti mah din pepeni:-))))??!"

de unde vin expresiile "get-beget"(uite,scos din context nu mai stiu nici in ce inseamna) sau "seamana leit" sau "calcaiul lui achile" si "nod gordian"-pe care le stiam dar le-am uitat:-(

~flying without wings~

Mergi la inceput