Mamici din Constanta (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Tania....uite ca am scris mesajul si nu l-am mai trimis..is super ametita, scuze!
deci: 500g faina (sau cit incape!), 4-5 linguri de zahar, 1 plic drojdie sau 1 linguritza drojdie granule, 2-3 oua, 100ml lapte, 100g unt topit sau ulei. se amesteca 2 lg faina cu drojdia si cu un pic de lapte caldut, se lasa la crescut in cescutza acoperita pina isi dubleaza volumul. se cerne faina in castron, se adauga maiaua, laptele si ouale, un praf de sare si zaharul, se framinta bine si se adauga apoi treptat untul topit/uleiul. se adauga zahar vanilat sau un strop de esenta de rom, coaja de lamiie, ce vrei. aluatul iese elastic si destul de moale, ca la cozonac. se acopera si se lasa la crescut 1,5 - 2 ore pina isi dubleaza volumul. se intinde foaie grosuta, se lasa sa se odihneasca, se taie gogsile cu paharul si se mai lasa un pic sa creasca (optional). se incinge untura (este cea mai buna) sau uleiul, se coc gogosile si se presara calde cu zahar pudra, eventual amestecat cu un pic de scortisoara.
pastravul cel mai bine se face la gratar, intreg. sau prajit in unt cu arome (untul se freaca cu ierburi aromate, un strop de mustar si sare, se unge cu el pastravul si se pune la topit in tigaie, se firg pestii in el). daca nu, il cureti, pui ceva sare si piper si ierburi aromate in peste, il ungi un pic cu ulei si il invelesti in folie pergament, il pui la cuptorul incins in tava ptr maxim 20 de minute.
Caty, imi pare rau ca Dinu a fost bolnavior de ziua lui..acum e mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Roxi, merci!Deocamdata sunt ...la regim si bineinteles ca-i tin pe toti...
Caty, asa am patit cu Anduta la 11 luni si sa stii ca alta alternativa decat injectabile nu am avut.Penicilina cu gentamicina, si ce mai pui ca vreo 2 i le-am facut eu...dar de atunci nu am mai putut sa fac nimanui, nici macar mamei mele cand a fost bolnava.Am facut o fobie...sau nu stiu cum sa-i spun , dar nu mai pot face injectii.Multa sanatate lui Dinutu'!
Dana, sa fie intr-un ceas bun si sa le traiasca puiutul!Cum o sa-l cheme?
Pupici si uitati-va la un subiect pe care o sa-l deschid pt. barbati: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34180" target="_blank">...o lume romantica

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...albumul fam.Bugy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna,

Sinzi,nu stiu cand are program d-na dr.Leu.A fost mult timp in C.M.ptr.a doua fractura de picior,stiu ca s-a reintors,dar nimic mai mult.Suna la informatii Pol.cu Plata si intreaba.Daca nu mai are ore acolo sa-mi spui si ma interesez cum poti ajunge la dumneaei.Nu mananca mai bine de la Ketof?
Tania,ia reteta de bb.,mananca morcovi fierti pana iesi rosu ca sa ai siguranta c-ai curatat intestinul.Si baga si tu niste Ecoflorina ca merge si la tine.Ai grija de tine!
Roxana,mareee a crescut Voinicelul!Stia Sinzi de ce s-a indragostit de el,cand m-am intalnit cu ea mi l-a tot laudat!Are din amandoi cate ceva,dar cand doarme este copia fidela a lu'taica-su!
Tatiana,altadata,cand ti se mai pare ceva suspect,du-te inainte la un laborator sa-ti faca o cultura din secretie,dupa care la dr.Anunta-ti si dr.de analiza,asteptati cand e cazul si rezultatul,nu asa,sa se avante si sa-i dea copilului de la-nceput tocmai Augmentin.
Caty,naspa cu raceala.Numai de petrecere nu-ti ardea.Trebuia s-o amanati.Pai,dr.stie ca Dinu varsa medicamentele?In cazurile astea,mai ales ca stomacul lui este cam varza din cauza varsaturilor,absorbtia medicamentelor nu este buna,solutia este calea injectabila.Sanatate lui Dinu!Ce mai face nepotica?
Cornelia,Mariuta n-a fost rapida cu mersul,dar la vorbarie ne-a dat gata!Ai pofte?
Lizuca,ai dreptate cu muncitorimea.Astia de la mine m-asteptau cu limba scoasa,acum ma lasa sa ma acomodez,dar sa vezi cand ma vor fugari ca pe hotii de cai?!
Mai,fetelor,totul arata jalnic,acum si cu reconstructia spitalului parca-i o cocina.

Dana,da un nr.de salon,nu stiu de ce are dureri,nu-i fac calmante?Ma duc eu la ea sa-i ridic moralul,poate gasesc si ceva cunostinte daca zici ca-i in sectorul de cezariene.

Sinzi,cum adica 20 de ore,pai astia nu-s normali.Eu stiam ca mai mult de 6 ore n-ai voie la avioane.Macar retributia-i pe masura,se plateste altfel un asemenea program?

Sanatate multa tuturor!
July si Teodora Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Acum rasuflu si eu putin...
Tatiana esti o dulce!!! Si eu i-am dat augumentin lui David pe la 1 an cand nu stiam ce se intampla cu el, voma si avea diaree in continuu si nu scadea febra sub 39C...E un antiiotic cu acoperire larga din cate stiu...nu ma bag sa spun mai multe ca desi m-am caznit sa evit antibioticele tot la mana lor am ajuns de cateva ori.
Roxa, mama, da esti o comoara la casa omului cu retete peste retete!!! hehehe...ma oftic ca eu nu prea am rabdare nici macar sa deschid o carte, si am cateva f misto de bucate!
Tania, eu sunt f ne-friguroasa si toata lumea ma boscorodeste ca il imbrac subire pe David, ba soacra-mea imi bate apa in piua toata ziua, dupa ea ar trebui sa il culc cu caciula pe cap (ca Radu asa dormea...alte vremuri...) Asa ca daca mie nu imi e frig, nu vad de ce i-ar fi copilului...cred ca e mai bine asa.
Caty, imi pare tare rau pentru Dinu...cred ca e anotimpul racelilor...la gradi toti copiii tusesc, si e plina catedra de antiiotice, siropuri de tuse...
July, inca nu pot sa spun ca se omoara dupa mancare, dar de abia astept clipa aia!!! In schimb mi se pare (sau mai mult poate fi conincidenta) ca nu mai tuseste, a rarit tusea.
Noi lucram pe ture, o tura tine pana cand toate avioanele pe care le ai in program aterizeaza, isi golesc burtile si se intorc la locurile lor de parcare. De asemenea tb sa fi cu ochii pe ciruclatia de la sol (asta e jobul meu) care tine nu numai de avioane, ci si de autobuzele care duc pasagerii la avioane (daca nu sunt la terminale), de masinutzele cu bagaje...etc...si dupa ce termini trebuie sa stai pana predai tura, si pui schimbul in tema cu tot...nu pleci asa pur si simplu...orice mica incurcatura sau intarziere pe tine te costa cel putin o ora...cat despre bani, esti platit normal, salariul include si o parte din overtime, duminica si in sarbatorile legale se considera tot overtime. De asta avem camere acolo, unde dormim daca ne apuca pastele cailor...
Azi am fost la Tomis, dar nu am apucat sa vedem nici un film, am cotrobait magazinele, mi=am luat niste ghetute si juma de diverta...mama ce imi plac papetariile!!! Si acum ca am de ce sa cumpar, bag la greu, pixuri, carioci, markere, foi colorate...imi place sa cumpar!!!
A! La gradi azi poanta...(sa o pun si la postul cu poante de la gradi)
Grupa mijlocie, Silviu 3 ani, "eu vin sa te impusc!!" "De ce?" "Ca m-am erenvat rau!" Si are o fata de ingeras Silviu asta...
gata,noapte buna fetele!!!

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza mamicilor si piticilor!
hihihi Sanzi teroristi rau astia mici! cit mai ai ...? ca sar la interval cu niste retete sau cu sfaturi practice! (venim la voi, tu stai cu pitik - ca si asa te-ai indragostit de el - si eu gatesc, ce zici?).
July, imi ziceau si mie cunostintele ca e tragedie in spital...ce etaje fac? sau e totul de-a valma?
Tatiana, Bia pitica sta in fundulet?? hehehe, vreau si eu.....da' asta al meu e cam obezel....sa vedem cind o putea sa faca si el performante din astea. augmentinul e un medicament ff bune, cine zice sa te feresti de el? ideea era ca este cam puternic si ca inainte se poate apela la antibiotice mai slabe, dar la acestea nu prea exista forme de sirop, care sunt mult mai usor de administrat la copii.
Tania, sanatate, sa treaca stomacelul!
o zi super va dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Caty, ce bine ca ne mai scrii despre voi. Multa sanatate lui Dinu!

Sanzi, eu pierdusem faza cu "avioanele". Nu aveam idee ce lucrezi. Acum chiar ca m-ai dat gata: si profesoara, si "urmaritoare a circulatiei de la sol" - cam asta am inteles, si studenta si mamica (trebuia sa scriu in primul rand asta" si super optimista.

Tatiana, nu prea am idee despre problemele astea. Eu le ascult pe fete cand am probleme medicale .

July, sa nu-ti imaginezi ca Maria turuie tot timpul sau ca restul lumii intelege prea multe din vocabularul ei, dar ma laud si eu cu ce pot . Despre pofte, m-au terminat!!!!!!!! Cu Maria nu am stiut ce e aia. Vroiam doar fructe si la inceput nici nu prea puteam sa mananc altceva. Acum greturile sunt mai mari si mai tot timpul, dar as manca non-stop. Acum listez reteta de gogosi a Roxanei (pe care o mai aveam pe undeva) si nu ma las pana nu mi-o face mama (ca eu nu prea pot sa stau prin bucatarie, eu doar mananc .

Dana, multa sanatate bb-ului si recuperare rapida surorii tale! Si tie, ca am inteles ca ai avut ceva probleme cu picioarele. Pupici!

Tania, nu mai pot sa inghit medicamente. Imi stau in gat si utrogestanul si no-spa si acidul folic. Dar, multumesc pt. sugestie. Ma bucur ca te simti mai bine.

Va pup,
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Roxa, tare mi-ar place sa stii sa stau cu Voinicku'...adica cu toti bebeii vostrii in timp ce tu elaborezi retete imbarligate!!! Azi am mancat in vecini, am fost la Anca, ce gustoasa e mancarea pe acolo!!! A mancat David de parca acasa nu are ce! (oricum nu avea, ca asteptam pachet de la bunice!!!)
COrnelia, nu prea am cu ce sa te dau gata, ca eu sunt asa imprastiata, mi-ar place sa urmaresc un scop, da' mie imi vin idei la fiecare 3 minute...si ma incanta toate! As practica multe chestii, uite in liceu vroiam sa dau la medicina, si studiam serios, apoi am vrut la veterinara (imi plac animalele) si m-am pus pe treaba, apoi am urmat un curs de informatica si mi-a placut, am vrut informatica, pana la urma am dat la jurnalistica...pana la urma am intrat la litere si birotica!(asta ca sa iti faci o idee despre ce e in capul meu!!!) Si asta s-a intamplat numai in liceu...ca dupa aia...si mai rau, am urmat cu totul alte cai!!!

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Ultimel vesti primite:
- constanteanul cel pitic a facut icter. ne fiind cunoscatoare in cauza ne-am alramt si eu si Nico (mama piciului). azi dupa ce am citit pe net tot felul de articole care i le-am transmis prin telefon, si dupa o vizita a doctoului acum cateva orea, ne-am mai linistit.
- tot piticul e tare somnoros, nu prea vrea sa suga (bine ca nici sor' mea nu prea are lapte, dar completeaza din seringa), e chiar foarte cuminte si doarme mult.
- sora mea a inceput sa mearga incetisor, azi o durea capul, credem ca din cauza lipsei de hrana, inca nu a mancat nimic, doar a baut cate putina apa.
- eu presupun ca apar duminica seara in constanta, sper sa ma descurc pe post de bona si sa nu o incurc prea mult pe mamica
- acum sunt la faza de printare a articoleleor privitoare la "primele zile acasa ale nounascutului"

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Am reusit sa o adorm pe Sofi asa ca scriu si eu un piculet...
Tatiana, dar cu cat s-a nascut Bianca? cat a luat pe luni? oricum carenta de fier si hemoglobina nu influenteaza greutatea - din ce stiu eu - sunt cu totul alte probleme...eu zic sa stai linistita, daca ea e vioaie, mananca, auzi, sta in fundulet, deja, inseamna ca e zdravenica, de-abia astept si eu sa o vad pe Sofi stand in fundulet...Si am inteles ca si tu esti cadru didactic. Ce materie predai? in privinta conditiilor de acolo si a salarizarii, intr-adevar, e jalnic, dar lasa ca cica vom lua cu 30% mai mult, ca au obtinut mariri in urma grevei de la inceputul anului scolar. Vreau sa iti scpun ca pe 15 sept am stat ca pe ghimpi, mi s-a parut tare ciudat sa stau acasa, intr-un fel le invidiam pe colegele mele, dar cand m-am uitat la Sofi, mi-a trecut...si mie imi place tare mult meseria asta. Am avut ocazia sa fac altceva, pe un salariu MULT mai bun, dar nu am putut sa plec, mi-e prea drag sa merg la scoala...pe de alta parte, daca nu ar fi fost salariul mai consistent al sotului, probabil nu as fi avut ce face si as fi renuntat la invatamant, in favoarea celuilalt post, mai bine platit. Sotul meu ma incurajeaza sa merg la scoala, spune ca e important sa fac ceva ce imi place, ca el e incantat cand vin de la scoala vesela si ii povestesc ce nazbatii au mai facut "copiii mei", cum le spuneam...
Tania, draguta chestie ai scris acolo...trebuie printata si aratata la barbatii nostri, sa stie pe ce se iau punctele...nu (doar) pe ce cred ei...he-he!
Azi am fost si eu in oras sa-mi procur fisele pt permis...m-a determinat Crixia, ca eu de 2 ani tot amanam sa il schimb pe noul nume...Sofi a fost cu mine, 3 ore am plmbat-o si acum mi-a stranutat de 5 ori la rand, sper sa nu raceasa, ca maine mergem la vaccin...Duminica la o bijuterie in Tomis i-au facut gauri in urechi si acasa am vazut ca nu sunt simetrice, dar mi-e mila de ea sa o intepe din nou, nu stiu ce sa fac...

Ce stiti, pot merge la solar daca alaptez? N-ar trebui sa fie nici o problema, nu?

Roxana, imi place ca dai retete, uite asa mai imi bucur si eu sotul cu cate ceva bun - ar trebui sa-ti multumeasca. Cand am facut budinca si i-am zis de unde am reteta, a zis si el pt prima data ca e bun la ceva si statul meu calare pe calculator...

Hai ca am tot scris...nu ma mai opresc - s-a trezit si Sofi, ca ea doarme cu cronometrul ziua, rar cand doarme 2 ore...in rest 10 minute, ca deja e prea mult...

Va pupam pe toti si toate,
Mada si bebe Sofi, 2 luni si 8 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mada, rapid sa iti raspund la intrebare (ca tre sa fug la gradi) intrii pe chat de la meniu, apoi ti se deschide o noua fereastra, intrii pe camera de chat in care vrei sa vb, si gata!!!!
si Buna dimineata la toata lumea!!!

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput