Cum dansam la nunta?

Cum dansam la nunta? | Autor: andreea c

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Am si eu o problema. Nu prea am mers pe la nunti sau alte petreceri de genul acesta. Sunt convinsa ca la nunta mea va trebui sa punem toate genurile muzica, sa se simta toata lumea bine si nu stiu cum ma voi descurca cu dansul. Habar nu am sa dansez hore sau alte dansuri traditionale si nu stiu ce sa fac. Voi cum ati procedat...banuiesc ca mai sunt si alte persoane in aceeasi situatie.
Am inteles ca mirii trebuie sa danseze cam cu toata lumea. Stiti ceva legat de treaba asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crina R spune:

Draga Andreea,

Cred ca la nunta ta este important sa te simti TU bine. Evident ca toata lumea va dori sa danseze cu tine - pe toate genurile de muzica.

Nici eu nu ma descurcam f bine cu Horele, Sarbele, etc, insa am avut o rochie de mireasa cu crinolina (fusta foarte ampla) si nici nu se vedea cum imi miscam eu picioarele pe sub fustele alea, asa ca ... asta ar fi o solutie.

Am avut prietene care inainte de nunta au angajat un profesor de dans si ambii miri au invatat diverse : vals - ptr dansul de inceput, dansuri populare, etc

Bafta multa - te vei descurca cu siguranta!


PS: la dansurile populare (hora, sarba) e important sa stai langa cineva care stie bine sa danseze si nu incurca pasii - asa o sa prinzi mai repede - nu e asa de greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Daca ai pe cineva aproape care stie, poti sa-l/s-o rogi sa-ti arate niste pasi.
Dar eu zic ca nu e motiv de stress: cum zicea si Crina, norocul nostru e ca avem roche lunga si nu ni se vad picioarele daca ne mai incurcam.
Insa, daca incepeti cu vals , va trebui sa repetati inainte. Lumea parca apreciaza mai mult un cuplu care si-a facut temele la partea asta. Iar asa, puteti invata de la un alt cuplu sau puteti face cursuri .
Oricum, o sta lumea cu ochii pe mireasa, dar nici chiar asa! Si nu o sa ai timp sa dandezi cu toata lumea. Iti dai seama ce ocupata vei fi in noaptea aia, sa intretii atmosfera, lumea, sa dansezi , sa te asiguri ca totul se desfasoara bine, incat.. nu ai timp efectiv.(Eu nu am avut timp nici sa mananc, am gustat doar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancalorelei spune:

Andreea, eu te sfatuiesc sa nu iti faci probleme absolut deloc!!! Eu am fost mireasa acum 2 saptamani si eram fffff stresata in ceea ce priveste dansul. Pentru eram total paralela cu toate dansurile populare si nici macar blues fortat nu stiam. Am exersat cu mirele valsul miresei cu 3sapt inainte de nunta (mirele e super dansator)si pot sa spun ca la nunta valsul a iesit super. Iar la celelalte ...hore, sarbe, intr-adevar, rochia a fost un foarte bun paravan! Desi tineam pasul cu ceilalti numai dumnezeu stie ce faceau picioarele mele pe sub fusta!!!!!! Si ca sa vezi pomeneala, toata lumea m-a laudat ce buna dansatoare sunt eu! Bineinteles ca nimeni nu a stiut ca eu in loc de doi pasi facem 7!!! Ideea e sa fii in linie cu ceilalti ! Nu conteaza ce e sub rochie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

M-am mai linistit!!
Sa nu radeti, dar la chestia cu rochia chiar ma gandisem. Asta va fi solutia salvatoare. Cu valsul nu imi fac probleme am invatat in scoala generala..., dar cu mirele ce facem nici el nu este un dansator innascut. Cand a citit mesajele voastre a zis ca vrea si el o fusta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Andrea draga mea, nici mirele meu nu e un bun dansator, dar la nunta a dansat toata noaptea, n-a stat nici sa manance si s-a descurcat fff bine...Am dansat fiecare dupa bunul plac, ba mai mult noi doi pe pupolara dansam vals sau te miri ce, dar numai populara nu...si a fost super mare distractia, toata lumea, dupa nunta ne-au felicitat ca am facut o nunta pe cinste...Pana la urma asta conteaza, ca toti invitatii sa se simta bine si sa fie multumiti!Casa da piatra!!!!

Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Pagina personala DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona Calinescu spune:

Draga Andreea,
Pot sa spun ca la toate nuntile la care am fost nu m-am ridicat dupa scaun de frica sa nu rada lumea de mine.La nunta mea am dansat si am jucat toata noaptea de a doua zi nu mai puteam merge decat pe calcaie. Nu-ti face probleme pt. ca nu se observa nimic din cauza rochiei dar trebuie sa ai grija si langa cine dansezi pt. ca daca nici cei de langa tine nu stiu e cam nasol pt. ca o sa te tot traga intr-o parte si alta de o sa ametesti.Totul e sa te simti tu bine. O sa vezi ca totul o sa fie ok si nu o sa mai vrei tu sa te asezi pe scaun. Te pup si Casa de Piatra!

na Calinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Va multumesc mult la toate. Poate daca mai si beau putina sampanie va fi mai usor cu dansul. Apropo... voi cum ati procedat cu muzica, v-ati facut o lista cu melodii si i le-ati cerut DJ-ului pe care l-ati angajat sau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

da da..superadevarata faza cu rochia.eu am invatat anul asta sa dansez muzica populara..sarbe,hore..si altele...numai la cate nunti am fost..(4 pana acum,insa mai am una si pe 31 oct)..insa erau si chestii care nu le stiam.De ex..un fel de invartita rapid asa ..pe muzica populara..eu una ma retrageam ..sub diferite motive..insa cand nu aveam scapare..nici nu se vedea pe sub rochie cum calcam..numai eu stiam ca-s pe dinafara.
Valsul miresei a iesit superb in schimb..nu am dansat decat noi..cam 10 minute...timp in care mirele m-a invartit intr-una..a fost ca intr-un basm..m-am simtit cu adevarat o printesa!
casa de piatra!!..si viitoarelor mirese!...si o nunta ca-n povesti!

Corina mamika de 2 baietzi

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Mare atentie si la rochie dragi viitoare mirese, sa nu fie prea lunga si sa va incurce la mers sau mai ales la dans, ca o veti blestema toata noaptea si e mare pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Apropo de rochii...avetii idee exista cumva si modele care au fusta ampla prin mai mult material nu prin cadru de sarma? Cred ca ar fi mult mai comoda. Voi de unde v-ati cumparat rochiile?

Mergi la inceput