Cum culcati gemenii??

Cum culcati gemenii?? | Autor: SimoV

Link direct la acest mesaj

Problema noastra cea mai mare este culcatul in timpul zilei. Mia si Lucas au 6 luni si inca mai dorm in majoritatea zilelor de 3 ori pe zi. (variaza f. mult cat dorm, uneori 30 min, alteori 1 ora, si uneori , f. rar 1.5 ore). Pana acum o luna ii adormeam f. usor la san, dar s-a terminat cu lapticul, deci nu mai funtioneaza metoda aia...
Mia de obicei adoarme in patut, dar trebuie stat langa ea, sa ii tinem mincinosul :) Nu l-a tinut niciodata, ii place sa traga din el numai cand ii e somn si vrea sa adoarma. Dar de multe ori pare ca ii e somn, dar sta in patut cate o ora si eu in picioare langa patut si nu vrea sa doarma. Intr-un final, dupa o ora adoarme, dar eu sunt la capatul rabdarilor :) Am noroc ca o am pe mama aici care ma ajuta, ca altfel cine ar avea timp... Lucas intr-o vreme dormea f. usor, ma intindeam langa el in pat, se intorcea pe o parte, lipit de mine si adormea. Acum insa de multe ori atata e de agitat si vrea sa adoarma numai in brate. Ceea ce - sincera sa fiu - nu ma deranjeaza, dar daca trebuie leganat cate 30 min, ca sa doarma 30 min dupa ce il pui jos...e destul de ineficient . Bineinteles ii culcam in timpul zilei in camere separate, seara ii culcam in camere separate, dar ii mutam in paturi.
Deci, ca sa nu ma mai lungesc - cum ii adormiti si cum faceti sa nu se trezeasca unul pe altul? Sau am eu pretentii prea mari?
Va pup pe toti si pe toate si astept raspunsuri.

Simona, Mia si Lucas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutare,

Noi intotdeauna i-am culcat in aceeasi camera, pentru ca am vazut ca daca unul urla, celalalt doarme mai departe. Si noi trebuia sa-i leganam si sa-i tinem pe burta, dar la 6 luni dormeau deja in patut. Ai mei au un an si inca mai pling, mai mult de fitze deja, cind ii pun ziua sa doarma. Dar ii las acolo si adorm ei repede. Seara rar mai fac scandal, avem rutina: baita, imbracat si laptic direct in pat.
Cind pling tare ii intorc pe burta si ii mingii pe spate si se linistesc imediat. Miscari circulare pe spate, ca la masaj si nu zic nici pis.

Pa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Ai mei au dormit din prima zi la ei in camera,fiecare in cosuletul lui timp de trei luni si apoi in patuturi!
Nu a fost niciodata o problema,bebei fiind,se trezeau,beau lapticul si cit timp ii schimbam,le mai spuneam doua cuvinte,erau deja adormiti si avusesem grija cam pina la doua luni sa-i am trezi pe rind,cind unul dormea,celalalt sugea si invers.
Apoi,cind s-au facut MARI,unul astepta in scaunel si celalalt manca si apoi impreuna la culcare...nici o obiectie,niciodata!!! LEGANAT? Glumiti! Nici nu am vrut sa ma gindesc la asa ceva!!! Niciodata! Si daca au fost clipa in care erau agitati din diferite motive,i-am luat putin in brate si din nou in pat si i-am mangaiat putin...uneori chiar i-am lasat sa plinga,copiii de multe ori fac lucruri special,nu credeti ca e mic si nu stie,si daca prinde bine!!! Pe mine nu m-am pacalit!!!
Crescind,a fost din ce in ce mai usor sa-i culc,de fapt baza a ramas aceeasi...cind era ora de culcare,ii puneam in pat si plecam din camera...de cele mai multe ori dormeau imediat,uneori mai obiectau,dar purtam mici discutii,nu-i luam in brate si dormeau!
Gaseam diferite chestii ca sa-i duc la culcare,ex de Craciun aveau in camera lor un Mos Craciun mare,pus in priza! Le spuneam ca ii e somn si ca trebuie sa doarma,dar nu poate singur si trebuie si ei sa mearga la culcare si sa-i spuna noapte buna!!! A prins!
Acum am lipit pe tavan luna si multe stele si mergem sa numaram stelele!!!
Poate daca ai fi fost singura asa cum am fost eu,Ioana si nu mai imi aduc aminte acum alte fete,poate nu ai fi rasfatat copiii cu leganat si alte chestii pe care si eu am vrut sa le fac,dar nu le-am facut din teama de a nu ii invata si nu e usor cind ai doi!
Rabdare inca putin!
Mai revin,ma duc sa vad si alte subiecte!!!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Multumesc de raspunsuri.
Da, la noi culcatul in aceeasi camera este exclus deocamdata, ca amandoi sunt galagiosi in somn, scot tot felul de sunete cand se intorc de pe o parte pe alta si celelalt se trezeste. Dar asta nu e o problema, ii pot culca in camere separate.

Depinde si de copil, nu ma certa ca i-am rasfatat Theodora , dar stii bine ca nu functioneaza la toti copiii aceeasi metoda. Asa dormeau si ai mei la un moment dat, singuri in patut (inainte sa ii adorm la san, ca nu am vrut sa-i obisnuiesc sa adoarma doar la san si i-am obisnuit in patut) dar ceva s-a intamplat si nu au mai vrut nicicum si nu se lasau unul pe altul sa doarma si erau obositi si maraiti toata ziua si atunci am inceput sa ii adorm la san. Pe urma s-au intarcat singuri, ca nu am mai prea avut lapte si deci asa am ajuns la problema adormitului. Dar om trece si peste asta, nu?

Va pup pe toti si pe toate si inca o data multumesc de raspunsuri. Theodora, succes baietelilor tai la gradinita luni!

Simona, Mia si Lucas -6.5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amarena spune:

Ai mei, de cand n-au mai incaput in patut, am inceput sa-i leganam, ca altfel nu se putea, si dura cam o ora sa-i adormim, dupa care urmau 3sferturi de ora de liniste...
Au dormit si ei de doua ori pe zi pana acum cateva luni, dar acum (au doi ani) Se duc singuri la nani, isi stie fiecare locul lui in pat, dorm unul la un capat si unul la celalalt capat al patului, le dau putin ceai in biberon, si plec din camera, adorm singuri, unul mai greu si unul mai repede, dar la faza asta seamana cu parintii, eu adorm foarte greu si sotul meu foarte usor:)
Nu stiu cum s-a scapat de leganat, cred ca de la sine, pentru ca in perioada aia erau cu mama mea.
De dormit dorm acum doua ore fix, cronometrat, o singura data pe zi, si vreau sa subliniez ca intotdeauna au dormit la aceeasi ora, au mancat la aceeasi ora. Si a fost foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamara spune:

Daria si Cata dorm de la inceput in camera lor. Primele 2 luni un impartzit ca fratzii :-) un singur patutz, apoi l-am cumparat fiecaruia cate unul. Seara ritualul nani e urmatorul: baitza la 2-3 zile, joaca uscat cu feonul, bine pe jumatate in pat la mami la televizor si pus in patutz la ora 8.30 max 9. caseta cu muzica, suza, restul de lapte, joaca si sporavaiala. lumina aprinsa, jucaria preferata langa fiecare si singuri in camera. Aasa a fost de la inceput pana acum cand au un an jumate. Niciodata nu i-am bagat sa doarma cu noi....doar bolnaviori pentru cateva ore.....dar neodihnindu-se i-am mutat la locul lor.

In timpul zilei pana acum cateva luni aveau 2 somnikuri pe zi....acum unul de la 12-1 pana la 2-3...cand erau mai mici se trezeau unul pe celalalt, il luam pe galagios si incercam sa-l lasam ep somnoros sa doarma in continuare....Mai grav e ca se strigau si atunci...adio somn :-D

La noi slava Domnului e bine si usor cu somnul si masa, ceea ce va dorim si voua

Tamara si gemenii

http://community.webshots.com/user/tamarutza

http://community.webshots.com/user/tamarutza2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Fetelor,
multumesc de raspunsuri. Da, deci pana la urma se scapa si de leganatul asta. Ma gandeam eu ca se schimba situatia (acum o aud pe Mia cum povesteste si se joaca dincolo, in loc sa doarma, e tare scumpa si vesela). La Mia nu ii place leganata, niciodata nu adoarme in brate. Ea de felul ei doarme mai putin (ca mine) Lucas are nevoie de mai mult somn si problema e ca nu prea stie sa adoarma de agitat ce e, nu se stie deconecta (parca ar fi indopat cu cofeina) - toata lumea zice ca asa copil agitat si energic nu a mai vazut (toti copiii sunt energici, dar Lucas e ceva de groaza uneori).
Multumesc ca mi-ai povestit cu adorm ai vostri/ ale voastre. Va pup pe toti si pe toate.

Simona, Mia si Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:


Am uitat sa adaug ca seara adorm usor si ai nostri (bineinteles cu mici exceptii, cand ii supara dintisorii). Avem si noi o rutina f. bine stabilita: 7:00 - baie, 7:30 sticluta si pe la 8-8:30 cel tarziu dorm. Le dam sa pape in camere separate. Pe Mia o punem direct in patut si adoarme acolo, Lucas adoarme in alta camera, intr-un pat mare, dar il mutam in patutul lui imediat dupa ce adoarme. Ii luam si noi in patul nostru numai cand sunt bolnaviori, sau ii mai luam in pat cand ii alaptam in timpul noptii si adormeam si eu si nu-i mai mutam in patut. Dar noaptea le place tare mult sa doarma in patut la amandoi (la Mia si in timpul zilei)

Simona, Mia si Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Cum e la noi:

Primele 4 luni adormeau singuri.
Pe la 4 luni au inceput sa nu mai poata adormi si erau maraiti si se chinuiau sa adoarma.
Asa ca i-am adormit leganati, dar nu in brate sau pe picioare, ci in balansoarele lor.
Acum o sapt (au deja aproape 9 luni), am hotarat ca a fost suficient de lunga perioada in care au fost ajutati sa adoarma asa ca la ore fixe am inceput sa ii pun in patuturile lor, sa le urez somn usor, seara sa sting lumina si gata. A ost cam greu primele 2 zile cand au plans cam 10' fiecare. Dar apoi au inceput sa protesteze 1' - 2' si gata.

Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

La inceput si fetele mele dormeau impreuna in patut pina la 4 luni, apoi fiecare in patutul lor pina la un an, dupa aceea au adormit in pat normal dar mare sa se poata misca in voie (se misca in toate pozitiile noapte totusi sint despartite de pernute).
Si noi le avem pe Maria mai agitata si pe Elena mai temperata.

Ionela, Maria & Elena 26 mai 2003




Mergi la inceput