Gemenii la gradinita! Comportament!

Gemenii la gradinita! Comportament! | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

De luni mergem si noi la gradinita si am mari emotii,dar ma si bucur in acelas timp!
Cele care deja merg sau au mers copiii la gradi,spuneti-mi cum s-au comportat,s-au jucat cu copiii sau s-au jucat tot ei doi...Au plins,le-a fost indiferent ca plecati!!!
Am fost in vizita acum citeva zile la o gradinita particulara,nu e cea la care vor merge si care e de stat si gratuita,si timp de o ora cit am stat acolo,eu eram departe de ei si ii studiam,nu s-au jucat aproape deloc cu alti copiii,cind cineva vroia sa ia ceva de la Alexandros,Yannis sarea sa-i ia apararea si faptul ca eu nu sint in preajma se pare ca nu ia afectat prea mult!!!
Doar cind la un moment dat Yannis s-a departat,Alexandros m-a cautat sa ma intrebebe cu ingrijorare unde e fratele lui!!!

Revin de luni cu povesti!

Zulu,cred ca si tu ai povesti pt mine,copiii nostri fiind apropiati de virsta!
Va pupam si noapte buna!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Theodora, asteptam povesti!

Eu am lucrat o perioada la gradinita...deci, depinde foarte mult de educatoare. Daca stie sa le atraga atentia, sa-i faca curiosi de un anumit lucru, sa le explice- în eventualitatea unui plâns, de ce sunt acolo si ca "mami are ceva de facut si vine sa va ia dupa ce termina...etc", nu va fi foarte greu!
Bineînteles, la început va fi "grea" acomodarea, dar mai târziu...vor cere ei sa se duca la gradinita, mai ales daca prind drag de educatoare

Pupici, sanatate la printisori si ... mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Teodora, la gradinita unde merge baiatul meu, in grupa mica, sunt doi gemeni, doi baietei, care au in jur de trei ani. La inceput au plans (amandoi odata), acum sunt foarte veseli si zambitori (amandoi). La masa sunt asezati unul langa celelalt, cred ca se descurca bine, sunt foarte simpatici si dragalasi. In prima zi de gradinita, ca sa nu mai planga, le-am facut o fotografie si au tacut, ca prin minune, au stat frumos sa fie fotografiati, dupa care au reinceput bocetul...Va tinem pumnii, Ioana si Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

in grupa lui e un baietel care are si o sora geamana; au inceput de la 1 septembrie sa vina la gradi, sint in grupe separate (asa e politica aici, si fetele mele merg in grupe separate); fetita desi timida si retrasa n-a a vut nici o problema - astudiat intii situatia citeva zile-, in schimb cel mic face cam taraboi, dimineata plinge una buna, abia se desprinde de gitul mamicii, apoi se consoleaza , in schimb devine usor agresiv; e curios, aparent are o fatzuca dulce si bang pocneste pe cite cineva sau i se pune pata sa obtina un obiect din mina cuiva; mamica lui spune ca era cumintel, educatoarele o consoleaza ca numa testeaza el situatia si ca in timp, cu rabdare va pricepe si va accepta regulile locului; mie mi s-a spus ca e mai buna varianta cu separarea fratilor, in grupe diferite, si pe mine m-au convins desi m-am cam pleostit la inceput; simt ca le pica mai bine decit sa se tot tina una dupa alta toata ziua, plus ca asa invata sigur mai repede germana...

sper ca nu ti-am mai pus si eu paie pe foc, si iti doresc dimineti cit mai usoare, si tie si baietilor tai curajosi!
ai rabdare, stii tu, vor fi tot felul de faze, teste si schimbari, asta e, se fac ei mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamara spune:

Eu nu iti pot raspunde Theo draga mea, dupa cum stii varsta si experientza ne impiedica :-D

Am intrat numai sa va uram multa bafta la gradi piticotzi si lu' mami rabdare si multa sanatate tuturor.

apropo de cautat unul pe celalalt....si la noi catalin imediat ce-o pierde din oki pe daria incepe sa o strige si sa o caute...asa ca si noi avem protectorul familiei :-D

pupici tamara cata si daria

http://community.webshots.com/user/tamarutza

http://community.webshots.com/user/tamarutza2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

salutare tuturor!

Sunt Andrada, mama gemenelor Alexia si Anita in varsta de 3 ani si aproape 3 luni. Pentru cine nu ne stie, am inceput la 1 sept. grupa mica.
Theodora, ce sa-ti zic, da au plans si mai plang si acum.. Este drept ca numai in primele 2 zile au plans de au zguduit gradinita, in rest plang numai cand intram in clasa, de unde, sub pretextul ca ma duc la geam sa le fac cu mana, fug cat pot de repede..
In rest, ele sunt cuminti, mananca, de o sapt. nu le mai las sa doarma acolo.. dar inainte dormeau.

ok.. revin maine .. trebuie sa fug
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Sint tare mandra de baietii mei!!!
Se compoarta foarte bine la gradinita.
Iei a fost prima zi si cind am ajuns au intrat in fuga in clasa,in control,nici la revedere nu au vrut sa-mi spuna...pleaca...pleaca...imi ziceau...aveam treaba!!!
Prima saptamana vor sta doar 2 ore pe zi,de la 10.00 la 12.00.
Cind m-am dus ieri sa-i iau,parca nici nu lipsisem,au venit,mi-au dat mana si am plecat,profesoara mi-a zis ca au fost copii f buni si nu au avut nici o problema!
Azi la fel,si cind m-am dus sa-i iau erau asa de scumpi!
Erau toti asezati la masute,pe scaunele si profesoara citea o poveste,nu stateau unul linga altul ci vis-a-vis.Nu stiu daca au ales ei locurile sau i-au pus profesoarele!
Azi s-au bucurat mai mult decit ieri cind m-au vazut...dar din nou au fost copii cuminti,nu au plins,nu o cereau pe mami...se jucau si singuri si cu alti copii...
Sint tare multumita de inceput!
Plus ca am timp ,chiar si numai 2 ore pt moment,sa curat casa si sa ma duc la cumparaturi,azi am apucat sa pun si mancarica la foc,pui cu mazare azi,si cind ne-am intors,e la 5 min,era aproape gata....si ei infometati!
Inca nu se incadreaza in programul de masa datorita orelor la care merg si cu micul dejun sintem cam in pom,le dau fructe la 11.00,dar nu au vrut sa manince!
Cam asta pt moment!
Va pup!
Maine e o alta zi!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Sint tare mandra de baietii mei!!!
Se compoarta foarte bine la gradinita.
Iei a fost prima zi si cind am ajuns au intrat in fuga in clasa,in control,nici la revedere nu au vrut sa-mi spuna...pleaca...pleaca...imi ziceau...aveam treaba!!!
Prima saptamana vor sta doar 2 ore pe zi,de la 10.00 la 12.00.
Cind m-am dus ieri sa-i iau,parca nici nu lipsisem,au venit,mi-au dat mana si am plecat,profesoara mi-a zis ca au fost copii f buni si nu au avut nici o problema!
Azi la fel,si cind m-am dus sa-i iau erau asa de scumpi!
Erau toti asezati la masute,pe scaunele si profesoara citea o poveste,nu stateau unul linga altul ci vis-a-vis.Nu stiu daca au ales ei locurile sau i-au pus profesoarele!
Azi s-au bucurat mai mult decit ieri cind m-au vazut...dar din nou au fost copii cuminti,nu au plins,nu o cereau pe mami...se jucau si singuri si cu alti copii...
Sint tare multumita de inceput!
Plus ca am timp ,chiar si numai 2 ore pt moment,sa curat casa si sa ma duc la cumparaturi,azi am apucat sa pun si mancarica la foc,pui cu mazare azi,si cind ne-am intors,e la 5 min,era aproape gata....si ei infometati!
Inca nu se incadreaza in programul de masa datorita orelor la care merg si cu micul dejun sintem cam in pom,le dau fructe la 11.00,dar nu au vrut sa manince!
Cam asta pt moment!
Va pup!
Maine e o alta zi!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:


... asa.. unde am ramas..
da, acum nu mai dorm la gradinita.. dupa masa de pranz vine una din bunici (depinde de zi) si le ia acasa.
Din ce am vazut eu.. mananca la mese separate, in rest cred ca se joaca si cu alti copii, pt. ca-mi zic ce colege(colegi) au fiecare.
Ca activitati extra au dans si engleza.. de la engleza vin cu buline albastre pe frunte , cica pt. ca au stiut sa zica poezii, dar eu de la ele nu am auzit niciodata nici o poezie nici macar in romana
La dans, mi s-a spus ca una din ele (Alexia) este o dansatoare innascuta
Cu mancarea.. ele zic ca mananca, chiar si educatoarele le spun bunicilor cand vin sa le ia ca au mancat.. dar ele tot slabe si nemancate le vad.. dar de.. asa sunt bunicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacristina spune:

Salut, fetelor!
Si eu am doua fetite gemene, Maria si Teodora, de 6 ani. Au inceput gradinita la 3 ani (ce mult e de atunci!) si au mers la program prelungit pana la 5 ani. Eu am vorbit cu educatoarele si le ziceam sa le stimuleze socializarea si cu alti copii, punandu-le la masute separate (cand mergeam in parc nu era chip sa admita alti copii in jocul lor).
Acum sunt la program normal, ceea ce e mult mai bine, ca nu se mai imbolnavesc (am avut probleme cu vesnicele raceli cand erau la prelungit).
In grupa lor sunt lidere, fac echipa buna, se ajuta si sprijina una pe alta, sunt cuminti, stiu sa-i organizeze pe ceilalti, educatoarea zice ca "au succes" in linistirea copiilor mai zvapaiati :)
Eu am emotii cu clasa I, care bate la usa.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Azi,dupa ce toata saptamana ne-a placut la gradinita si mergeam bucurosi...am devenit copii normali!
De acasa au inceput cu "nu vreau la scoala"...si cind am ajuns s-au pus in usa si nu ma lasau sa o deschid!
Alexandros cind a vazut educatoarea,a inceput un show de nedescris! Tiptete,plinset,se lipise de mine si nu ma lasa cu nici un chip!Yannis,mai calm,nu plingea,dar nici fericit nu era,cred ca mai mult a fost influentat de atitudinea lui Alexandros.
Am plecat cu chiu cu vai,dupa ce i-am spus lui Yannis ca vin repede si sa aiba grifa de Alexandros,ceea ce mi-a promis!!!
Cind m-am dus sa-i iau peste doua ore,au fost f fericiti ca ma vad si educatoarea mi-a zis ca a plins tare mult,Alexandros.
Acasa cind sa-l iau in brate am vazut ca ardea!!!
I-am pus termometrul si avea 39gC.I-am dat siroel si intimpator era acasa si vecinul de sus,care e in ultimul an la medicina in Iasi si e venit in vacanta,probabil intre sesiuni,si la vazut.Mi-a zis ca de multe ori copii atunci cind sint stresati de ceva,pling,tipa...fac febra!!!
Dupa o ora jumate a fost bine! Yannis manca,si a cerut si el mancare,dar dupa prima ligurita a vomitat!
Cind si-a revenit a cerut din nou mancare,i-am dar niste placinta cu brinza din care mancam eu si a cerut...a mancat destul de mult,a baut apa,s-a jucat...si nu mai are febra!Acum doarme!
Sper sa fie doar din cauza plinsului!
De luni merg la gradi de la 08.30...atunci sa vezi!!!
Voi ati avut experiente de acest gen?




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput