PAPANICOLAU

PAPANICOLAU | Autor: caty

Link direct la acest mesaj

Cine a facut acest test Va rog sa-mi spuneti si mie in ce consta si pt ce probleme se face.
Va multumesc.

caty

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Testul PAP se face pentru depistarea eventualelor celule canceroase la col. In functie de aceasta analiza se face sau nu cauterizarea pe col. Asta in cazul in care exista o rana pe col. Normal ar trebui sa se faca un test PAP o data la 6 luni pentru a putea depista din timp problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

hai ca dau cu nejte copy/paste: ia:
În mod normal corpul uman pierde o parte din celule, care mor si sunt înlocuite de altele tinere. Un test Papanicolau constă în analiza la microscop a unor astfel de celule. Celulele sunt studiate pentru a se descoperi dacă există semne de modificare a lor, modificare ce poate însemna aparitia unui cancer de col uterin. În plus, pot fi descoperite unele semne de infectie. Testul Papanicolau este o metodă care arată posibilitatea aparitiei cancerului, dar nu este un test de diagnostic sigur. Dacă apar aspecte anormale, medicul te va informa în continuare ce teste trebuie să faci.



Luizax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Unde se face acest test in Bucuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

eu lam facut la giuleshti.

Luizax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Daca rezultatul este I sau II nu trebuie sa-ti faci probleme, eventual sa-ti mai faci o analiza a secretie vaginale in cazul tipului II, tipul III pune deja semne de intrebare si e nevoie de investigatii mai amanuntite, iar tipurile IV si V sunt deja cancer de col.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

yapz...III e nashpa, IV e klar cancer. Io am avut rana pe col de cativa ani si mia iesit II. Dupa cauterizare st ca 9

Luizax

Mergi la inceput