daca tusim mergem sau nu la gradi?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:



quote:
si nici sa-l indop cu tot felul de medicamente nu vreau.l-am indopat destul din cauza unor inconstienti.nu sunt de acord cu medicii care recomanda imunizarea copilului in acest mod.adica e racit putin sa mearga la gradinita.


E bine daca ai de ales. Dar eu nu am.
Imunizarea se face din ce stiu eu cu tratamente naturiste.

Si cu riscul de a ma repeta, mai spun o data ca nu sunt nici inconstienta si nici nu sufar de lipsa de respect fata de ceilalti. Nu am vrut sa supar sau sa jignesc pe nimeni, iar daca am facut-o fara intentie, imi cer scuze. Fac ce pot mai bine in situatia data...

O tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

fac cum cred ca este mai bine pentru puiul meu.si fiecare face cum doreste si cum crede de cuviinta.nu exista mama logica ci doar "mama"


sanatate si sa auzim numai de bine,

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Adriana, Maria & Vlad,
Noi nu certam aici... Folosim citeodata cuvinte sau expresii care reflecta o incarcatura emotionala mai mare in functie de starea noastra in momentul in care scriem.
Fiecare are partea lui de dreptate: Adriana ce spui tu in legatura cu absentarea de la servici e perfect adevarat (si eu sint in aceeasi situatie); Vlad - corect ce spui si tu -- nu-i putem schimba pe cei din jurul nostru, trebuie sa ne adaptam noi (imunizam copii, ma rog e un fel a spune, ca imuni nu devin saracutii de ei..., dar macar dezvolta o rezistenta mai mare la diverse raceli) si Maria -- da, sint de acord cu tine (dupa cum am si subliniat).
Eu consider ca rezolvarea situatiilor de acest gen trebuie cautata in cooperare cu cresa/gradinita in discutie.

Vlad, daca-mi permiti, eu sint cu picioarele pe pamint, d'asta am si folosit in mesajul meu cuvintul utopie. Pe de alta parte cineva odata si odata tot trebuie sa incerce sa schimbe ceva, nu? Eu m-am gindit ca fi'mea fiind la gradi particulara imi pot permite sa ridic problema la directoare. Chiar a fost foarte receptiva, sa vedem daca dupa sarbatori se schimba ceva...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Da, ai dreptate Pegasis, poate la gradi particulare va incepe marea schimbare. Dar la cele de stat, cine stie cand...
Oricum, atunci cand copilul este bolnav trebuie sa ai o alternativa, de preferat in cadrul gradinitei, pentru ca nu gasesti pe nimeni sa chemi (contra cost- si ce cost...) sa stea cu copilul doar din cand in cand si pe nepusa masa, adica asa cum apar bolile. Iar patronul te intelege o data, de doua ori, apoi iti arata usa. Poate vor incepe gradinitele particulare sa ofere asemenea servicii, iar apoi, incet, incet se vor schimba lucrurile si la cele de stat. Dar deocamdata, astea sunt conditiile pe care le avem si la care trebuie sa facem fata, ne place sau nu. Daca nu ar fi primit nici un copil bolnav la gradi as putea sa-l tin si eu acasa cateva zile daca tuseste si ii curge nasul, pentru ca as avea garantia ca asta nu se va intampla tot timpul. Dar cum nu este asa, cum spuneam, eu nu-mi pot permite sa-l tin 3 saptamani pe luna acasa. Mie asistenta mi-a spus sa-l tin acasa pe motiv ca e prea mic si e mai sensibil, ceilalti care aveau peste trei ani puteau veni tusind bine-mersi... Ori o regula o respecta toti, altfel nu se rezolva nimic.
Eu incerc sa ma adaptez la realitate caci nu am de ales...
Pegasis, iti urez succes cu propunerea la gradi si sa speram ca va tine. Te rog sa ne informezi si pe noi ce se intampla. Poate ca daca mai multe mamici vor propune o solutie de genul:

quote:
Cred ca ar trebui gasita o cale de mijloc si anume in cadrul gradinitei/cresei sa existe o grupa separata de copii care reprezinta un potential de imbolnavire pt ceilalti -- de ex. toti copii care iau medicamente la gradinita (deci urmeaza un tratament) sa faca parte din aceasta grupa speciala. Nu cred sa existe probleme de ordin psihologic ("eu de ce nu stau la grupa mea?") pt. o perioada scurta de timp (ca doar nimeni nu-si duce 3 saptamini la rind copilul bolnav la gradi, nu?).



isi vor pune si altii inrebari si se va face ceva concret.

Ca de fapt asta mi-as dori si eu, dar sunt realista si imi dau seama ca in cazul gradinitelor de stat cu atat mai putin e probabil sa se intample minunea asta.


Caprioara&Matei

Mergi la inceput