Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Beeey, da' mai dati si voi semne de viata, ce-i cu lenea asta pe capul vostru ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandrap spune:

Simona,sper sa va iasa bine toate analizele.Numai bine!


http://community.webshots.com/user/sandrapintea

Ana si Sandra(23.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Hai, ca m-am "simtit", Simona , si scriu repede ceva!
Mai, imi pare rau de dr. astia idioti si cretini care exista in tara asta de PSD-isti comunisti (scuzati limbajul, influentat de recentele even. cu Stolo ) Dar asta e moda, verificata de persoane din fam. mea: iti descopera boli pe care nu le ai, musai trebe operatie, zic ei, si asa isi burdusesc buzunarele! Revoltator! Mai ales cand e vorba de puii nostri dragi!

Mda.
Davidutza, sa dea Dumnezeu sa aveti o vreme frumoasa, si o petrecere pe masura importantei evenimentului! la David in avans, pt. implinirea anisorului!

La fel, pentru Sebastian - 1 an si Eugen Octav si Iulia Maria - 11 luni!

Ana, mersi mult de link. E chiar faina chestia aia de la Tomy, dar cred ca ar fi trebuit luata mai demult, cre' ca renuntam totusi la idee, ca maine-poimaine merge singur, si sunt niste bani cheltuiti aproape inutil... Dar mi-l notez, cine stie, poate la urmatorul !

Fleur, lasa ca e frumoasa tare mandra ta, indiferent cu cine seamana! II spunem si ei de pe acum si tot binele din lume la implinirea anisorului! Si o pupam dulce si felicitam ca e o fetita asa de cuminte si s-a acomodat asa de usor si bine la cresa. BTW, spune-ne si noua cam cum e acolo la cresa, de la ce varsta primesc copiii, ce program au, cat costa etc. Eu una as fi curioasa sa stiu cum e si prin alte parti....
Ah, si fa bine nu ne mai pune aici sa la citirea meniului super-bun de ziua lui Rose. Imi place ideea ta. Cool!

Despre noi, ce sa zic, avem herpangita, dupa cum v-am zis, luam Nurofen de 3 x zi, si tre' sa ne luam inima-n dinti sa mergem sa facem toate analizele pe care ni le-a recomandat dr. (urina, scaun - coprocultura si coproparazitologic, sange, exudat faringian). Sa vedem cum si cand ne mobilizam. As vrea sa i le fac, sa stau eu linistita ca i-am facut o data tot, sa vedem pe ce lume suntem. Ieri a mancat mai bine, azi e iar mofturos, ce sa zic, cre' ca pana s-o-nsura eu tot asa o duc, cu nervi ca nu manca copchilu'!

Va , astept sa se trezeasca sa mergem la plimbare ca e minunat afara!



Venera si Markus (10 decembrie 2003)
Albumele noastre-1
Albumele noastre-2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Hai Simona ca m-am simtit si eu si scriu un pic . Adevarul e ca intru in fiecare zi si citesc ce ziceti voi, dar de multe ori lenea e cucoana mare si ma invinge . Da acu i-am declarat razboi .

Acu sa vedem ce sa va zic. Nouatati nu ar fi multe, adica Matei tot mucos este, dar eu ma bucur ca nu are altceva, adica nu tuseste, nu face febra, doar mucii curg la vale ... eu sper sa se termine intr-o zi sau doua, ca deja e mucos de 4 zile, si se zice ca racelile astea de sezon nu tin mai mult de o saptamana ... sa vedem ... eu sper sa treaca asap.

I-am gasit loc la gradinita si din 15 va merge si el, sa vedem cu se acomodeaza, cel mai tare mi-e frica de bolile pe care le iau ei din gradinita, ca aici toate lumea isi aduce copiii raciti in gradinita, pentru ca nimeni nu iti da concediu medical sa stai cu copilul bolnav acasa ...deh, societatea capitalista, si prin urmare ce are unul fac toti . Sincer, nici nu stii cum e mai bine, in Romania sau in Canada ... cert e ca aici se fac bani frumosi, dar trebuie sa tragi tare si sa ai sange in tine de multe ori ... nu iti convine, inapoi in Romania .

Am fost si am vizitat vreo 3 gradinite, si am ales una care mi-a placut mult. Deci, au o sala mare de joaca, 10 copii pana la 18 luni in grupa, cel mai mic e de 8 luni ... majoritatea sunt de varsta lui Matei. In sala de mese au scaune de la Graco noi-noute, fiecare copil cu scaunul lui, in dormitor au patuturi de lemn super faine, tot asa, fiecare copil cu patul lui. Sunt 3 educatoare la 10 copii, deci rezonabil. L-am lasat pe Matei vreo 15 minute cand am fost sa vizitam gradinita si a fost tare incantat de ceilalti copii. Educatoarele m-au asigurat ca in maxim o luna o sa mearga si el, ca asa s-a intamplat si cu ceilalti copii care au ajuns acolo cand inca nu mergeau, si imediat si-au dat drumul, ca ii vedeau pe ceilalti ca merg si vroiau si ei . Acuma eu sper totusi sa ii prind primii pasi , sa nu ii faca la gradinita. Taxa de gradi e de 12 cad pe zi, deci mai putin de 10 dolari americani, din care 10 cad ii primesc de la stat, deci noi punem 2 cad pe zi. Si are inclus in banii astia 2 mese si un curs de dans ... am si ras si am zis ca el nici nu stie sa mearga, daramite sa danseze, si mi-or zis ca nu stiu eu .. da ca le place la nebunie la pitici. Deci astea sunt conditiile din Canada, foarte bune, numai daca nu s-ar imbolnavi copiii ... ar fi fantastic.

Si noi ne apropiem acum incet de un anisor, eu ii fac un cheesecake la comanda cu ceva masinute sau trenulete pe deasupra, un bufet rece pentru oamenii mari, si o sa decorez casa cu baloane si ghirlande, ii chem cativa copilasi din vecini care sunt de varste apropiate ... si nasii ... o sa va zic ce a ales .

Nah ca am scris acu cat pentru 2 saptamani. Multumite? .
Promit ca mai scriu de acu mai des ... si ca sa ma revansez, pun cateva poze noi cu Mateiutul .


http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Am pus si niste poze facute de mine prin parcuri, ca toata ziua umblu cu copilu pe afara si cu aparatul foto in spinare, si am zis sa imortalizez toamna (diferite aspecte ale ei) in cartierul unde stam. Sa imi ziceti daca va place toamna in Canada .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Carmen, sint superbe pozele tale ! Chiar ma gindeam cum de ti-ai ales descrierea "Visatoarea" de sub nick-ul tau, dar vazind pozele, m-am prins Ai si talent, si aparat foto bun
Acum m-am uitat si la pozele mai vechi, fiindca acasa nu prea aveam rabdare la poze fiind viteza mica pe net ... Sint toate foarte faine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Carmen, tare frumoase pozele, in albumul cu cascada Niagara poza aia in care esti tu cu Mateias in brate la cascada si cu un curcubeu in spate.. e ff faina . Aaa... acum am vazut ca ai o multime de poze numai cu curcubeul ala ...hehe... foate faine..
Simona tare rau imi pare de Codrin al tau ca are parte de experiente neplacute, ce de asistente nesuferitee
Eu i-am dat ieri peste (cod file) lui Olguta.. si a mancat.. nici nu si-a dat seama saraca ...
Tot se scoala noaptea din 2 in 2 ore... eram cu nervii prastie dimineata si parca ma calcase trenul.. Off...cred ca-i ies inca doi dintisori.
La Multi Ani celor care fac 1 anisor , si sanatate multa ca vad ca circula muci multi pe forum zilele astea..

Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)
http://earpower.com/bebe/olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Hai ca intru si eu repede...
Simona,cred ca te-ai enervat ca aveai si de ce,noroc ca stiai cum e tipa ca altfel te imbolnaveai de grija.Sper sa iasa bine toate analizele.

Si noi multumim anticipat pt urari.

Ven,si inca n-am pus tot meniul...facem banchet mare,cam asa cum vrei si tu...cu baloane,ghirlande.
Cresa la care merge Rose apartine de scoala de limba olandeza unde merg eu la cursuri.E in aceeasi cladire,ea e la et 1 eu invat la 2,asta-mi convine ca daca e ceva ma cheama alea repede.Aici sunt copilasi de la 3luni la 4 ani si variaza nr lor in functie de zile (cum au parintii ore la scoala).S-a nimerit mandra si singura de-i pupau in fund 3 educatoare.Cresa are doua sali plne cu tot felul de jucarii si chestii pt diferite activitati ca sa-i tina preocupati pe ghimizdroci.Si ...e gratis! Dar asta pana in ianuarie cand trebuie s-o mutam la alta cresa caci nu mai finanteaza primaria (in mod normal cresele sunt f scumpe aici - aprox 500-600 euro/luna) dar din fericire o parte din suma e suportata de compania unde lucreaza Paul,o parte de primarie si o mica parte de noi. La cresa au si program de masa unde toti copii mananca fructe si biscuiti si beau limonada.Si aici vin copii bolnavi la cresa/scoala si, desigur ca, se imbolnavesc toti in lant.Chiar ieri a venit o fetita racita coapta dar vad ca mandra inca e bine.

Hai ca ma duc sa vad ce face ciorba...

La multi ani! Distin si SEbastian! Sa cresteti mari,sanatosi si voiosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

CARMEN sunt superbe pozele! multa sanatate la cel micut!

FLEUR e minunat ca poti sa o vizitezi pe fetita cand e la cresa!

mai fetelor, la noi gradinitele sunt de toate felurile, depinde de zona unde sunt si de felul lor, sunt unele absolut oribile (prin zonele rau famate), altele frumoase. Preturile insa sunt f mari si nu te ajuta nici statul (te ajuta doar Head Start, daca o familie de 3 are cam 19000$/an salar brut..., nici noi cu bursele noastre mici nu ne incadram ca noi avem mai mult), nici locul de munca la plata... preturile in zona noastra incep de la 650$/luna. Iar bonele is si mai scumpe.

va pupic,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
La multi ani pentru Sebastian si Eugen.
Mai fetelor incepem sa o tinem din petrecere in petrecere. Ne cresc puiutii. Asteptam detalii in legatura cu serbarile lor.
Carmen, superbe pozele.
Luca tocmai si-a facut somnul de frumusete si mi se cam trezi plangacios. Vreau sa ies un pic cu el afara ca e o zi frumoasa de toamna. Profitam cat mai putem.
Va invit sa mai vedeti cateva poze si cu al meu puiut.
Pupicuri,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput