Mamici de sept-oct 2004 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Fetelor, nu am apucat sa va anunt... pe 24 Septembrie s-a nascut printesa noastra... a fost OK, acum incercam sa ne acomodam impreuna... mai gresim, mai invatam, ne vom descurca noi...
Multa bafta fetelor care urmeaza sa nasca si nervii tari celor care deja nu mai dorm noptile din motive diverse :o))


Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Acum am reusit sa pun niste pozici pe net cu Sofia "muzicuta". Va citesc mereu pe fuga ca donsoara ma solicita la maxim ... azi iar am avut o zi grea sa vedem cum o fi la noapte
http://photos.yahoo.com/tdasycf
O noapte linistita la mamici si burtici!
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Doxi, felicitari pt bebita si te rugam pt listuta sa ne spui la ce ora ai nascut, ce greutate a avut, ce lungime si...cum o cheama in primul rand.

Ralucule, mai e putin pana vine Tristan. Nu-ti fie teama caci totul va fi bine pana la urma.

Wow...super Mada ca va dat liber la baita. A mea ar sta numai in apa daca s-ar putea! Poate dupa baita o sa doarma mai bine.

Va pupam si ne pregatim si noi de baita broscutei!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cali, Doxi felicitari pentru . Sa fie sanatosi, cuminti si mancaciosi!

Ralucule mai ai putin si te intalnesti cu puiul tau! Iti tinem pumnii sa fie totul bine!

Danyce, ai grija cu raceala. Sanatate multa!

Lorena, Danina, nerabdatoare mai sunteti... Eu am DPN pe 28 oct. si sper sa nu nasc mai repede (sau nu cu mult mai devreme - cu o sapt. cel mult). Eu nici nu am avut probleme... ieri de ex. m-au durut oasele bazinului prima oara - probabil a inceput sa coboare si ma apasa pe ele. Asa ca nu am motive sa imi doresc sa se nasca mai devreme. Si mai ales ca pe 15 oct. al meu sot trebuie sa plece din Bucuresti vreo patru zile, asa ca sper sa nu-i vina vreo idee sa se nasca tocmai in perioada aia.
Maine (sau joi) merg la dr. si vedem ce mai zice... Ma gandesc ca daca este colul la fel de lung si nu s-a deschis mai sta bebelina mea cel putin o saptamana.




Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Eu am fost la control azi si bebelusa e foarte adanc pozitionata in bazin, mai mai sa iasa, dar vad ca nu apare inca.Daca nu nasc pana pe 15 trebuie sa merg la medic sa imi faca un eco sa vada daca e totul OK. Am avut eu ceva contractii in seara asta si inca mai am cate una din cand in cand.Mi-am luat mobilul la indemana sa ma cronometrez. Cine stie? Nu va stresati inca pt. mine ca va anunt eu cum sta treaba. Daca se intampla ceva il pun pe sot sa scrie un mesaj pt. voi in engleza.

Noapte buna si pupici,


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

buna fetelor
felicitari noilor mamici bafta multa si o nastere cat mai usoara viitoarelor mamici.
danyce hai sa vedem care naste mai devreme?mie saptamana trecuta la control mi-a spus ca o sa nasc peste vreo 3 saptamani si numai bine in seara asta m-au apucat niste dureri de burta de ma urc pe pereti dar sunt trecatoare si mai nou am observat ca am scurgeri rosiatice ca la ciclu, deci zic eu maine cred ca nasc nu?
voi cele care ati nascut spuneti-mi si mie ce si cum, auuu iar a mai venit una si incerc sa nu trezesc pe nimeni prin casa ca mama si sotul dorm.nu prea vreau nici sa ma duc prea devreme la spital, macar stau si tip in casa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

amoodia, ce ma distrezi! Si eu am contractii, dar sunt cam neregulate, cam la o jumate de ora, o ora, asa ca zic ca la mine mai dureaza. Sau poate e travaliu fals. Nu stiu ce sa zic. Si parca nici n-as vrea sa ma prezint la spital cu nasul rosu de la atata suflat in batista. Simt ca mi se rupe pasarelul. Tu nu simti la fel?
Mai nou m-au apucat sanii sa ma doara si sa mi se intareasca. Oare sa aiba si asta vreo legatura cu venirea pe lume a bebelusei?
Eu sufar crunt de insomnie. De aceea bantui inca pe aici.


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

la mine simt ca se rupe totul jos si cand vine cate o contractie din asta parca imi ies toate organele din mine.acum imi verific lista pentru bagajul de spital. m-a apucat o foame nebuna dar nu stiu daca sa mananc sau nu, ca nu prea as vrea sa ma fac de cacao si sa fac pe mine in timp ce nasc.si mai am si o diaree de zile mari . sa ma vezi ce pozitii iau prin casa mori de ras nu alta, dar stau si eu si-mi musc limba pana cand oi mai rezista. chestia e ca apa nu mi s-a rupt si dopul gelatinos nu stiu daca l-am pierdut.
pana acum ma rugam sa nasc mai repede si acum cand m-au apucat durerile ma rog sa mai astepte heheheh.cred ca in seara asta ne chatuim amandoua ca somnul nu prea se arata la orizont. eu am mai deschis si televizorul sa nu ma auda lumea cum scancesc pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Si la mine e tv-ul deschis,dar eu sunt destul de viteaza la durere,asa ca inca nu fac zgomot. Dar mi se pare totul suportabil. Si chiar citeam acum la semnele prevestitoare sarcinii ca cica contractiile pot incepe cu vreo cateva zile inainte, asa ca cine stie cat ma tin. Mai ales ca nu sunt asa de dese si nu cresc inca in intensitate.
Dupa ce zici tu, eu cred ca la tine chiar se apropie cu pasi repezi. Daca nu mai stii cum sa stai de durere, ai diaree si scurgeri rosiatice... Nu e nevoie sa se rupa apa, asta se poate intampla si cu foarte putin tp. inainte de nastere sau poti primi o mana de ajutor la spital in privinta asta.Iti tin pumnii. Eu asa cred, ca tu nasti azi. Eu sunt Toma Necredinciosu' in privinta mea. Stau si astept. Si mai tricotez ceva intre timp.

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

amoodia ai grija ca eu zic ca nasti in curind !!!
Se poate sa fie ci contractii false, adica sa se opreasca dupa citeva ore, dar asta se intimpla la cele care au o nastere la activ ( nu stiu daca e si cazul tau). La mine asa a fost ! Monitorizeaza-ti contractiile si fa o baie cit de calda in cada, atenueaza contractiile.

Despre noi:
Maria Romana s-a nascut pe 02 octombrie la 12.30 la prinz, cu o greutate de 3770 gr, 54 cm si 36 cm circumferinta capului. Este o frumoasa, o mincacioasa si o somnoroasa si are ochii albastri !!
Am avut in total un travaliu de 12 ore de la inceput pina la sfirsit, jumatate din cit am avut la prima nastere, si asta cred ca datorita ceaiului din frunze de zmeur !!

Cam asta e, va las ca ma cheama datoria !

Succes la fetele care trebuie sa nasca, cind vine o contractie inchideti ochii si incercati sa va relaxati, nu va opuneti contractiilor, ginditi-va la nori, cimpuri inflorite, etc numai la durere nu ! Trece mai usor, asa, mai ales daca va plimbati si nu stati intr-un loc sau asezat.

Felicitari fetelor care au nascut pentru bebelusi !

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput