Drepturile parintilor adoptivi!

Drepturile parintilor adoptivi! | Autor: ioanaluminita

Link direct la acest mesaj

In curand mi se va incredita spre adoptie o minunata fetita pe nume Ana Maria in varsta de 3 luni. As dori sa stiu daca pot beneficia de concediu de maternitate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Vei beneficia de concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani si de indemnizatia aferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ioana, nu poti beneficia de concediu de maternitate deoarece nu ai nascut tu !

Poti insa beneficia de concediul de care a scris Liviu's, pana implineste fetita 2 ani, cu conditia sa ai 10 luni lucrate in ultimele 12.

Sa fiti fericiti!


"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si ca sa fim scupulosi sa ai 10 luni minim asigurate(nu neaparat consecutive nu neaparat lucrate dar asigurate) din ultimele 12 anterioare datei nasterii copilului ce se va afla in ingrijirea ta. Rozi...keep in touch!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaluminita spune:

Eu am citit in Monitorul Oficial un articol din legea privind adoptiile in care se arata ca parintii adoptivi au aceleasi drepturi si obligatii cu parintii naturali! de ce nu se aplica asta si cand e vorba de concediul de nastere si lauzie? Eu aduc fetita acasa in momentul in care ea implineste 2 luni!!!! Cum ramane deci cu acele 126 de zile, din care obligatorii dupa nastere sunt 42 de zile in conformitate cu Ordonanata de urgenta nr 96 privind protectia maternitatii la locul de munca?
Ca sa nu mai zic ca pana intru in posesia unui certificat de nastere in care fetita sa-mi poarte numele mai dureaza mult fata de momentul inn care eu efectiv o am in grija, mai ales ca sunt parinte unic!!!!
Deci cum se aplica legea in acest caz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ioana, nu poti beneficia de concediul de "nastere si lauzie" pt. simplul fapt ca n-ai nascut. Poti insa beneficia de CIC daca ai plasamentul sau incredintarea in vederea adoptiei pana cand copilul implineste 2 ani.
Dealfel vad ca ti s-a mai raspuns mai sus la aceiasi intrebare. Daca nelamurirea ta era legata de finalizarea adoptiei, care sigur se va face mult mai tarziu, acordarea CIC nu depinde de aceasta.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina L spune:

Sunt putin nelamurita....Deci daca infiez un copil,trebuie sa am asigurate cel putin 10 luni inainte de data nasterii copilului???

Ce se intampla in cazul in care eu am cele 10 luni asigurate,iar copilul are 3,4 luni???Trebuie sa caut un copil nascut dupa data la care eu am facut cele 10 luni asigurate?

Sper totusi sa gasesc unul intr-un final....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

N-are importanta varsta copilului, trebuie doar sa fie mai mic de 2 ani si tu sa indeplinesti conditiile.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina L spune:

Liliana copilasii tai sunt niste scumpi,sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii.Noi am mai vorbit mai demult...insa eu nu am mai avut posibilitatea sa mai intru pe aici...v-am simtit lipsa oricum.
Deci eu vreau o bebelusa cat mai mica,dar am numai 10 luni lucrate in ultima vreme(am fost plecata din tara) si am inteles de pe aici ca trebuie sa am 10 luni asigurate pana la data nasterii copilului.
Am inteles gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cristina, acordarea CIC nu are legatura cu data nasterii copilului, decat atunci cand se calculeaza varsta, pentru ca nu poti beneficia de acest concediu decat pana la implinirea varstei de 2 ani.

Conditia pe care trebuie sa o indeplinesti tu este sa ai 10 luni de contributie la CAS inainte de data solicitarii acestui drept.



Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Cristina L

Sunt putin nelamurita....Deci daca infiez un copil,trebuie sa am asigurate cel putin 10 luni inainte de data nasterii copilului???

Ce se intampla in cazul in care eu am cele 10 luni asigurate,iar copilul are 3,4 luni???Trebuie sa caut un copil nascut dupa data la care eu am facut cele 10 luni asigurate?

Sper totusi sa gasesc unul intr-un final....


Cristina, te zbati si tu ca mine, inclusiv de temeri nefondate

Uite exprimarea exacta a legii (pentru intrebarea ta):
"Art. 1251. - În vederea acordării concediului și indemnizației prevăzute la art. 121 alin. (1) lit. a), în cazul asiguratului care a adoptat, a fost numit tutore, căruia i s-au încredințat copii sau i-au fost dați în plasament, perioada ce corespunde stagiului de cotizare și bazei de calcul prevăzute de lege se stabilește de la data la care, după caz, s-a aprobat adopția, s-a instituit tutela sau plasamentul, conform legii."

Bafta multa la cautari! (tie..., mie..., tuturor!!)

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput