Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Donia

Fetelor, am reusit sa-mi cumpar o planta de apartament. Am gasit o www.floramiata.it/Catalogo%20Floramiata/Tronchetti/images/Dracaena%20marginata%20h90604515_jpg.jpg" target="_blank">Dracaena marginata si toata ziua stau cu ochii pe ea sa vad cum ii merge.
Oare pot s-o deochi?
De fapt sunt trei pomisori intr-un ghiveci, iar frunzele sunt verde inchis cu o margine subtire rosie
Sper sa-i mearga bine si multumesc pentru idei!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)



Felicitari pentru achizitie, si ai grija sa nu o bata soarele direct, si sa nu-i pui multa apa. Sa o uzi doar cand pamantul este uscat si frunzele i se lasa un pic in jos. Asa am avut si eu o dracaena cu marginile frunzelor rosii, ii mergea foarte bine si pe timpul iernii am udat-o la fel de mult ca vara, netinand cont ca pamantul era umde, si mi-a murit, putrezind tulpina, adica a facut o seva intre lemul si coaja tulpinei.
Acum am alta si o las sa sufere se sete mai degraba decat sa o ud prea tare si ii merge bine.
Cu adevarat este o planta nepretentioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Bellasarmisegetusa

Multumesc din nou, draga Petra!

Ar mai fi .. betulia (cu flori roshii), careia i-au cazut florile cam de tot, dupa ce am bagat-o in casa, desi e in bucatarie, unde mai dam drumul la caldura, e la geam,pe pervaz, ca doar acolo e lumina... aoleu, dar mi-e sa nu te prea bat la cap cu atatea cereri.... :(





Unor flori nu le prea place sa fie mutate, dintr-un loc in altul sau unor nu le prea place aburul care exista in bucatarie cand gatim.
Sincera sa fiu nu stiu cum arata floarea si poate daca imi pui o poza, sau stii o denumire stiintifica, o caut prin cartile mele cu flori si pot afla mai multe despre al.
Pana una alta , nu o lasa sa bata caldura direct pe ea, si poate sa-i schimbi locul tot luminos dar nu asa aproape de caldura.
Te mai astept cu amanunte despre floricica ta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:

Mersi mult, Petra. Am mutat begonia (of saraca.. iar!) din aburul de bucatarie, in unul din dormitoare la geam si am dat drumul la soba, ca sa se faca si acolo un pic mai cald sa nu moara planta.. si am adus si anthurium sugar love-ul.. Le-am pozitionat sa aiba si nitzel soare.. Dupa cum zice pe eticheta , e o begonia elator betulia si uitandu-ma pe internet mi s-a parut ca e tipul betulia double red .. daca o fi asa..

quote:
Originally posted by petra

quote:
Originally posted by Bellasarmisegetusa

Multumesc din nou, draga Petra!

Ar mai fi .. betulia (cu flori roshii), careia i-au cazut florile cam de tot, dupa ce am bagat-o in casa, desi e in bucatarie, unde mai dam drumul la caldura, e la geam,pe pervaz, ca doar acolo e lumina... aoleu, dar mi-e sa nu te prea bat la cap cu atatea cereri.... :(





Unor flori nu le prea place sa fie mutate, dintr-un loc in altul sau unor nu le prea place aburul care exista in bucatarie cand gatim.
Sincera sa fiu nu stiu cum arata floarea si poate daca imi pui o poza, sau stii o denumire stiintifica, o caut prin cartile mele cu flori si pot afla mai multe despre al.
Pana una alta , nu o lasa sa bata caldura direct pe ea, si poate sa-i schimbi locul tot luminos dar nu asa aproape de caldura.
Te mai astept cu amanunte despre floricica ta.



La toti numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

gradinareselor o si o:

m-am pus pe obtiut planta din fructul de ananas.....sau am si eu o tentativa...sa spun asa......ieri am avut-o....acum va intreb pe voi? care a mai facut asa ceva? ce tipp-uri si trick-uri aveti? si sfaturi....ca sa fie o incercare reusita!

multam fain....de aici de la mine de la tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Cucu, fetele, vin si eu sa ma laud cu noile achizitii: doua azalee albe frumoase si inflorite si doi braduti de Craciun pe care trebuie sa-i plantez, dar nu stiu unde... I-as planta in bacuri mai mari ca sa-i pot muta, eventual sa-i bag in casa de Craciun... Oare merge?
Ca sa fiu mai clara, numele latin este Picea abies sau Picea excelsa Sau or fi pini? Hmmm, aici astia sunt pomi de Craciun.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Bellasarmisegetusa

Mersi mult, Petra. Am mutat begonia (of saraca.. iar!) din aburul de bucatarie, in unul din dormitoare la geam si am dat drumul la soba, ca sa se faca si acolo un pic mai cald sa nu moara planta.. si am adus si anthurium sugar love-ul.. Le-am pozitionat sa aiba si nitzel soare.. Dupa cum zice pe eticheta , e o begonia elator betulia si uitandu-ma pe internet mi s-a parut ca e tipul betulia double red .. daca o fi asa..



Daca betulia asta este beganie, sau macar din neamul el, sa stii ca begoniilor nu le place caldura bucatariei(asta sigur) si begoniile, pot sa moara peste iarna chiar daca sunt bine intretinute. Sunt plante care isi iau o pauza pe perioada iernii, i se usuca (aparent ca din senin tulpinile) si se desprend cam de la baza pamantului. Sa nu atunci vasul ci sa-l pui la loc intunecos, uscat si caldut, iar prin februarie -martie, scoti vasul il pui la lumina si il uzi cam odata pe saptamana. Daca begonia ta a stat bine peste iarma , acum v-a incepe sa scoata lujeri tineri pentru inca un an.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Cucu, fetele, vin si eu sa ma laud cu noile achizitii: doua azalee albe frumoase si inflorite si doi braduti de Craciun pe care trebuie sa-i plantez, dar nu stiu unde... I-as planta in bacuri mai mari ca sa-i pot muta, eventual sa-i bag in casa de Craciun... Oare merge?
Ca sa fiu mai clara, numele latin este Picea abies sau Picea excelsa Sau or fi pini? Hmmm, aici astia sunt pomi de Craciun.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei



Dar chiar ma gandeam pe unde o fii Otilia noastra?? Si uite ca aparusi de dupa floricelele tale noi . Sunt foarte frumoase azaleele si mai ales inflorite.
CAt despre bradutii tai, ar fii fain sa-i poti aduce un pic in casa(de Craciun) cu tot cu vase. asta daca si marimea iti permite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellasarmisegetusa spune:


De abia astept sa vad ce se intampla, sper sa-si revina cu toatele!

quote:
Originally posted by petra

quote:
Originally posted by Bellasarmisegetusa

Mersi mult, Petra. Am mutat begonia (of saraca.. iar!) din aburul de bucatarie, in unul din dormitoare la geam si am dat drumul la soba, ca sa se faca si acolo un pic mai cald sa nu moara planta.. si am adus si anthurium sugar love-ul.. Le-am pozitionat sa aiba si nitzel soare.. Dupa cum zice pe eticheta , e o begonia elator betulia si uitandu-ma pe internet mi s-a parut ca e tipul betulia double red .. daca o fi asa..



Daca betulia asta este beganie, sau macar din neamul el, sa stii ca begoniilor nu le place caldura bucatariei(asta sigur) si begoniile, pot sa moara peste iarna chiar daca sunt bine intretinute. Sunt plante care isi iau o pauza pe perioada iernii, i se usuca (aparent ca din senin tulpinile) si se desprend cam de la baza pamantului. Sa nu atunci vasul ci sa-l pui la loc intunecos, uscat si caldut, iar prin februarie -martie, scoti vasul il pui la lumina si il uzi cam odata pe saptamana. Daca begonia ta a stat bine peste iarma , acum v-a incepe sa scoata lujeri tineri pentru inca un an.
Succes!

La toti numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Buna!Am si eu o problema cu muscatele curgatoare...Le-am bagat in casa si nu le place delok.Sunt pe moarte....Voi cum le iernati???pls HELP!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Buna fetelor! Ajutati-ma va rog si pe mine cu un sfat: mi-am cumparat ieri trei craciunite (culori diferite) si as fi vrut sa le mut impreuna intr-un singur ghiveci, mai mare. E bine sa o fac acum, cand au toate mugurasi de flori, sau mai bine astept pana trec florile? Daca cumva ati mai discutat despre cum se ingrijesc craciunitele (ce fel de pamant le prieste, cata apa, cata lumina, cata caldura) va rog sa-mi spuneti, ca sa caut in arhiva.

In alta ordine de idei: a crescut cineva fragute in ghiveci? Eu am incercat de doua ori anul asta, si de doua ori mi-au murit Nu stiu unde gresesc... in conditiile in care capsunile mi-au rezistat si sunt bine-merci.

Am citit putin mai sus o intrebare despre trandafiri in miniatura. Am si eu trei tradafirasi (mini) in ghiveci, si am gasit despre ei ca desi par delicati, se pastreaza foarte bine peste iarna si afara; in cazul asta, trebuie neparat protejate radacinile de inghet (ghivecele invelite cu grija). Poti fi tinuti si in casa, dar trebuiesc urmariti cu mare atentie pentru ca de obicei le apar tot felul de insectetute pe fruze.

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput