Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

De bine ce mi-am laudat craciunitele, m-am trezit ca le-au cazut toti mugurasii de flori... O fi cumva de la faptul ca le-am mutat dintr-un loc in altul (de fapt ne-am mutat noi de la o locuinta la alta)?
Mai nou, vad ca le-au dat un fel de mustati albe. Asa fac si craciunitele voastre?

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

quote:
Originally posted by Laura B

De bine ce mi-am laudat craciunitele, m-am trezit ca le-au cazut toti mugurasii de flori... O fi cumva de la faptul ca le-am mutat dintr-un loc in altul (de fapt ne-am mutat noi de la o locuinta la alta)?
Mai nou, vad ca le-au dat un fel de mustati albe. Asa fac si craciunitele voastre?
Din pacate le-au cazut florile pt ca le-ai mutat...mie mi-au murit toate muscatele curgatoare pt ca le-am bagat in casa...Ma pueti invata si pe mine cum sa le iernez?Va roooooooooooooog!

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ajutati-ma si pe mine, va rog!

Am un lamai, il tin intr-o loggie mare, luminoasa si incalzita (are calorifer). Cred ca sunt 24-25 gr. In fine, pana acum i-a mers bine. Il am doar de 1 luna. Cam de 3-4 zile cred ca e atacat de ceva, si sa va descriu: multe dintre frunze s-au ingalbenit la varfuri si parca s-u retezat, parca ar fi taiate cu foarfeca, sunt si putin decolorate. In general nu mai are aspect viguros. Si sa nu uit, multe frunze au devenit lipicioase si parca au niste puncte maro pe nervuri. Ce-i asta? Aveti idee? S-ar putea contamina si alte plante din aceeasi incapere?

In alta ordine de idei, am citit pe internet ca lamaiul hiberneaza la racoare, perioada in care se uda rar. Dar daca la mine e cald presupun ca il ud ca vara, nu?

Orice stiti despre lamai, impartasiti-mi si mie.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Ana eu cand am stat la bloc am avut balcon inchis dar nu termopan si aveam un termometru acolo.Niciodata nu a fost mai frig de 5 grade si acolo mi-am tinut jardinierele cu muscate curgatoare carora le-a mers tare bine.Le-am si inmultit chiar pe perioada iernii.Nu le place la caldura deloc.
succes

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Daca se pune frunza de begonie in apa face radacini si ai o plantuza noua???

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Mersi mult Maggda...Sa stii ca singura muscata curgatoare care a supravietuit e cea din balcon!:(Da,begonia se inmulteste ca violeta,prin frunze.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Yes,yes,Ana mersi mult pt informatia despre begonie!!!Raman datoare toata viata!!!Acum 2 saptamani m-a rabdat inima si am dat 200 000 lei pe o begonie rosie in piata,zilnic ma uit la ea ca la soare si acum tu imi spui ca se pot inmulti prin frunze ce ma bucur!!!Peste un an voi avea inca o begonie!!!(cat optimism zace in mine, ce zici?).

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Laura B

De bine ce mi-am laudat craciunitele, m-am trezit ca le-au cazut toti mugurasii de flori... O fi cumva de la faptul ca le-am mutat dintr-un loc in altul (de fapt ne-am mutat noi de la o locuinta la alta)?
Mai nou, vad ca le-au dat un fel de mustati albe. Asa fac si craciunitele voastre?

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton




Laura draga,
Nu ai ce le face, sunt flori sensibile. faptul ca le-a cazut bobocii este sigur din cauza mutatului, si din cauza excesului de apa mai pot cadea bobocii. Nu uita ca fac parte din familia cactusilor! Oricum acum incearca sa le pui intr-un loc de unde sa nu le muti degraba, si daca locul este racoros , poti avea surpriza de a da drumul la alti boboci. Am si eu o craciunita care mi-a fost inflorita de Craciun, i=au trecut florile si saptamana trecuta am fost placata in concediu si am dat caldura mai jos in casa. Cand am venit am gasit-o cu un boboc gata sa se deschida si inca 2-3 mai mici. Asa ca mai exista speranta si la tine!
Cat despre mustatile crescute, nici o problema. acolo se formeaza noi lastari. In caz ca vrei sa o inmultesti rupi ramurica de acolo de unde a last mustatile, sau un pic mai jos, si o pui in pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Petra, multam mult! Ce ma bucur ca mustatile alea sunt in regula...
Acum sa va spun tot adevarul: de la ultimul meu mesaj m-a mancat in... palma si am mutat craciunitele (toate trei) intr-un ghiveci mai marisor, pe care l-am asezat in acelasi loc. De atunci parca le merge din nou ceva mai bine. Frunzele sunt parca mai carnoase, iar din una a dat chiar si un mic muguras.

Acum sunt suparata din alt motiv: mini tradafirii pe care i-am tinut doua saptamani in casa pentru ca afara erau sub 0 grade, fiindca i-am stropit in perioada asta cu o solutie contra afidelor, mi s-au ofilit rau de tot... Acum i-am scos din nou afara, i-am curatat, i-am taiat pana la catva centimetri si sper sa le dea din nou frunze. Offf... ce gradinareasa "grozava" sunt si eu!

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Maggda e bine sa fii optimista!Sper sa iti traiasca begonia si sa te bucure cu flori si pui;)Am si eu un pui si a supravietuit iernii in casa...Sa nu-i pui decat putina apa daca o tii in casa,eu am pierdut una pt ca am udat-o mult:(
Laura minitrandafirilor nu le place in casa iarna!Ei trebuie sa stea afara,intr-un balcon inchis de ex.Au o perioada cand le cad toate sau aproape toate frunzele si atunci nu se mai uda.Dar le cresc din nou dupa cateva saptamani.Se pot tunde un pik iarna sau primavara devreme.
Craciunita am si eu,si am scos-o acum pe balcon unde e lumina si racoare.Si astept sa infloreasca!
Mult succes fetelor in gradinat!Pupici

Mergi la inceput