Despre gradinarit (7)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Petra, mersi....Am vazut ca trag la pamantul umed sau proaspat udat asa ca am pus deasupra granule de vitamine si e mai bine, dar sursa tot nu am gasit-o.


38 sapt.(papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Dupa ce atat de multa vreme nu ne-ai mai povestit de gradina ta, acum vii doar un pic si nu ne scrii nimic, nimic????? Te-ai suparat pe noi????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Petra, mersi....Am vazut ca trag la pamantul umed sau proaspat udat asa ca am pus deasupra granule de vitamine si e mai bine, dar sursa tot nu am gasit-o.


38 sapt.(papusica)



Incet incet scapi tu de ele, fara nici o grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by petra

Otilia,
Dupa ce atat de multa vreme nu ne-ai mai povestit de gradina ta, acum vii doar un pic si nu ne scrii nimic, nimic????? Te-ai suparat pe noi????
Petra scumpa!
Pai dar n-am mai scris nimic pentru ca nu prea am cu ce sa ma mai laud!!!
Mi-am lasat gradina in paragina, invadata de buruieni si eu ma ocup de copii!!!
Sunt si eu mindra acuma ca mi-am pus in salon, in 3 ghivece frumoase tare leandrul (in mijloc) si 2 yucca superbi, de abia astept sa faca leandrul asta flori, acum, dupa ce a fost si bolnavior, are o gramada de frunze frumoase de tot si... sper ca la primavara sa-mi bucure si mie sufletul cu ceva floricele!
Si am mai primit un cyclamen frumos de tot, dar cica-i place frigul, pina-n 16°C, acum cautam info sa vad daca nu-l pot scoate afara...
Ficusul-cauciuc are o parte uscata complet (i-au cazut toate frunzele de pe o ramurica ), ce sa fac, sa o tai??? Si sa-i dau cu miere sau... ce ai mai zis tu in alt mesaj mai vechi... Haide, zi-mi, ca sa nu mai caut
Mai am citeva begonii care au murit: le-a putrezit tulpina si s-au prabusit
In rest, ma plimb si eu cu bebeii in carucior si ma uit ce gradini faine au cite unii... Si ma intreb oare cum fac???
Si astept mijlocul lui aprilie sa-mi pun muscate curgatoare la ferestre



~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Ce mai fac fetele?Dar gradinile,floricelele?Am observat ca nu mai scrieti asa des de cateva saptamani...Asa ca m-am gandit sa va cert un pik!Sper sa nu va suparati pe mine.Floricelele mele asteapta cuminti sa intre in casa,inflorite mai sunt doar cercelusul si muscatele curgatoare.La trandafiri chiar nu se pricepe nimeni???Dar la dracene?Am una cu galben si verde,si are niste dungi groase,maro,pe frunze.Pur si simplu are si culoarea maro,pe langa galben si verde.Stie cineva ce ar fi putut pati
Pupici la toate gradinaresele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia
....Mi-am lasat gradina in paragina, invadata de buruieni si eu ma ocup de copii!!!
Ficusul-cauciuc are o parte uscata complet (i-au cazut toate frunzele de pe o ramurica ), ce sa fac, sa o tai??? Si sa-i dau cu miere sau... ce ai mai zis tu in alt mesaj mai vechi... Haide, zi-mi, ca sa nu mai caut
Mai am citeva begonii care au murit: le-a putrezit tulpina si s-au prabusit
In rest, ma plimb si eu cu bebeii in carucior si ma uit ce gradini faine au cite unii... Si ma intreb oare cum fac???



Otilia draga,

Sa o iau metodic:
- daca ficulul s-a uscat, taie ramurica uscata, si in acel loc daca curge seva pune un strap de mierde de albini si deasupra un pic de pamant. Ideal este sa-i pui un pic de rasina(numai sa ai de unde!). Mai auzeam pe cineva ca ar pune ceara topita, dar nu am incercat.
- despre begonii, sa stii ca nu le-ai pierdut. Pune vasul in care au stat begoniile la un loc intunecos si ferit de inghet, iar in primavara prin feb.-mart. incepe sa uzi pamantul si o sa veci ca i incolteasca din nou.
In ceea ce priveste fraza " .... ma plimb cu BEBEII in carucior...." asta m-a bagat nitel in ceata. Erai insacinata, ai nascut si eu(noi) nu am stiut????Daca gresesc sa ma corectezi!, daca nu gresesc iti doresc sa fii o mamica cat mai fericita cu niste copii sanatosi, frumos si cuminti, asa cum isi doreste orice mamica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Oooops, Petra, merci mult de raspuns!!!

Din pacate pamintul in care au fost begoniile l-am aruncat pe undeva, intr-un colt de curte... printre urzici! Poate la anu' ma napadesc begoniile!

Crezi ca daca tai ficusul uscat o sa-si revina, o sa mai creasca (frunze)?...

Nu am doi copii, nici n-am mai fost demultisor... Dar m-am "reorientat" profesional si m-am facut "dadaca" la domiciliu! Cu agrement de la stat... Asta ca sa am si eu un venit mititel si sa ma pot ocupa si de fata mea, care acum are 2 ani si aproape 3 luni. Asa ca am un bebe de 6 luni care-si petrece zilele la mine acasa si pe care-l plimb in caruciorul dublu, cu Adélie... Scuza-ma ca te-am bagat in ceata!



~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

fetelor, mi-au inflorit capsunii!!!!
sa ma astept si la niscaiva fructe? stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

quote:
Originally posted by gen68

fetelor, mi-au inflorit capsunii!!!!
sa ma astept si la niscaiva fructe? stie cineva?




Daca mai tine vremea calda da, dar e totusi cam tirziu.
Eu am mincat deja citeva capsuni, dar ale mele au inflorit la sfirsitul lui august.

Am un ficus elastica alb care a cam chelit si as vrea sa ii tai virful sa il pun la mustacit dar nu mai stiu in ce perioada se face asta toamna, primavara?
Iar muscatele curgatoare parca toamna se inmultesc?


Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

quote:
Originally posted by Rodica P

quote:
Originally posted by gen68

fetelor, mi-au inflorit capsunii!!!!
sa ma astept si la niscaiva fructe? stie cineva?




Daca mai tine vremea calda da, dar e totusi cam tirziu.
Eu am mincat deja citeva capsuni, dar ale mele au inflorit la sfirsitul lui august.

Am un ficus elastica alb care a cam chelit si as vrea sa ii tai virful sa il pun la mustacit dar nu mai stiu in ce perioada se face asta toamna, primavara?
Iar muscatele curgatoare parca toamna se inmultesc?


Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10


Buna!Ficusul il poti pune primavara cel mai bine la mustacit,iar muscatele curgatoare se inmultesc toamna,dar si primavara.vara...Pupici!

Mergi la inceput