Fetele din America...(28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

Cleomax si Ocenbine,

Sunt 100% de acord cu voi cu "generalizarea" - doar stim cu totii ca America este formata din romani, maghiari, germani, tatari si alti mongolezi, etc, etc, etc.
Dar eu nu asta am facut acolo. Ceea ce am descris in postul de mai sus era "modul de a fi" ANGLO-SAXON - nu cel "American". Credeam ca am subliniat partea asta in mesaj. Acest "mod de a fi" este valabil intr-o oarecare masura si pt. nemti, olandezi, britanici, etc (Europenii din nord).
Marea majoritate a emigrantilor in SUA care ajung sa fie considerati perfect "intergrati" sunt direct sau indirect fortati sa adopte aceasta gandire si acest fel de a fi "anglo-saxon". Resul sunt colonizati in micile lor comunitati etnice si traiesc ca niste insulite straine pe fundalul "anglo".

Cat despre case, eu stiu foarte bine ca oamenii se duc...aparent..."dupa nevoie". Insa ca in orice alta situatie in viata, orice "beneficiu" are si un pret.
Ca vor curte, ca vor 5 camere pt. 2 copii, ca vor "conditii" etc. Toti vrem. Insa din pacate, pt. noi "muritorii de rand", cei care nu ne-am nascut cu averi si depindem de un salariu de la luna la luna, locurile de munca se afla unde se afla: in orase, in centru de cele mai multe ori - nu in padure.

In "padure" si-ar putea permite sa locuiasca cei cu averi, care nu depind de un salariu pt. supravietuire. In felul asta, ai si curte, ai si verdeata, si ai si timp sa te bucuri de ele.
Mai tineti minte "mosiile"?
Pai "mosii" aveau aia cu mot, nu salariatii. Acum vor si salaratii mosie - ca e democratie! si eu vreau! - insa noi/ei nu ne dam seama ce pret scump avem de platit la treaba asta.

Asa...esti fie la birou, fie pe sosea. Ce mai ramane din restul zilei...mare branza nu este. Si atunci cum ramane cu afacerea cu "verdeata"?

Nici acum nu pot sa uit cum parintii mei au decis foarte ferm la vremea lor sa locuiasca intr-o zona mai putin gen "parc" numai ca sa fie aproape de servici si sa nu trebuiasca sa-si iroseasca viata pe drum - si intodeauna au fost fericiti pt. alegerea facuta fiindca au apucat sa aibe si o viata personala printre altele; desi la vremea respectiva au avut sansa sa se aseze intr-un loc cu mult mai mult "mot" dar care ar fi fost f. departe de serviciul lor.

De cele mai multe ori insa oamenii de aici vor case mari. Mai exista si proverbialul ..."to keep up with the Jones-es". Iar Americanii sunt primii la faza asta. Si-ar sacrifica si ultimul minut liber dintr-o zi ca sa poata sa mentina aparentele de "succesful citizens".

Nu zic ca este rau asa. Pt. unii acest fel de a fi plateste dividende bune. Insa totodata contribuie si la o calitate a vietii mai scazuta. Doar si ei au ajuns sa-si puna tot felul de intrebari vis-a-vis de acest stil de viata: merita sa accelerezi prin viata la modul asta...ca sa...ce?

"There's no such thing as free lunch". Tot ei o spun.

Iar despre haine...stiu, stiu...inca o data, aici este perspectiva mea de "biased European". Nu ma refer la cum esti obligat sa te imbraci la servici ci cum te imbraci in afara serviciului.
Imi este dor de barbati cu costume si cravata, de femei imbracate cu rafinament, de postura aia sublima a aristocratilor de prin monarhiile Europei de Vest, etc.

Ehhh...socotelile din capul meu. P-asta cu hainele n-o luati in seama. La urma urmei, moda este un subiect cat se poate de supericial si frivol, nu ceva pe baza caruia sa judeci oamenii.
(Desi multi oameni ASTA fac).

Dar cateodata chair mi se face dor de frumosul de tip "Armani".

Numai bine la toate fetele,

syracuse








Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Eu mai scriu o data mesajul meu ca poate stie cineva.

Fetitele ,va rog, spuneti-mi si mie in ce state din America asta mare se gasesc produse romanesti. E ceva pe langa Memphis/Tennessee?
Stiu ca (,) cu vreme in urma se povestea pe tema asta dar nu am gasit pe forum. Eu retin ceva de Alabama....

pupici si o zi splendida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

samila, scuze ca nu ti-am raspuns, ne preocuparam de niste probleme "existentiale", deh
asa deci, ce fel de produse romanesti cauti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Fetelor haideti sa incercams a ajutam si noi cumva pe cei amariti din Romania cu hainutze, jucarii. Stiu ca toate aveti gramada in plus si daca cititi la anunturi umanitare muuulti au nevoie de ele (citi bunaoara cazul prezentat de ulisernic).
Sa ne interesam toate de transport mai ieftin sau chiar gratuit de la firme de transport catre ro (poate deduc de la taxe , ceva) si sa ne organizam putin. Pe cine putem conta?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna fetelor,

astazi e o zi super. Mi se toarna cimentul in drive way, ceea ce inseamna ca o sa pot parca iara in garaj, si viata o sa intre in normal. Nu numai asta, dar trotoarul si drive-way-ul meu sant facute de City si nu m-a costat nimica. Ba nu, am cumparat cateva sticle de Pepsi pentru cei ce lucrau si i-am zis sotului sa le faca cinste cu niste sandwich-uri de la Subway. Drive-way meu a trebuit refacut ca era tot denivelat de la radacinile de pom. Sant in culmea bucuriei.

Eu conduc 30 de min pana la servici, iar daca e trafic, adica daca joaca Padres (echipa de baseball) in Downtown fac o ora. Mi-am luat casete si "books on tape" asa ca cel putin ma simt ca fac ceva util cat timp stau, si stau, si stau.

[/quote]
despre imbracaminte, iar trebuie sa ma ierti, ma intreb daca o spui pentru ca asta e intr-adevar experienta ta sau te lasi influentata de opinia generala ca americanii nu se imbraca frumos? sau, poate la scoala, asta vezi si atunci e de inteles, desi nu in totalitate. unele se imbraca lejer, altele stramba din nas, asa cum mi s-a intamplat mie atunci cand m-=am dus imbracata mai sport si nu era cazul.

[/quote]
Diferenta in moda si in stilul de a te imbraca este de la cer la pamant. Americanii sant mai conservativi. De cate ori ma intorc din Europa, inca din aeroport vezi diferenta. Majoritatea hainelor sant pe elastic in talie (pantaloni, fuste, etc). Nu zic ca americanii nu stiu sa se imbrace, dar au o atitudine de "I can care less." Intr-un an la o petrecere de Craciun, era o tipa cu o rochie neagra, eleganta, dar mototolita si tavalita prin par de caiine - cred ca avea Golden Retriever dupa latele lungi si roscate ce-i atarnau pe rochie.
Plus de asta diferenta de moda este intre coasta de est si coasta de vest. De cate ori merg pe East Coast (Boston, NYC) ma intorc acasa cu inca o valiza de haine....
Am un magazin de arabi aici, si imi fac aprovizionarea de dulceata de visine, gem de gutui, si piscoturi.... Au si o zacusca "Zergut" la care adaug vinete si ciuperci si aduce ceva ceva ca cea din Romania.
Ciuf, tu chiar ai pus conserve?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Samila, pai depinde la cel fel de produse te referi. De exemplu, aici in Michigan (Detroit area) am gasit apa minerala Borsec, vin, branza telemea la magazinele arabesti, de fapt arabii aici au in magazinele lor mancare de pe la toate natiile.
Daca te referi la lucruri made in Romania, am gasit peste tot, sticlarie, haine..din alea firma nu-stiu-care da' facuta in Romania:)))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

quote:
Originally posted by Sanca


despre imbracaminte, iar trebuie sa ma ierti, ma intreb daca o spui pentru ca asta e intr-adevar experienta ta sau te lasi influentata de opinia generala ca americanii nu se imbraca frumos? sau, poate la scoala, asta vezi si atunci e de inteles, desi nu in totalitate. unele se imbraca lejer, altele stramba din nas, asa cum mi s-a intamplat mie atunci cand m-=am dus imbracata mai sport si nu era cazul.

[/quote]

[/quote]

Diferenta in moda si in stilul de a te imbraca este de la cer la pamant. Americanii sant mai conservativi. De cate ori ma intorc din Europa, inca din aeroport vezi diferenta. Majoritatea hainelor sant pe elastic in talie (pantaloni, fuste, etc). Nu zic ca americanii nu stiu sa se imbrace, dar au o atitudine de "I can care less." Intr-un an la o petrecere de Craciun, era o tipa cu o rochie neagra, eleganta, dar mototolita si tavalita prin par de caiine - cred ca avea Golden Retriever dupa latele lungi si roscate ce-i atarnau pe rochie.
[/quote]


Cam asa ceva. Asta am vrut sa spun.
Atitudinea "I don't give a S***" desi...de ce nu?

Cumnata mea si familia ei (si multi altii... a propos de "generalizari") nu s-ar imbraca mai elegant, mai "festiv, nici de sarbatori - nici sa o pici cu ceara. Ca ea vrea sa se simta "comfortable".

Doar la nunti, daca e.

Si atunci...viata asta cand D-zeu o mai celebrezi? Daca esti tot timpul "casual"...Dar inca o data - noi vedem lucrurile prin perspective Europeanului.Ei zic ca noi suntem "stuffy" sau "pompous".

Si ca sa folosesc expersia lor: "Whatever!".







Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Syracuse, pazea ca or sa dea cu rosii in noi. Si eu am nou drive way si nu vreau sa-l patez cu tomato juice....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

syracuse, cred ca te inteleg: atlanta este un oras eminamente rutier(sper ca n-am spus o tampenie), vreau sa spun ca oamenii nu se prea vad pe strada ca la new york sau chicago, cel putin nu cei la care cred ca te referi tu. stiu ca iti petreci mare parte din timp la ga state, dar daca vreodata ai putin timp liber si daca ai chef bineinteles, da-mi de stire si poate exploram niste locuri impreuna.

ana maria, stii ce cred? ca nenea ala m-a pacalit cu ochii catelului, m-a vazut mai mica si mai prost imbracata.

andrada, eu nu prea mai am lucrusoare de copil, adica am, dar cred ca-s demodate, dar particip cu altele.

sanca, diferenta e de la persoana la persoana, nu numai de la coasta la coasta si in final e de bon ton, fiecare se imbraca cum ii place, doar atat vreau sa mai adaug, daca toate s-ar imbraca cu haine mototolite, n-ar mai fi coada la dry cleaning.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Syracuse, pazea ca or sa dea cu rosii in noi. Si eu am nou drive way si nu vreau sa-l patez cu tomato juice....



daca te rog io mumos sa nu ne imparti in "noi " si "ei", se poate? sper ca suntem toate prietene aici.

Mergi la inceput