Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ulisernic spune:

Aura, multumesc din nou si-ti multumesc mult de tot pentru raspuns si pentru ajutor.
Ne-am gandit foarte mult inainte sa ne hotaram si crede-ma ca nu avem de ales, este cam ultima noastra speranta sa iesim dintr-o situatie grea in care ne aflam de prea multi ani deja. Sotul este electrician si sofer profesionist (adica are toate gradele, B, C+E, D si D+E), este foarte muncitor si se pricepe si alte treburi pentru care nu are, insa, calificare atestata printr-un act. De exemplu, stie sa puna gresie si faianta, se pricepe sa repare instalatii sanitare, stie si croitorie, nu-ti mai spun ca stie sa se ocupe de treburile casei si de copii la fel de bine ca o femeie. Astea nu au legatura cu plecatul in Spania, dar nu ma abtin sa nu-l laud pentru ca este un om tare bun, este prietenul si sotul meu, tatal copiilor mei si-l iubesc tare mult. Nu fumeaza si nu bea decat ocazional, nu ca as avea ceva impotriva fumatorilor, dar sefii/patronii se bucura cand au angajati care nu-si iau prea des pauza pentru o tigara...
Asa am auzit si noi ca ar fi salariile acolo, nici nu visam la mai mult.
Cat despre biserici, auzisem, de fapt, ca ar ajuta pe emigranti sa-si gaseasca un loc de munca, cu contract, contra unei donatii lunare, dar nu stiu cat este de adevarat, pe aici circula tot felul de povesti mai mult sau mai putin adevarate.
Aura, orice adresa este binevenita, chiar si din alta tara, daca auzi ceva. Iti spun ca mi-a fost tare greu sa postez pe forum, mi-era asa de teama de reactia voastra, stiind din alte postari de problemele cu care multe dintre voi v-ati cofruntat incercand sa faceti un bine cuiva si de aceea iti multumesc foarte mult pentru bunavointa ta.
Pupici si sarbatori cat mai fericite!
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Mihaela, ti-am trimis un mesaj privat - nu stiu in ce masura te va ajuta, dar sper sa-ti fie de folos informatiile macar putin.

Multa bafta!



www.terrapininc.com/Dental/Smile%20Crocodile.jpg" target="_blank">Smilla crocodila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ulisernic spune:

Smillaraaq, multumesc muult de tot!
Va pup si va imbratisez pe toate,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna fetelor.Eu nu stau in Spania ,dar in drumul meu din Germania spre tara am sa schimb avionul in Barcelona.Va rog tare mult daca puteti sa ma lamuriti si pe mine ca sa stiu daca pot lua biletul asa sau sa ma orientez la alta ruta. Pe scurt eu voi lua avionul din Berlin pana in Barcelona (BCN) dar apoi trebuie sa schimb sa iau avionul din aeroportul Barcelona -REU spre Bucuresti .Dilema mea este cat de departe sunt situate cele 2 aeroporturi din Barcelona (Barcelona-BCN si Barcelona-REU) unu fata de celalalt, si daca se poate face aceasta deplasare relativ usor ,ca sa pot prinde avionul .
Sper ca ati inteles cat de cat ce vreau eu ...Multumesc pentru orice informatie.Eu nu am mai fost pana acum pe aceasta ruta ,mergeam prin Budapesta ,dar as vrea sa incerc pe aici acum .Sarbatori fericite la toata lumea.

Roxy mamica lui Cristi(4 ani si 6 luni)

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

intereseaza-te daca au shuttle-uri intre aeroporturi.
daca nu, si trebuie sa apelezi la un taxi ...mai bine nu. sunt destul de borfasi taximestristii si s-ar putea ca in final sa fie mai pagubos (bani si timp) prin Barcelona, decit ceva mai scump un pic dar si un pic mai direct.

oricum sper ca fetele de "la fata locului " sa-ti spuna ceva mai concret.
doar experienta mea cu taximetristii spanioli cind nu ginguream neam in spaniola si se prindeau ca-s "prada" usoara , nu a fost prea buna.

Sarbatori fericite!



***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikimiki spune:

Barcelona-REU inseamna aeroportul din Reus. Intre Barcelona si Reus e un drum cu trenul de aproximativ o ora. La asta trebuie sa adaugi drumurile intre aeroport si gara (20 de minute cu trenul de la aeroportul din BCN pana la gara, trenuri ce vin la 30 de minute) Intre gara din Reus si aeroport nu stiu ce distanta e.
Variante de transport organizate intre aeroporturi probabil ca nu ai, ca presupun ca e vorba de o companie low-cost, daca pleaca din Reus.
Nici nu se pune problema de taxi, daca nu vrei sa platesti mai mult pe taxi decat pe biletul de avion. Nu mai sunt borfasi de ceva vreme, nici cu turistii, dar e o distanta mult prea mare. Asa ca asigura-te ca iti ramane suficient timp intre zboruri ca sa poti ajunge la vreme la check-in. Daca iti merg toate struna, in doua ore poti face schimbul de avion, dar daca nu... e riscul tau. Si tine cont de faptul ca in Spania orarele sunt intotdeauna "flexibile", asa ca e recomandabil sa iti iei o marja de eroare.
S-ar putea sa fie si autobuze, dar nu stiu sa iti spun nimic despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Caut si eu acul in carul cu fin!O caut pe CRISTINA(fosta Gheorghe),casatorita cu Catalin,cu ofetita Alexia,de aprox 3 ani.Stiu ca e in Spania,dar am pierdut legatura la un moment dat.

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Ce liniste pe aici...tocmai cand am aparut si eu cu o mie de intrebari...poate reveniti, totusi...
Louisea, si eu am fost la Catedrala din Burgos! Mi-a placut foarte tare! Ce placut sa descoperi locuri comune vizitate!

de la Mada si minunea Sofia Maria, 12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Vin si eu fetelor.
Chiar ma gndeam ca numai noi nu ne adunam.
Sa imi fie rusine ca nu v-am vazut pana cum.Sper sa citesc repede ce ati scris pana acum.
Noi stam in Garrucha , Almeria cu sotul.
Pupici tuturor.

LA DIFERENCIA ENGENDRA ODIO.
STENDHAL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Acum am termionat de citi tot ce ati scris.Super, iar Cordoba un oras super fain
Sper sa ne adunam mai multe si sa ne auzim mai des.
pupici.
OJALA VIVAS TODOS LOS DIAS DE TU VIDA!
Jonathan Swift

Mergi la inceput