Verighete

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am fost ieri sa probam verighetele. A mea arata cam ciudat pt ca e micuta rau...Dar e frumoasa.Luni mergem sa le luam. De abia astept.

Cata-Pufy-noi le avem combinatie de aur alb cu aur galben si sunt superbe. Si ni s-a spus ca nu se vor ingalbeni. Si inelul de logodna il am tot combinatie si nu s-a ingalbenit.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Noi avem verighetele le purtam de mai multi ani , desi am citit pe forum ca nu e bine sa le fi purtat inainte de cununia religioasa.
Acum nu stiu ce sa fac , sa cumparam altele sau sa le pastram pe acestea.Intre timp au aparut mai multe modele iar sotul meu ar fi tentat sa le schimbam.Eu sunt atasata de ele.
Voi ce ma sfatuiti ?

Pupici ,
Iael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Si noi am purtam verighetele inainte de cununia religioasa chiar daca se spune ca nu e bine.




Poze cununie:
http://www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cammi spune:

Noi am fost vineri si am comandat de la Unirea verighetele, din care ei aveau model pe aur galben, dar au spus ca pot sa ni le faca si din aur alb, mat, asa cum vrem noi. Sunt simple, si late de 7mm; au amandoua 10 g si vor costa in jur de 5 mil.
In legatura cu problemele care apar la aurul alb: eu am inelul de logodna din aur alb, cu 32 de diamante mici; este ce-i drept masiv, si lucratura in partea din fata, cea cu diamantele, este foarte complicata, astfel incat daca sunt intr-adevar exista probleme cu modificarea culorii aurului, nu se pot sesiza, in partea dinspre palma insa nu se vede sa se modificat culoarea (si il port de un an). Nu stiu cu ce este aliajul facut, dar este bun. Imi pare rau ca nu stiam dinainte povestea cu aliajele, ca sa fi intrebat inainte sa facem comanda de verighete.
Deci povestea este urmatoarea: aurul, este asa cum il stim, de culoare galbena. Aurul alb este un aliaj de aur cu alt metal: argint, nichel sau paladiu. Nichelul poate da reactii alergice, de aceea este de evitat. Argintul da un aliaj care se inverzeste in timp, de aceea de face o baie de rodiu ca sa ii dea culoarea alba si frumoasa, insa acest placaj se duce in timp. Cea mai buna solutie este sa alegi un aliaj cu paladiu, care este mai scump decat celelalte aliaje. Aurul alb facut cu paladiu nu isi schimba culoarea.
So, sper ca verighetele noastre sa fie din acest aliaj... daca nu, o sa le schimbam.. la o data ulterioara... daca inca nu v-ati comandat, aveti grija sa intrebati si cestiunea asta a metalului cu care este facut aliajul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Maine mergem sa ne luam verighetele. Nu mai am rabdare. De abia astept. Sper sa fi iesit bine....

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Iael nu-ti mai face atatea probleme cu superstitiile astea.. ca nu e bine sa faci nunta in mai, ca nu e bine sa porti verighetele inainte de nunta, ca nu e bine sa porti perle, ca nu e bine aia, ca nu e bine cealalta.. Eu nu cred in superstitii! Daca a fost bine pana acum, cat ati purtat verighete, de ce nu ar fi bine si de acum in colo? Ce legatura are asta cu capacitatea fiecaruia de a-si crea viata pe care si-o doreste? Probleme si complicatii apar in orice casnicie.. si la cei care NU au purtat verighetele inainte, si la cei care NU s-au casatorit in mai.. Depinde de maturitatea si intelepciunea fiecaruia cum rezolva problema si merge mai departe, nu de ce spun babele. Nu va mai faceti atatea probleme! Totul va fi bine!
Pupici la toate miresicile!

http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

BraveGirl cum au iesit verighetele ?
Hai nu ne tine in suspans...


toma_lly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am luat verighetele si...SUNT SUPERBE!!!!.Nu ma mai satur sa ma uit la ele. Am incercat sa le fac poze dar nu imi ies. O sa-l rog pe iubi sa faca diseara si o sa le pun sa le vedeti si voi. Au 24,29 g, a mea are 10,12.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Am luat verighetele si...SUNT SUPERBE!!!!.Nu ma mai satur sa ma uit la ele. Am incercat sa le fac poze dar nu imi ies. O sa-l rog pe iubi sa faca diseara si o sa le pun sa le vedeti si voi. Au 24,29 g, a mea are 10,12.

Corina


Felicitari!!! Abia astept sa va vad verighetele! Sper sa reusiti sa faceti poze. Stiu ca e cam greu sa iasa poza clara, ca si eu m-am chinuit vreo 2 ore pana am zis: gata, am pozat destul.. Orice ai face tot nu iese ca la profesionisti. Dar cat de cat se intelege ce model avem noi, nu?


http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana Cosanzeana spune:

Azi mergem dupa verighete! Sunt super-incantata, ne-au placut din prima! Imi pare rau ca nu vi le pot arata, nu stiu cum sa-mi fac album foto pe forum...Ma poate ajuta cineva?

Mergi la inceput