Verighete

Verighete | Autor: bibyrox

Link direct la acest mesaj

Albinutza Biby iar va cere sfatul !
Nu stiu cum sa procedez cu verighetele.. Dupa cum probabil stiti (unele dintre voi) nunta am programat-o pentru la anul pe 16 iulie dar totusi ma gandeam sa ni le luam din timp. Dupa cum creste Euro cine stie cat o sa fie din ianuarie incolo..?! Soacra mea are niste aur si zicea sa ni-l dea ca poate iesim mai ieftin. Pe de alta parte parca as prefera sa mi le cumpar direct dintr-un magazin (aici vreau alte sugestii!).. Voi cum credeti ca e mai bine? Voi cum ati procedat/veti proceda?

Pupici dulci

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Noi le-am primit cadou, cica asa e moda aici. Am fost cu prietenii nostri la bijutier, am ales verighetele, inauntru la verigheta mea e scris numele sotzului si data casatoriei, iar la verigheta sotzului e scris numele meu si data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Noi am dat comanda la Cellini, au zis ca dureaza maxim 4 saptamini si a durat doar una . O sa le dam si la inscriptionat la ei.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

quote:
Originally posted by Ioana75

Noi am dat comanda la Cellini, au zis ca dureaza maxim 4 saptamini si a duart doar una . Preturi: 1 mil gramul, deci depinde cit de "greu" este modelul care iti place. O sa le dam si la inscriptionat la ei - 600.000.

Ioana


Ioana..... deci inca nu mi-am revenit din soc!!! 1 milion gramul???? E enorm!!!! In Unirii gramul la verighete e 500.000 lei iar la noi in magazinul Titan e 410.000 lei... Nu stiu.. Acum depinde si de posibilitati.. Dar si asa... tot mi se pare mult. Nu ma bate dar.. nu imi vine sa cred!!! Uite un sa nu te superi pe mine. Stiu ca eu am intrebat si voi imi raspundeti dar nu m-am putut abtine sa nu raspund.

Pupici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Intr-adevar la Cellini este destul de scump,dar pt. cine isi poate permite merita !! Aurul este numai de 18 K din Italia si au modele deosebite si aproape unicat - doar vreo 2-3 bucati din acelasi model.

Andreea si Vlad
http://community.webshots.com/user/vladstefan2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:


Buna fetelor!
Ma bag si eu in vorba, in legatura cu verighetele de la Cellini. Nasii nosti le au de la cellini, intr-adevar , model unicat cica, comandate din Elvetia, au dat o gramada de bani. Dar nu asta conteaza, ci faptul ca sunt complet nemultumiti. Aurul de 18K e un aur moale, desi le au doar de 2 ani, aurul s-a matuit, sunt foarte zgariate.Abia apoi au aflat ca pt verighete nu e recomandat cel de 18, ci cel de 14K.
Asa ca eu voi opta pt verighete din aur de 14k, nu ma intereseaza sa fie Cellini, ci sa ne placa.

In legatura cu pretul, m-am uitat din curiozitate, in magazinul Victoria la unele care mi-au placut, si desi gramul de aur era aprox 450.000, aveau mi-a zis cam 10g, si mi-a calculat pretul de 10mil. Nu stiu cum se calculeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:

Pt Bibyrox: sunt multe magazine de bijuterii, unde poti cumpara unele gata facute, si sa dai aur la schimb.Platesti in plus manopera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Noi am mers direct la Cellini din urmatoarea cauza: acum un an, am umblat o saptamina ca sa-mi gasesc un inel de logodna; am probat muuulte inele, am batut tot Bucurestiul. Si nu mi-a placut absolut nimic, cu exceptia celor de la Cellini.
Asa ca acum, pentru verighete, nici n-am mai stat pe ginduri, am zis sa ne scutim de o saptamina de umblatura, si sa mergem direct la sursa. Plus ca aveau modelul gen "Stapinul inelelor" - noi sintem fani; dupa ce le inscriptionam, va anunt daca se inroseste scrisul pe interior .

Bafta,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Eu nu am avut niciodata probleme cu bijuteriile de la ei...s-au comportat impecabil.

Andreea si Vlad
http://community.webshots.com/user/vladstefan2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna,

Eu am avut nunta acum aproape doua luni , iar verghetele le-am comandat prin luna mai , au fost gata intr-o saptamama jumatate. Modelul l-am ales noi combinand modelul a doua verighete. Le-am facut undeva pe Calea Mosilor (nu dau nume sa nu fie reclama). Au amandoua 13 grame si ne-au costat 11.000.000 fara aur la schimb.
Ca model arata asa: sunt din aur galben normal de 14 k (asa am auzit si eu ca e mai rezistent deat cel de 18 k), sunt grosute (7mm) mijlocul e un pic bombat si incadrat de o margine ca o bordura f subtire, iar pe mijloc sunt dispuse egal 5 pietricele transparente (sunt obisnuite caci nu mi-am permis ceva pretios). Sunt superbe si f elegante,si toata lumea le admira.

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Eu nu inteleg cum se calculeaza de ati platit atat de mult. Nasii nostri (care au avut nunta pe 4 septembrie) si le-au luat de undeva de pe langa Liceul Mihai Viteazu cu 5 milioane. Foarte dragutze! Aur de 14 k + aur alb.. tot in genul cum spunea Blanca, in mijloc mai bombate si cu niste pietricele. Dar... acum depinde si de magazin si de bugetul fiecaruia. Noi nu ne permitem sa dam 10 milioane pe verighete.

Pupici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput