ABUZUL DOMESTIC

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

am citit si eu zilele trecute, toate mesajele voastre.
am spus ca am sa va povestesc si io..ceea ce am trait.
inainte de toate as vrea sa ..specific ca in romania nu sunt medii suficiente pt a combate abuzul, femeia romana e prea supusa, dependenta financiar de sotz si in primul rand egalitatea barbat -femeie nici pe departe ..actualizata.
povestea me se petrece acum circa 3 ani cam din anul 1998-2002-2003-eram studenta .
am cunoscut in prima zi de facultate..pe "printul meu ,calare pe un cal alb".
eram colegi de grupa.totul a inceput f furtunos , cu o dragoste nebuna, sincera(cel putin din partea mea) si foarte profunda.prima palma mi a dat-o in noaptea in care mi am pierdut virginitatea cu el.
de ce¿?
pt ca eu , fiind prima data..imi doream doar sa ma tina in bratze, era ceva nou, si unic pt mine ..iar el voia sa mergem la o bere cu baietii.
nu mi a picat bine asa ca i am spus ca daca tot si a atins scopul...poate sa mearga la o bere cu baietii lui asa ca el ,a considerat necesar sa ma articuleze ..ca sa nu mi se urce la cap.
a fost un shoc pt mine, imi fugea pamantul de sub ṕcioare, tocmai fusesem a lui si...ma lovea,apoi a plans , a zis ca i pare rau si..io clar ca AM CONSIDERAT CA M A LoVIT DIN CAUZA MEA.
au urmat alte palme, si altele si altele pana cand intr o zi ..m a lovit si l am amenintzat ca il denuntz-atunci "s a suparat " atat de tare incat a fost la un pas sa ma omoare, s a dezlantzuit ca o bestie,ca "de ce imi permit io sa l amenintz pe el"-dupa ce si a terminat---lectia de corectie, plagea langa mine crezand ca m a omorat, nu voia sa cheme nici salvarea de teama ca..il vor denutza.
au trecut astfel 4 ani si ceva , cei mai frumosi ani ai tineretii melr..in final cu toate astea ne am decis sa ne casatorim-stiu, e o idiotzenie-, ne pregateam de incheierea ultimului an universitar si se presupunea ca in sepembrie ne vom casatori.
intamplarea a facut ca..printr un concurs de imprejurari ai mei sa l vada in oras , in masina cu cineva...
l am intrebat daca era adevarat, a zis ..ca era o persoana luata la ocazie.eu mi am renegat familia pt el..consideram ca vor sa "ne desparta".
in acel moment era la noi in vizita ..sotia celui mai bun prieten al lui care ..vazandu ma cat de disperata eram si stiind cam ce indur..a inceput sa mi spuna ca ..iubitul meu...avea o alta viatza in paralel cu cea pe care o ducea alaturi de mine.
ca totul era o iluzie si ca nimic din ceea ce traisem alaturi de el..nu era adevarat..(doar bataile).
dragul de el ma inselase in 4 ani cu 29 de persoane...stiute, nu vreau sa ma gandesc la celelalte...
poate va intrebati de ce am stat...cu el.
1.datorita educatiei din casa si ..a faptului ca mama ne a repetat la infinit ca virginitatea e sg noastra avere, io o pierdusem cu el..deci...acum drumul meu .."era alaturi de el, indiferent de consecintze"!
2.copil fiind am, trai in casa o atmosfera permanenta de abuzuri, de jigniri ,de umilintze..asa ca mi s a parut normal sa am si io aceeasi viatza cred.
dupa ce am aflat cele de mai sus, cu inselatul, am plecat si...dusa am fost.mi am dat seama ca eu merit mai mult, ca eu sunt o femeie si mai ales o fiintza care are dreptul inainte de toate sa traiasca demn.
acum sunt casatorita, cred ca dumnezeu de acolo de sus , a vazut prin ceea ce am trecut si mi a rasplatit suferintza indurata de a lungul atator ani.am un sotz minunat, care ma iubeste , ma respecta si mi aminteste in fiecare zi cat de frumoasa e viatza in familie.
va sfatuiesc pe toate sa aveti putera si taria de a spune :GATA!
de la noi si prin noi..se creaza viatza...
meritam f mult sau mai bine zis totul asa ca tb sa fim puternice .
va pupicim cu mult drag , viviana si burticel de 37 saptamani si 5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Bravo Vivien. Bravo ca ai avut curajul sa spui STOP si sa duci o viata demna.

Roxy Trixy eu, care cred in filme si-n Mos Craciun, as vrea sa ne raportezi in ceva vreme o poveste frumoasa cu reimpacare.
Cred ca e foarte bine ca i-ai arat sotului tau ca NU esti proprietatea lui. Unii oameni nu inteleg decit prin metode dure, iar abuzatorii sint unii dintre acestia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Uite ce am vazut azi in Libertatea online

Lista adaposturilor pentru femeile batutePentru prima oara, Agentia Nationala pentru Protectia Familiei (ANPF) a realizat o harta a organizatiilor care acorda sprijin femeilor agresate de barbati. Ioana Marinescu, presedinte ANPF, a spus ca "lista este batuta in cuie la momentul actual, urmand sa se mareasca o data cu infiintarea unor noi adaposturi. in unele cazuri sunt date telefoanele Directiilor de Dialog, Familie si Solidaritate Sociala, care cunosc situatia acestor adaposturi". Iata care sunt adresele organizatiilor care ofera sprijin femeilor agresate:
* Alba. Asociatia AS 2001, tel. 0800.800.135, adapost cu 6 locuri, in parteneriat cu Primaria Alba Iulia;
* Arges. Centrul Speranta, in cadrul Consiliului Local al Municipiului Pitesti, tel. 0248/ 282.000 - adapost temporar pentru victimele violentei in familie cu 12 locuri;
* Botosani. Asociatia Activ, tel. 0231/518.675, adapost cu 6 locuri;
* Braila. Fundatia Lumina, tel. 0239/613928, adapost 10 locuri;
* Cluj. Asociatia Femeilor impotriva Violentei, tel. 0264/592.689, adapost cu 6 locuri;
* Covasna. Asociatia Talita Kumi - Directia de asistenta Comunitara, tel. 0267/ 316.957, 0742.348.665, Sf. Gheorghe, adapost 5 locuri;
* Giurgiu. Centru pentru mame si copii - Directia Judeteana pentru Protectia Copilului, tel. 0246/213.316; adapost 8 locuri;
* Harghita. Miercurea Ciuc, Fundatia Csibesz, tel. 0266.372.157 - DDFSS, adapost patru camere;
* Hunedoara. Deva, Fundatia Conexiuni, tel. 0254-211.907 (DDFSS), adapost cu finantare MMSSF;
* Iasi. Centrul de Mediere si Securitate Comunitara, tel. 0232/213.887 - DDFSS adapost 10 locuri;
* Ilfov. Centrul de violenta in familie Buftea, tel. 224.55.52, 225.52.81, adapost 48-72 ore;
* Mures. Fundatia Veritas, tel. 0265/263.451 - DDFSS, adapost in parteneriat cu Primaria Sighisoara;
* Neamt. Fundatia Columna, adapost 20 locuri, Asociatia Femina, adapost 6 locuri, Asociatia Caritas, tel. 0233/233.504/48 - DDFSS, adapost;
* Satu Mare. Organizatia Caritas, adapost privat, tel. 0261/717.145 - DDFSS;
* Salaj. Asociatia de Caritate Casa Sperantei, adapost 4 locuri, tel. 0260/611.405 - DDFSS.
* Timis. Asociatia Caritas, adapost 6 locuri, tel. 0256/432.779 - DDFSS;
* Vrancea. Filiala Crucea Rosie - Centrul Femeia Ocrotita, adapost privat, tel.0237/612.666;
* Bucuresti. Polimed -Apaca, tel. 410.41.35; tel. adapost pentru situatii speciale; Fundatia Sensiblu, tel. 301.74.74, adapost; Asociatia Diaconia, tel. 337.49. 80, adapost 6 locuri, finantat de Patriarhia Romaniei; birou consiliere Centrul Pilot de Asistenta si Protectie a Victimelor Violentei in Familie - tel.983.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

AAAAAAAAAA.... ma scuzati, eu am crezut ca se subintelege ca ne-am impacat...
Pai ne-am impacat!
Dar trebuie sa ma reobisnuiesc cu el, e greu dupa ce credeai ca ai rupt definitiv totul intre tine si EL sa o iei de la capat, si dupa ce ai trecut prin atatea tampenii...
El este super indragostit acum, super dragut, sper sa nu o ia iar razna, dar cred ca nu ii mai trebuie dupa ce i-am facut!
Ce sa va spun, am de gand sa lupt cu toate armele pentru relatia asta, pentru familia mea, si mai ales, nu vreau sa mai las pe nimeni sa se mai mestece intre noi!...
Prea multi "prieteni" binevoitori si-au bagat nasul, dar acum s-a lamurit si el cu prietenii lui, ce hram poarta, si cat de prieteni ii sunt.

Inca nu vreau sa ma entuziasmez prea tare, mai lasati-ma vreo 2 saptamani sa vad cum decurg lucrurile, si va zic eu ce si cum!
Va pupacesc!

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

Vaai, sunt culmea!
Ma grabesc, sa scriu tot ce e de zis, si cand recitesc mesajele mele vad ca scriu numai tampenii!
scuzati-ma
mestece=amestece

Kiss


http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

In Franta mai este o lege care spune ca un copil poate fi incredintat parintelui cu maimulte resurse materiale... nu stiu cum e in Belgia...

In mare legile sint aceleasi peste tot...si de-asta ma tem ,ca nu as putea gasi un servici ca lumea si ar trebui sa tremur de teama ca as putea pierde copilul,pentru asta voiam sa ma intorc acasa!!
Sigur ca ma framint si la gindul daca am dreptul sa indepartez copilul de tatal sau.Dar ma doare si ideea ca fetita sa creasca intr-o atmosfera tensionata cu certuri,violenta, unde tatal o trateaza pe mama ca pe o sluga,unde nu exista nici cel mai mic gest de tandrete,in care parintii nu-si vorbesc aproape deloc,si dorm in camere separate...

Sintem impreuna de 4 ani in care am incercat chiar tot ce se putea ca sa-mi salvez casnicia...nu aud decit,"pleaca","de ce nu ai plecat mai devreme","de ce nu ai ramas acasa in vara"(ne-am certat si i-am cerut sa plece si ar fii plecat daca nu am fii sarit toti sa-l oprim gindindu-ma ce intorsatura ar putea lua situatia apoi)De stat de vorba ca oamenii nu am reusit niciodata,nu se poate,pentru el ori e alba ori e neagra,Eu il las in pace si el pe mine,e tot ce-mi propune!Adica eu sa fac ce vreau sa muncesc in casa daca vreau daca nu nu,sa merg unde vreau, daca vreau si el nu are chef,sa ma descurc singura(apelez la vecini sau la ai lui sa ma conduca de colo colo),el nu este aici decit pentru a dormi,minca sta cu orele pe calculatorsi la televizor in timp ce copilul se invirte in jurul lui aducindu-i jucarii si dornica de a se juca cu el,el se enerveaza,nu aud decit"nu ma poti lasa 2 minute linistit?" si trece si mama minutelor si a orelor si in final o insfaca si o trinteste pe canapea in sufragerie iar el se intoarce la jucariile lui!!

In tara mergem de doua ori pe an,vara si de Sarbatori,acum voi incerca sa vad un avocat si acolo.

Copilul are certificat de nastere romanesc,ce altceva ar fii necesar ca el sa fie si cetatean roman?

Va saruta ALUNA si BULINA ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Bineinteles ca si eu sint un pui de scorpie cum spunea una dintre voi,si in al carei mesaj ma regasesc...dar ma revolta atita nesimtire,lene si delasare din partea lui si mai este si singuratea si toata nebunia din casa pe capul meu si faptul ca nu am unde sa evadez un pic cind am chef, sa ma plimb s-o lalai prin magazine sau ce stiu eu sa merg sa vad pe cineva...
Si faptul ca mi-e lehamite de casa asta unde stam cu chirie si a inceput sa "amenjeze"acum 4 ani(nu ma intelege-ti gresit si eu am muncit pe rupte ba in final,munceam numai eu dimineata ca o nebuna vopseam,puneam tapet iar el nu mai misca nimic),si a lasa totul inceput si neterminat,unde am avut pe rind soareci cu zecile(chiar au intrat si in hota si masina e spalat vase)un dihor in pod,care cred ca a dat ortul popii pe undeva intre plafon si planseu si miroase de citeva zile de nu se poate sta in camere!!Pai nici macar un acoperis ca lumea nu a fost in stare sa ne asigure ca pe el nu-l deranjeaza...si eu sa accept sa duc o viata asa in dorul lelii de azi pe miine fara sa ma doara capul daca copilul meu traieste in conditii decente?

Aluna si Bulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by aluna
Ne-am certat si i-am cerut sa plece si ar fi plecat daca nu am fi sarit toti sa-l oprim, gindindu-ma ce intorsatura ar putea lua situatia apoi).
Nu cred ca in cazul asta ai fi putut fi acuzata ca ti-ai rapit copilul. Daca-l lasai sa plece (si daca pleca din tara fara voi) ar fi fost ca si cum EL v-a parasit! Daca te incanta situatia, vorbeste cu un avocat si poate repeti figura Craciunul urmator. Sa ma corecteze fetele daca gresesc. Inteleg ca chiar nu ai ce regreta, nici nu ai cine stie ce conditii acolo in Belgia, ca sa-ti para rau dupa o situatie materiala buna pentru copilul tau...

Va pup dulce pe amandoua, dragele mele Aluna si Bulina Imi place mult nick-ul tau (aluna). Sper sa iasa soarele si pe strada ta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Fetele mele dragi, la acest topic o fata are nevoie de ajutor, tot in domeniul abuzului domestic:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35100

A postat la "Calatoriile sufletului" si nu a primit raspuns, e si incepatoare si nu prea stie sa se decurce pe aici. O poate ajuta cineva, va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

am gasit in Libertatea de astazi:

Pentru prima oara, Agentia Nationala pentru Protectia Familiei (ANPF) a realizat o harta a organizatiilor care acorda sprijin femeilor agresate de barbati. Ioana Marinescu, presedinte ANPF, a spus ca "lista este batuta in cuie la momentul actual, urmand sa se mareasca o data cu infiintarea unor noi adaposturi. in unele cazuri sunt date telefoanele Directiilor de Dialog, Familie si Solidaritate Sociala, care cunosc situatia acestor adaposturi". Iata care sunt adresele organizatiilor care ofera sprijin femeilor agresate:

* Alba. Asociatia AS 2001, tel. 0800.800.135, adapost cu 6 locuri, in parteneriat cu Primaria Alba Iulia;
* Arges. Centrul Speranta, in cadrul Consiliului Local al Municipiului Pitesti, tel. 0248/ 282.000 - adapost temporar pentru victimele violentei in familie cu 12 locuri;
* Botosani. Asociatia Activ, tel. 0231/518.675, adapost cu 6 locuri;
* Braila. Fundatia Lumina, tel. 0239/613928, adapost 10 locuri;
* Cluj. Asociatia Femeilor impotriva Violentei, tel. 0264/592.689, adapost cu 6 locuri;
* Covasna. Asociatia Talita Kumi - Directia de asistenta Comunitara, tel. 0267/ 316.957, 0742.348.665, Sf. Gheorghe, adapost 5 locuri;
* Giurgiu. Centru pentru mame si copii - Directia Judeteana pentru Protectia Copilului, tel. 0246/213.316; adapost 8 locuri;
* Harghita. Miercurea Ciuc, Fundatia Csibesz, tel. 0266.372.157 - DDFSS, adapost patru camere;
* Hunedoara. Deva, Fundatia Conexiuni, tel. 0254-211.907 (DDFSS), adapost cu finantare MMSSF;
* Iasi. Centrul de Mediere si Securitate Comunitara, tel. 0232/213.887 - DDFSS adapost 10 locuri;
* Ilfov. Centrul de violenta in familie Buftea, tel. 224.55.52, 225.52.81, adapost 48-72 ore;
* Mures. Fundatia Veritas, tel. 0265/263.451 - DDFSS, adapost in parteneriat cu Primaria Sighisoara;
* Neamt. Fundatia Columna, adapost 20 locuri, Asociatia Femina, adapost 6 locuri, Asociatia Caritas, tel. 0233/233.504/48 - DDFSS, adapost;
* Satu Mare. Organizatia Caritas, adapost privat, tel. 0261/717.145 - DDFSS;
* Salaj. Asociatia de Caritate Casa Sperantei, adapost 4 locuri, tel. 0260/611.405 - DDFSS.
* Timis. Asociatia Caritas, adapost 6 locuri, tel. 0256/432.779 - DDFSS;
* Vrancea. Filiala Crucea Rosie - Centrul Femeia Ocrotita, adapost privat, tel.0237/612.666;
* Bucuresti. Polimed -Apaca, tel. 410.41.35; tel. adapost pentru situatii speciale; Fundatia Sensiblu, tel. 301.74.74, adapost; Asociatia Diaconia, tel. 337.49. 80, adapost 6 locuri, finantat de Patriarhia Romaniei; birou consiliere Centrul Pilot de Asistenta si Protectie a Victimelor Violentei in Familie - tel.983.

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput