Cununie religioasa a fratilor in acelasi an?

Cununie religioasa a fratilor in acelasi an? | Autor: Steluta

Link direct la acest mesaj


Buna fetelor,
Am o prietena care ar dori sa faca nunta la anul. Problema e ca si fratele viitorului mire s-ar nimeri sa aiba cununia religioasa in acelasi an. Voi ati auzit de vreo superstitie, cum ca nu ar fi bine?? Sincera sa fiu, eu nu stiam nimic de asa ceva, dar prietena mea este destul de afectata. Ma puteti ajuta??
Multumesc.
Steluta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Este o superstitie care spune ca nu e bine. Dar eu nu cred. Cunosc frati care au facut in acelasi an, ba mai mult, la o luna diferenta! Si n-au patit nimic!
Daca ei sunt credinciosi, ar fi indicat sa stea de vorba cu preotul.
Dar sa iti amani nunta numai pentru si fratele sau sora ta sunt indragostiti,... mi se pare aiurea.
Iar daca tin neaparat de superstitie, sa incerce si ei pe la sfarsitul lui decembrie sau ianuarie, cat sa treaca anul...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Stai linistita si spune-i si prietenei tale sa stea, ca nu e nici o problema, poate sa se insoare si in aceeasi zi ca tot nu-i nimic. Nu stiu de unde ati mai scos-o si pe asta dar nu e absolut nici o superstitie. Casa de piatra la amandoi!
P.S. Eu stiu doua surori care s-au maritat la o luna distanta, iar in afara de "ruina" familiei, o duc bine mersi si totul a iesit super.

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Stai linistita ca nu e nici o problema.Finul meu este preot,am vorbit despre chestia asta,pen ca anul trecut si sora si fratele lui s-au casatorit la interval de 2 luni.Daca era pacat nu-i cununa!
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si cei de care spun eu, la fel. Insa, superstitia exista! Nu inseamna ca e si adevarata! Uneori de ce te temi nu scapi.
Eu zic ca cel mai bine fata sa vorbeasca c preotul, cred ca ar linisti-o mai bine decat opinia vecinelor, daca intr-adevar o preocupa. Asa, ar avea o parere avizata "de la sursa"....
Si pe mine m-au omorat bebele ca nu e bine in acelasi an cu fratele meu. Insa el a ramas pe 5 februarie 2005, dar numai pentru ca nu poate veni in tara mai devreme!
Casa de piatra prietenei tale.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Cunosc si eu aceasta superstitie care spune ca nu e bine ca fratii sa se casatoreasca in acelasi an pentru ca unul dintre ei va avea probleme in casnicie.Cunosc si un caz concret,doi frati s-au casatorit in acelasi an la interval de trei luni,cel care s-a casatorit ultimul a divortat doua luni mai tirziu!!
Deci,cazuri si cazuri,iar superstitiile exista,acum depinde de noi daca credem sau nu in ele!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-adevar, cel mai bine ar fi sa discute cu preotul. Depinde si cat de mult cred in aceasta superstitie.
O zi buna!
Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Si eu stiu un caz unde fratele si sora s-au casatorit in acelasi an la diferenta de 2 luni.
Pana atunci nu am crezut in superstitii,dar dupa 2,respectiv 3 ani si fratele si sora au divortat.Norocul lor ca nu au existat copii la mijloc.

Fratele inca nu s-a recasatorit in timp ce sora lui da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Sunt de aceeasi parere cu ankalaura: sa intrebe preotul si sa nu plece urechea la tot ce spun diverse persoane. Eu nu am auzit de superstitia asta. Dar mi se pare o prostie (ca majoritatea superstitiilor, de altfel ). Nu vad nici un motiv pentru care doi frati nu ar avea voie sa se casatoreasca in acelasi an...Daca ar exista piedici canonice puse de Biserica, atunci da, as fi de acord ca nu e voie...dar asa...n-au oamenii ce face si inventeaza tot felul de prostii.
Steluta, spune-i prietenei tale sa ignore "sfaturile binevoitoare"...sa intrebe preotul pentru linistea ei sufleteasca. Ii doresc petrecere frumoasa la nunta si sa fie iubita si respectata de al ei viitor sot
Or fi si cazuri de frati care s-au casatorit in acelasi an si care au avut probleme in casnicie, dar ma indoiesc de faptul ca asta a fost motivul


Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede. (Confucius)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Destinul este unul singur si nu trebuie legat de vreo superstitie. Eu le transmit felicitari si sa aiba o casnicie cel putin la fel ca a noastre. Numai bine!

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Noi am avut nunta la 2 luni dupa a cumnatei. Atunci m-am documentat si am tras concluzia ca argumentele sunt si pro si contra si nu conteaza.
Casa de piatra!

Mergi la inceput