Darul la nunta

Darul la nunta | Autor: corina v

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor ajutati-ma si pe mine cu un sfat.
Cum sa procedaz cu darul la nunta?
Voi ati pus plicurile cu numele nuntasilor pe mese?
Si apoi plicurile unde le-ati pus?
Va rog sa ma ajutati caci nu stiu.
Va multumesc.


Va multumesc la toti pentru sfaturi si pentru urari.
Cred ca o sa aleg varianta cu, cutia de carton, frumos legata cu fundite, etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna Corina,
eu am avut nunta anul asta pe 31.07 si sa iti spun cum am facut noi. Am pus pe masa in loc de cardurile cu nume plicuri pentru fiecare familie in parte (astfel au fost delimitate si locurile si au avut si plic), jumatate dintre ei nu venisera cu plicuri pregatite si asa i-am ajutat eu.
Plicurile primite le-am pus intr-o sacosica mica frumusica si cocheta pe care eram cu ochii cand eu , cand sotul, cand mama deh!!!
Apoi am scos banii din plicuri am notat fiecare suma pe plicul respectiv si am comparat plicurile cu lista de invitati (asa de precautie si curiozitate totodata).
Am iesit foarte bine....
Nunta frumoasa si lasa grijile pentru altii..

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Eu la nunta , am avut tot plicuri, pe care le-am impartit
in felul urmator: dupa ce toata lumea s-a asezat la mese, stabilindu-se locurile(nu am avut carduri cu numele fixate dinainte, fiecare si-a ales locurile dupa preferinte), am rugat pe cineva ( din familie, o domnisoara de onoare cineva, acolo) sa scrie numele pe plicuri, pe grupuri de persoane cum se aflau la masa. Le-am pus frumos pe o tava, si alaturi de plicuri niste bomboane de ciocolata mai fine, si a mers chelnerul si le-a pus pe masa. A fost discret si elegant, lumea de la nunta stiind ca trebuie sa dea darul !
Cam dupa o ora sau mai putin, cei de la muzica au anuntat ca este momentul sa se felicite mirii si au pus o muzica de auditie, placuta, moment in care nasii si parintii au fost cei care au dat totul la felicitat! Eu am avut o cutie pe masa mirilor, ca un fel de urna
pe care am pregatit-o din timp. O cutie de la pantofi, i-am facut o taietura pe capac, si am imbracat-o frumos intr-un material alb, cu grija sa fie frumoasa si taietura, i-am pus niste panglici si flori deasupra ca ormanente, si acea cutie a stat pe masa tot timpul, nu am pus-o ostentaiv in momentul darului.
Dupa parinti si nasi, care au zis si cateva cuvinte la microfon pentru miri, toti ceilalti nuntasi au venit cu plicurile le-au pus in cutie, si au felicitat mirii.
A fost elegant si frumos, a mers repede. Duoa aceasta treaba, s-a adus pe masa un fel de mancare, dupa care noi mirii am trecut pe la mese,pe la toti invitatii si am ciocnit cu fiecare, multumindu-le de prezenta si dar.
Iti doresc o nunta frumoasa, cu bucurii !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Draga Corina,
darul de nunta se da in functie de cum este regula stabilita de cei care au nunta sau traditia.
De ex.majoritatea nuntilor la tara si cam 50% la oras sunt cu "strigare la dar".La oras in prezent,se obisnuieste,la restaurantele mari sa pui plicul pe tava la nas,sau la miri cand se anunta primirea darului si bineinteles numai dupa ce depun nasii si socrii.Mai este si varianta,atunci cand timpul nu permite,vrei sa pleci mai repede,feliciti mirii si inmanezi darul sau nu poti participa trimiti darul prin cineva.
Deci dupa imprejurare te conformezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Atentie,daca vrei sa mergi pe varianta cu plicurile,acestea vor fi distribuite la un anumit moment din nunta si vor fi distribuite de catre ospatari,in prealabil nuntasii sa fie anumtati de nasi,la microfon,de eveniment,altfel isi pierde din farmec nunta.Este o parere din partea mea, ca barbat,care a participat la multe nunti.Respecta putin macar din traditie si va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Da, si pe aici se obisnuieste cutia pentru daruri, ornata frumos, e discreta si de clasa.
Ai grija insa unde o puneti! Aici de obicei se pune la intrarea in sala de banquet, pe o masuta. parerea mea e sa o puneti undeva mai la mijloc...
Am citit in ziar acum vreo un an ca aici in Toronto s-a jefuit o nunta...Au venit hotii si au luat pur si simplu cutia cu toate darurile in timp ce nuntasii dansau si petreceau!...

Casa de piatra si multa fericire!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Buna, Corina! Iti doresc sa ai o nunta superba si o casnicie fericita. Eu am avut nunta acum doua saptamani si tocmai am picat din "saptamana de miere". Nunta mea a iesit exact asa cum mi-am dorit si chiar peste asteptari. Plicurile pentru dar le-am facut eu (dupa un model oferit de o membra DC), le-am scos la imprimanta pe carton galben A4, cumparat din magazin si apoi am scris cu un pix auriu numele tuturor invitatilor confirmati. Noi ne-am cam aglomerat, asa ca am pus plicurile pe masa chiar in momentul in care am ajuns la restaurant de la biserica, deoarece nu era prezenta decat familia si cativa prieteni apropiati. Bineinteles ca de cu seara am stabilit cine si unde sta si, pe baza schemei de aranjare a meselor realizata dinainte cu seful de sala, am repartizat plicurile pe mese si asa ne-a venit foarte usor sa punem plicurile in 5 minute. Dar ideal ar fi ca cineva sa mearga mai devreme, cand mai e cate veca de dus la restaurant si, pe baza aceleiasi planificari facute de voi, sa aranjeze plicurile (ar putea chiar mirele, cat timp tu esti la coafor ).
Cutia pentru plicuri ne-au facut-o niste prieteni si a iesit extraordinara. O cutie mai marisoara decat una de pantofi, pentru ca plicurile eraudestul de mari (A4 impaturit in 3), imbracata in saten crem, cu falduri deasupra, la fanta, si cu o banderola alb cu auriu de jur imprejur, facuta fundite din loc in loc. A iesit superba! Cutia am pus-o pe masa noastra , intre doua aranjamente florale (era atat de frumoasa, incat chiar isi avea locul acolo), chiar de la inceput. Iar dupa despodobitul miresei, au venit toti, la rand (chiar nu ma asteptam), sa ne felicite si sa puna plicurile. Si ce mi-a placut a fost ca nimeni nu a venit sa ne dea plicul in mana, asa cum am vazut pe la alte nunti si mi se pare penibil. Ne pupau, ne urau diverse, noi fiind undeva langa cutie, in fata mesei noastre, dar nu fix lanaga ea, si apoi mergeau la cutie si puneau plicul. Chiar stateau la rand!!! Si eu ii intrebam: "Cum, dar plecati deja?" Si ei spuneau "nu, mai stam, dar am venit sa va felicitam. Si au ai stat aproape toti pana pe la 6.30, cand am incheiat, deoarece la 7 se servea micul dejun in restaurant.
Of, am povestit o gramada. Cred ca n-o sa aiba nimeni rabdare sa citeasca tot. Dar sunt asa de incantata, incat as tot povesti la toata lumea despre nunta mea.
Va las acum. Va pup si nunti frumoase la toata lumea!
Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Sunt oare singura care considera ca nunta cu strigare este un obiceiu urit ??? Citind mesajele voastre ... asa pare.
Mie mi se pare un obicei urit, sa te-apuci sa "dai semnalul" la felicitat si, mai ales, la dat darul, e ca si cum ai spune "Hai, ati venit, ati baut, ati mincat, acum scoateti si plicul". Tot asa de urit mi se pare sa se plimbe un chelner cu plicurile pe tava, sau sa le pui pe masa, ca o invitatie la scos banul. Poate gresesc eu, poate sunt prea ... nu stiu cum, dar mi se pare cam urit.
Cit despre invitatii care vin fara plic ... iar mi se pare ciudat. Stiu ca se intimpla, dar nu prea inteleg: doar stiu la ce vin, de ce nu vin pregatiti ? Cel mai urit mi s-a parut la o nunta cind, inainte de aprimi tortul, cind ne-a mintors la mese dupa momentul festiv, ne-am trezit cu un plic gol in farfurie, ceva la stilul "hai, scoateti banii".
Noi am pus cartonase cu numele invitatilor pe masa, ia banii i-am primit la sfirsit, de la unii in plicul de invitatie, de la altii intr-o felicitare (ceea ce mi s-a parut f dragut), de la altii pur si simplu in plic.
Ideea cu cutia mi se pare foarte inspirata, cu conditia sa nu fie pusa intr-un loc atit de ostentativ cum ar fi pe mijlocul mesei mirilor, intre 2 buchete !
Si noi dupa nunta am "comparat plicurile cu lista de invitati (asa de precautie si curiozitate totodata)" (precautie ... pt ce?), dar sincera sa fiu mi-e rusine ca am facut lucrul asta, si nu l-am mai spus nimanui pina acum, pt ca mi se pare meschin ...

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

cineva spunea mai devreme ca ii se pare penibil sa vina invitatul si sa dea plicul in mana mirelui sau miresei. Ei, draga mea, afla, ca mie mi se pare mai urat si deosebit de penibil sa pun cutia " milei " pe masa ! Asta suna a cersit ! Sau iti este frica de faptul ca invitatii nu vor da si darul ??

Eu am avut nunta in Mai si a fost foarte bine. Invitatii au fost aranjati la mese cu cartonas ( din acelasi set ci invitatiile ) pe care era trecut numele invitatului si data nuntii. In interior am pus un textulet de genul " Va multumim ca ne sunteti alaturi "
Cine nu a venit pregatit cu plic ( desi marea majoritate stia cum se procedeaza ) au bagat banii in acel cartonas de aranjat la masa.
Au fost invitatii care au preferat sa ne aduca diverse cadouri ( tablouri, obiecte cristal, etc ) pentru ca noi nu am anuntat ca vrem bani si ca meniul costa x euro.

Mi se pare mai elegant cand iti iei la revedere de la miri sa le inmanezi un plic sau un dar decat sa introduci plicul in cutie ca la vot.

Asta este parerea mea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Buna fetelor!
Eu am avut nunta pe 4 sept si am avut si eu aceasi dilema: sa pun plicuri pe masa cu un card de multumire sau nu? Pana la urma am pus pe mese doar cardurile de multumire cu numele invitatilor. sa pun plicuri mi se parea ca le cer bani, iar eu le spusesem invitatilor ca cel mai important pt mine e sa vina ca nu am nevoie de dar (si asta a fost adevarat, am avut putini inviati: prietenii si rudele apropiate pe care ne-am dorit sa le avem aproape). Si tb sa spun ca doar 2 invitati ne-au dat banii fara plic. Ceilalti au avut plicuri, iar majoritatea s-au semnat si ne-au si scris cate un mesaj (sau au pus banii intr-o felicitare).
Totul depinde de invitati: ca daca au venit la nunta fara plic sau cu un plic nesemnat, chiar daca le dai tu plicuri poti sa te trezesti ca tot in mana iti da banii sau tot nesemnat plicul.

Nunta frumoasa,
AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Fetelor...eu am pus pe masa de la bun inceput cardurile care le-am facut special pentru ocazia asta.Aceste carduri aveau si un "buzunaras"pentru bani.
Nu stiu ce se irita unele cand aud de banii dati la nunta.Eu una zic ca e firesc.Se da dar la nunta de cand e lumea!!!Si eu chiar m-am bucurat la ei....pentru ca am de mobilat 3 camere..si orice banut e bine venit..si tocmai asta e scopul..ca "sa te ajute lumea in un nou inceput"
In rest...am avut o nunta superba!!Cand scanez pozele.....o sa le urc pe webshots!
Plicurile(cardurile) le-am primit de la meseni personal cand au plecat!

Corina mamika de 2 baietzi

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput