Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Dana, eu nu folosesc prafurile de la Aveeno, doar crema. Dar e super-buna, ti-am zis ca inainte avea Bianca o piele aspra si uscata, mai ales in coate, chit ca o faceam cu crema Johnson dupa baie. De cum am inceput sa folosesc Aveeno, in 2 zile s-a si cunoscut, acum are o piele fina si frumoasa.

Nally, felicitari pentru noua casa; sa traiti fericiti si sanatosi in ea. Spor la despachetat.

Madutza , mersi ca m-ai pus pe listutza. Multa sanatate Ucai.

Piatra Lunii, si mie mi-a spus doctorul ca e bine si se incadreaza in grafic, dar ma stresez eu singura cind aud ca avem bebelusi in grupa noastra de 8 - 9 kg; si sunt alaptati tot la sin...
Ooooo, pai uite acum imi explic cum de Strumfuletul lui Irina are 8 kg. Pai Bianca de pe la 6 saptamini nu cred ca a stat mai mult de 10 minute la tzitzi vreodata. Citeodata suge 3-4 minute si gata. Degeaba ii tot indes eu tzitzi in gura, isi intoarce capul in partea cealalta si se face ca ploua. Daca insist se enerveaza si incepe sa plinga. Seamana si ea cu tati ei, care am inteles de la soacra-mea a fost un mofturos la mincare si s-a chinuit tare mult cu el, ca nu vroia sa manince.

Iuliana si Paloma, sa va traiasca micutzii crestinei si sa fie sanatosi !!!!!

Irinel, sa stii ca am facut cum ai zis tu, de vreo citeva zile o culcam mai repede pe Bianca. Pe la 10 fara un sfert baie, apoi papa si la 10.30 cred ca doame deja. Si e mult mai bine, seara nu mai e asa miriita, ca nu mai apuca, noaptea doarme foarte bine, nu se mai foieste atit si se trezeste pe la 7 - 7.30, de fapt ma duc eu si o trezesc sa ii dau papa. Apoi mai doarme pina pe la 9 - 10.

De 2 zile am inceput sa ii dau cereale. I-am facut un pic in prima seara si ieri un pic mai mult si asa mai lichid. Am observat ca daca ii bag linguritza in gura scoate afara, dar daca i-o pun numai pe buze il soarbe ea. Asa fac si ai vostri? Acum ii dau cereale de orez, peste o saptamina o sa incercam de ovaz, apoi de griu (asa mi-a zis doctorul).

Ma duc acum sa vad pozele lui Irinelu' Am vazut ca ai pus o gramada.

Pupici

Lili si Bianca (10 Mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Paloma, ce frumusica e Cristina!!! Nu ti se pare ca fetele noastre seamana? Macar la parul lung si la cercei

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Madutza, ai dreptate, seamana ceva fetele noastre si am vazut ca au si patutzuri aproape la fel.
Maine imi aduce pozele de la nunta si le pun si pe alea.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

bine v-am regasit fetele...
LiliB bine ai venit

nu am reusit sa citesc tot dar promit ca maine am sa fiu silitoare si o sa citesc(nu ca azi,printre randuri)...
Piatra Lunii bebelusul meu papa doar la san si din cand in cand ii mai dadeam si ceiut de mar(nu i-am mai dat de vreo 2sapt.)...san i-am dat mereu la cerere la aproximativ 3 ore..a avut momeente cand a papat si la 4 ore si la 5ore si chiar si din ora in ora...noaptea doarme si se trezeste pe la 7 dim...alteceva ce sa-ti mai zic...in afara de san il mai hranesc cu multa dragoste ...


Va pup,am fugit la nani ca e 12 (noaptea)...


Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu


http://community.webshots.com/user/sandra2o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Lili sa stii ca si noi am inceput sa il culcam mai devreme, si dormea copilu bine pana dimineata, apoi am fost tare ocupati cu alergatul (am fost pentru rezervare la restaurant, pentru botez) si am ajuns acasa tarziu, si l-am culcat mai tarziu si saracutul ce a mai marait. Da tot a dormit noaptea, ca era asa obosit. Aseara l-am culcat iar la 10 fix si a dormit pana la 7 cand s-a trezit, papa, inca o ora de somnic si gata, la joaca. Tu de ce o scoli pe Bianca la 7? Las-o sa mai doarma daca vrea, si ii dai papa cand se trezeste ea, poate chiar papa mai bine ca e infometata. Parerea mea, tu iti stii mai bine fetita... Am pus poze si din urma ca nu am apucat, mereu mi-am propus si nu mi-am facut timp. Acum sper sa pun mereu cate putine sa nu mai raman asa in urma.

Madutza, pupici scumpicei Uca si sanatate multa.

Paloma, eu cred ca e foarte buna greutatea. Tu deja i-ai diversificat?

Irinusha, ce bine ca si-a revenit Crisuletul. Imi pare rau ca ati avut probleme.

Lili, Danaa, voi despre care crema de la Aveeno vorbiti? Cea cu zinc, pentru iritatii? Sau alta? Pe asta o folosesc si eu dar numai pentru fundulet, in rest, nu mi s-a parut ca ar fi nevoie si nu i-am dat cu nimic.

Nally, ce bine ca aveti net. Spor la despachetat!

Pupici

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina si Jambonel (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Cam liniste!
Eu nu stiu ce sa fac prin casa!!! cred ca am sa ies cu puiul pe afara ca e cam agitat ! Poate se mai linisteste! Hai mai spuneti si voi ceva!
Pupici!!!!


Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze...Poze...Poze
www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Paloma ce dulcica e Cristina-Maria, si sa stii ca intr-adevar seamana binisor cu Mariuca Madutzei. Unde mai pui ca le cheama Maria pe amandoua :-)


Fetelor, lamuriti-ma si pe mine, care e treaba cu baita de mir. Stiu ca s-a mai vorbit, da nu mai tin minte. Trebuie sa vina nasica sa ii faca baie a doua zi dupa botez? Si ce trebuie sa faca exact? Ca eu de asta nu stiu. O fi doar obicei in anumite zone? Ca ne-am programat si noi botezul pe 2 octombrie si as vrea sa stim daca e ceva important.


http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina si Jambonel (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Madutza, tu faci cum vrei ... nu sunt eu atotstiutoare - cu toate ca ma dau eu aici rotunda ;) - iti spun si eu ce stiu:
- globuli: bilute de zahar (de obicei zaharoza) impregnate cu tinctura de plante
- tinctura de plante: decoct de plante medicinale, ai grija ca de obicei se face cu alcool
- unele tincturi contin produse animale ... nici nu vreau sa stiu ce fel, ca de ce am auzit imi venea sa vars ...
- unele tincturi sunt eficiente numai daca atunci cand le prepari se amesteca tinand sticluta dreapta si amestecand spre centrul pamantului de 5 ori, pauza de 5 minute, se repeta ... sa nu rad! :)) si tot asa ... eu una zic ca daca crezi te faci bine cu asa ceva, e un fel de efect placebo. Eu una nu cred ca Unca deja "crede" ... dar ti-am mai spus, tu faci cum vrei. Fiecare isi creste copilul cum crede ca-i mai bine. Sfatul meu e sa-i intaresti sistemul imunitar, presupun ca acolo-i buba ... da-i fetei vit. C, sau vitamine in general. Parca pe forum am citit de un copil diversificat cu sucuri de lamaie ... iti dai seama ce bomba de vitamine a primit. Nu mai indopa copilul cu antibiotice, o s-o faci imuna. Daca are rosu in gat poate fi si de la aer rece ... cand rade, cand gangure, cand chiuie ... tine-o mai bine cand esti afara cu un fular la gurita. Daca a racit doar nu ii da antibiotice ... tu i-ai facut o analiza sa vezi daca are virusi, bacterii si Co.? Incearca mai bine cu ceaiuri si leacuri babesti .... Nu-i mai pune toata ziua picaturi in nas ... nasucul nu trebuie curatat toata ziulica intreaga ... daca e fonfanita putin, asta e ... fa-ti griji daca nu mai bea/suge din cauza asta. Un bb poate respira si suge in acelasi timp - cu timpul se pierde acest atu - si daca are nasul infundat nu mai bea calumea ... dar daca ea bea, las-o in pace asa fonfanita. Mucoasa nazala are si ea o viata a ei, vorba vine ;), cu tot felul de picaturi se distruge mediul normal/de la natura lasat ... Eu ii iau lui Cris mucisorii doar cand ies la suprafata, nu i-am dat pana acum niciodata nimic ... de ce? simplu: eu sunt dependenta de picaturi de nas de cand sunt copil si nu vreau sa-l fac si pe el la fel ca-i tare nasol ...
Aoleu, nu te supara pe mine ... nu ti-am zis cu rautate ... vroiam de mult sa-ti spun toate astea, dar am zis sa nu ma bag ... dar na, ca m-ai intrebat si nu mai m-am putut opri ... sper ca nu te-am suparat ... promit sa nu ma mai bag ca "musca in popoul calului" - asa ziceam cand eram mica :) Pup-o dulce pe frumusica ta mica si sper sa se faca bine ... tu ia hotararea care crezi tu ca-i mai buna ptr. copilul tau!
GAta, dispar din nou! Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Iuliana, ce scumpel e Rares, am vazut si eu pozele in sfarsit. Sa va traiasca micul crestin! Mai da ce nasica frumusica aveti...

Nally, si io-s p-aici, astept sa se scoale Jambonelul lui mami. Da cred ca daca tot e asa liniste pe aici, ma duc sa mai desfac cate ceva de la pachete ca inca nam terminat de tot. Sambata vine mama-soacra si voiam sa termin tot de despachetat da nu cred ca reusesc, oricum nu mai am asa mult. Pupici lui Sebi, nici nu-mi vine sa cred ca are deja 5 luni...nici de al meu nu-mi vine sa cred ca se apropie de 4 da al tau de 5...Doamne ce repede trece timpul...

Mona, toate bune? Pupici de la Jambonelul meu pentu frumusica Lia!

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina si Jambonel (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Irinel Baita de mir se face a doua zi dupa botez de cate nasica! Se pune in cadita bebelului de toate... miere, bani, flori, bijuterii, busuioc si se urseste ce e mai bun pentru micul cresti! E ceva deosebit.. ca obicei! Asa e la noi in zona Buzaului. Nu stiu in alte zone daca e la fel... dar nu cred ca e mare diferenta intre zone! la noi am facut baita in aceeasi zi cu botezul!
Iuliana sa-ti traiasca micul crestin!
Paloma e superba printesuca ta! Seamana un pic cu Uca lui Mada! Mey sunteti frumoase foc!
Va pupic dulce! Ies afara cu Sebi!


Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze...Poze...Poze
www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput