Bebelusi de ianuarie-februarie 2004 (36)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Babee eu l-am trecut pe Andrei pe lapte din comert la 1 an si cateva luni. M-am gandit ca lapticul ptr ei este mai bun, asa ca tu ce zici? De ce vrei sa il treci pe alt laptic daca ii place asta?

Cat despte ORCHESTRA mie mi se par ABSURDE preturile drept ptr care nu cumpar si gata .

Monica si pe mine ma bate gandul sa ma intorc - adica ma intreaba ei- insa pana face Mati 1 an nu ma intorc si atunci cu program de 6 ore platit norma intreaga. Poate am sa mai dau o fuga sa le ajut pe fete prin octombrie insa doar cateva ore pe zi.

Ma duc sa fac mamaliguta ca acum vine fomila si vai de mine .

Pupici si sa ne tineti pumnii sa papam pestele

Andra lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)



NIHIL SINE DEO !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Emilly, mersi pentru raspuns. Eu ii puneam lapte congelat in pireuri (acum ii pun lapte de vaca). In schimb saptamana trecuta am facut o indigestie de n-am putut manca o zi intreaga si nu s-a facut laptic. Asa ca am recurs la "rezerve", l-am fiert dar nu mi-a placut cum mirosea (mirosea a chimicale) si nu i l-am dat. De aceea am intrebat daca trebuie fiert sau nu. Data viitoare (sper sa nu fie prea curand) incerc nefiert. Deci, daca vrei sa-ti dai copilul la o gradinita buna, trebuie sa-l incrii inca inainte de a se naste?



Tatiana si Clara Maria (31 ian 2004)
Album Clara

Album 1 bebei ian-febr

Album 2 bebei ian-febr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetelor,
Monica si Tatiana tot dintr-o discutie de pe forum m-am inspirat si apoi documentat desprea congelarea lapticului matern.Uitati informatiile pe scurt.Sunt in engleza dar mai mult ca sigur v descurcati si prindeti ideia


Your milk is a living substance so precious some call it "white blood". It is essential to store your expressed (pumped) milk properly to maximize its nutritional and anti-infective qualities. Human milk actually has anti-bacterial properties that help it to stay fresh longer. Giving your baby the freshest milk you have pumped ensures its high quality.

This information is based on current research and applies to mothers who:

have healthy, full-term babies;
are storing their milk for home use (as opposed to hospital use);
wash their hands before expressing;
use containers that have been washed in hot, soapy water and rinsed.
All milk should be dated before storing.
Storage Guidelines
'Storing milk in 2-4 ounce amounts may reduce waste. Refrigerated milk has more anti-infective properties than frozen milk. Cool milk in refrigerator before adding to frozen milk.

Human milk can be stored

at room temperature (66-72F, 19-22C) for up to 10 hours
in a refrigerator (32-39F, 0-4C) for up to 8 days
in a freezer compartment inside a refrigerator (variable temperature due to the door opening frequently) for up to 2 weeks
in a freezer compartment with a separate door (variable temperature due to the door opening frequently) for up to 3 to 4 months.
in a separate deep freeze (0F, -19C) for up to 6 months or longer.
What Type of Container to Use

Refrigerated or frozen milk may be stored in:

hard-sided plastic or glass containers with well-fitting tops
freezer milk bags that are designed for storing human milk
Disposable bottle liners are not recommended.

How to Warm the Milk

Thaw and/or heat under warm, running water.

Do not bring temperature of milk to boiling point.

Shake before testing the temperature. Shaking will also redistribute the cream into the milk. (It is normal for stored milk to separate into a cream and milk layer.)

Do not use a microwave oven to heat human milk.


Thawed Milk

If milk has been frozen and thawed, it can be refrigerated for up to 24 hours for later use. It should not be refrozen. It is not known whether milk that is left in the bottle after a feeding can be safely kept until the next feeding or if it should be discarded.


Rugaminte pentru mamicile care alapteaza de cite ori va mai trezeste bb pe noapte si oare cum sa facem sa doarma toata noaptea???
Eu m-am cam saturat de 7 luni si jumatate sa nu dorm mai mult de 3-4 ore continuu.4 ore in cazul fericit.Trebuie sa fac cumva sa o dezobisnuiesc de a mai minca noaptea, dar cum?Aveti solutii fetelor?

Emilly & Ilinca (26 ian.2004)
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/InMerrionPark.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/Rosmere6net.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Fetelor, ce nu fac bine de nu-mi iese si mie semnatura ca la voi?


Emilly si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Hop si eu un pic.

Acum Arturicii sunt binisor. Ieri au facut kk cam moale si am vrut sa ii trec pe lapte hipoalergenic (asa mi-a zis dr sa fac in caz de diaree prelungita). Dar are un gust groaznic. Asa ca le-am servit tot Milumilul2 al lor.

Eu acum incerc sa imi organizez o fuga pana la Koln. Nu stiu daca reusesc, dar voi tineti pumnii, ok?!
Vreau sa plec maine si sa ma intorc luni. Daca reusesc sa plec Arturicii raman cu bonele, cu sora mea si cu prietena mea.

Si stiti unde ma duc? La o expo cu produse de bebe .



Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

V-am promis ca va spun cum a papat Matei pestele cu mamaliga si usturoi - eh f bine cu toate ca mie mi s-a parut ca are un gust super nasol. Fara sare, fara legume, ma rog important este ca el l-a papat.

Dupa peste i-am dat 150ml laptic pe care i-a ras si nani imediat. Doarme si acum .

Eu intre timp am fost si m-am tuns SCURT si ma simt tare bine asa.

Tata s-a dus sa il ia pe Andrei de la gradi iar eu il astept pe Matei sa se trezeasca sa pape si fugim afara- cat ne mai permite vremea.


Ioana super excursia la KOLN, insa sa iti iei banu greu la tine ca la cate o sa vezi ptr Arturici . Sanatate multa baietilor tau nazdravani .

Emilly da reply with quote la cineva care are adresa genul ALBUM XXX si vezi ce scrie dupa care fa la fel.

O dupa amiaza placuta la toata lumea

Andra lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)



NIHIL SINE DEO !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavv spune:

Bine mai Tania..dar se poate?
Nu prea scriem noi asa des, dar noi sa ne uiti? Nascuti chiar pe 7 ian. 2004 de Sf Ion??
deci:
7 ian.2004 (sf. Ion) - Lavv (Craiova) cu Alexandru Ioan (3050, 50 cm) cezariana!
si va scriu maine mai multe!

[quote]Originally posted by dady68

Mai, ne cunoastem de atata timp, ca am zis sa fac o lista mai personalizata( sa nu ma bateti):

[blue][size=1]Decembrie 2003:
29 Decembrie : Layla,(Carmen/Bucuresti), Daniel Alexandru (3350g / 50cm), natural
Ianuarie 2004:
01 Ianuarie : Buli, ,(?) Matei (3800g / 53cm), cezariana,
02 Ianuarie : Diana_b, (Diana/Bucuresti), Mircea (4400g / 54cm), natural,
06 Ianuarie : Klavier, Austria, Andrei,



Lavv si Alex (7 ian.2004)
http://community.webshots.com/user/lpaun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Emilly

Album Matei

Ia incearca

Andra lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)



NIHIL SINE DEO !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

La Multi Ani! Daria Maria

Site-ul asta, cand merge, cand nu merge. Eu astept inca sa-mi faca astia de la noul loc de munca security check-ul si sa vad cand incep. Ei au zis ca luni pe 20 si eu am mai cerut macar o saptamna de stat acasa dar inca nu mi s-a raspuns. E complicata tare treaba acum cu angajarea, fac astia tot felul de verificari la vitorii angajati!
Licuriciul meu creste pe zi ce trece, are 75 cm acum (am masurat-o de curand). De kg nu stiu cat are ca nu am cantar special. La mancare nu am evoluat prea mult, tot laptic, cerale, piureuri mananca.
A inceput si ea sa mearga pe burta numai ca ...in spate! Nu ii iese sa mearga in fata...se impinge in maini in loc de picioare. Ii place tot mai mult sa stea in picioare, nu mai are rabdare sa stea in fundulet si sa se joace.
Noutate: i-a dat si un dinte de sus! Acum are unul jos si unul sus!
Eu sambata fac chef, e ziua mea luni si serbez sambata impreuna cu o prietena care e chiar sambata. Asa ca o sa fiu ocupata zilele astea cu pregatirile.

Babee, eu zic sa mai astepti cu laptele, aici se recomanda lapte de vaca integral (adica nu degresat) de la un an incolo. Laptele asta de copii e imbunatatit cu tot felul de vitamine care le sunt necesare.

Intrebare pentru voi: cum sa fac branzica in casa fara sa folosesc calciu lactic (de care nu am de unde sa iau)?



Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavv spune:

Si scuze ca am uitat:

LA MULTI ANI! pentru DARIA si ANDREEA![/size=3]

Lavv si Alex (7 ian.2004)
http://community.webshots.com/user/lpaun

Mergi la inceput