Bebelusi de iulie-august 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Salut!

Nici eu nu mai prea incap in papuci si mi-e o ciuda ca imi cumparesem vreo doua perechi de pantofi tare faini inainte sa raman gravida. Si deja au trecut 2 luni, eu nu mai prea am sperante.

Azi nu m-a slabit bebele deloc, tocmai s-a trezit dupa un somn de o juma de ora, primul de azi dimineata. Eu tot incerc sa lucrez, trebuie sa imi fac un referat si nu reusesc deloc, ca intr-o juma de ora sau o ora nici nu pot macar sa-mi adun materialul. Inainte lucram 4-5 ore legate ca sa fac ceva, acum...

Da ce se intampla azi de e asa liniste pe aici?

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

si lui Teodor - Butterfly, primul din grup care a facut 3 lunisoare!

vrabiuta, daca maine e ziua mare, mult succes! tinem pumnii!

e bine daca ma innoiesc, dar imi si pare rau de incaltamintea pe care nu o voi mai purta (mai ales ca aveam mai multa din tara). mai astept, poate, poate...

gata pauza, plange...

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.babiesonline.com/babies/h/hanako/" target="_blank">web1 web2 www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=eli" target="_blank">paginuta DC www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Stefan Takeshi&mid=2236&cid=10198" target="_blank">album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella spune:

Vrabiuto, cred ca te stiu.Nu erai la cabinet la Nayel sapt. trecuta cu sotul? Cerd ca ti-am spus ca imi place burtica ta ca si eu avut-o la fel.........si ca am nascut acum 3 sapt.Eram cu cumnata mea la cauterizat si ma tot striga Nayel sa-i vad rana........Tu erai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

Saliu'!
Un semn de viata si de la noi...
Azi bebelina mea face doua saptamini,creste destul de bine(a luat 600 gr.in doua saptamini),are ceva colici,dar suportabili,iesim afara de la 8 zile,nu-i dau nici un fel de completare,nici ceai si nici medicamente de colici;Teo o pupaceste de cite ori are ocazia,asista la schimbat pampersul,la baita,ma ajuta chiar!in rest,totul e bine!Sper sa fie si in continuare la fel!
Cit despre mine...of!of!of!Sa va spun si povestea nasterii?Acum mi se pare ceva deprimant!M-am internat pt.declansarea nasterii,urmind sa fac trei zile sensibilizari ale uterului cu Sintofolin,daca nu avea sa se declanseze treceam pe ocitocina;mergeam la ascultat inimioara dimineata si seara iar dupa aceste trei zile imi spune:"vine cumva cu funduletul?"....nici un comentariu!Putin ingtijorata(nu vroiam sa cred ca asa este)ii spun dr.mele,care ma baga repede la echo si-mi confirma ca asa este si pe deasupra ca se mai pune si transversal;mi s-a recomandat cezariana,dar nu 100% sigur;a zis ca ma mai lasa o zi,doua,poate se declaseaza natural si daca vreau eu pot sa risc sa nasc normal.Asta se intimpla pe 24,iar pe 25 dimineata la 1 am incepiut sa am contractii;pe la 3 am sunat sot,doc.,(sositi in ordinea in care am sunat),pe la 4 o suna asistenta pe doc.si ointreaba ce sa faca,ca inimioara se aude undeva transversal si s-a decis:"pregatiti sala de operatii";la 5,30 o scoteau pe Maria mea!
Ce a fost dupa?O durere de cap cumplita din cauza anesteziei(rahie)care a invins orice alta durere a operatiei!dar acum totul e bine,am facut si un mic serom,dar trece si asta!
Sunt fericita ca am doua printese si ca Teodora se comporta in limitele normalului,iar Maria se straduie sa nu ne chinuie prea mult...nu mai spun de sot,care cu optimismul lui,m-a facut sa nu cad in depresie(de care eram numai la un pas).

Urez si eu La multi ani!tuturor celor care poarta numele Maria si in primul rind printesei mele!
Va pup si ne mai auzim!Crestere usoara in continuare!

Teodorei si a Mariei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

mihaella - eu eram! tu erai? ce mai face bebelina ta? cum se simte sora ta?
burtica a ramas la fel, mare si tuguiata, bebelina se joaca de-a tumbele prin ea... acum a venit iar bunica pe la noi, tare ii place sa se mai joace cu ea.
maine vorbesc cu nayel sa imi faca ceva, ca a trecut termenul de muuult...

marcela si alexandra din burtica - DPN 28 aug/3 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_m spune:

Salutari mamici,burtici si pitici!
Mi-a fost stricat calculatorul de aceia nu am mai dat nici un semn de viata.Darius a implinit sambata 2 saptamani.E un scumpic,e foarte cuminte si foarte foarte fff mancacios,mai nou luam tzitzica drept suzeta,dar sper sa treaca(doamne ajuta!).I-a picat si buricutul,dar nu facem baita decat partiala ca cica nu i s-a inchis bine buricutul(d-na doctor a zis),il dau cu nitrat de argint sa se inchida mai repede.Vineri mergem sa facem molidva,abia astept sa-l plimb pe copilot.Stiti ce vroiam sa va intreb?Gombotelul meu a avut la nastere 3,700 kg(ca acum nu stiu)si tati ia luat pampersi nr 2 de la 3 la 6 kg.Saptamana trecuta au venit in vizita colegele mele de servici si i-au adus pampersi new born ...dar tot e pisu si kk pe hainite,asa ca am decis sa trec din nou pe nr 2.Astazi spre surprinderea mea a fost iarasi tot un pisu,l-am schimbat de haine de 3 ori si aseara de 2.Oare ce se intampla? nu-i prind eu destul de bine benzile? culmea ca e pisu pe hainite lateral in partea dreapta a lui,deasupra pampersului.Voi ati patit asa ceva?
Va pupicesc acu,plec sa fac nani ca-s tare obosita.Promit povestea nasterii mele cat mai curand
Anda si copil-otul Darius(21.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

anda,
sa iti traiasca puiul sanatos! si eu am trecut rapid la pamersi mai mari cred ca dupa primele doua saptamani...la baietei trebuie putica fixata in jos,iar daca e vorba de marimea pampersilor, ia marime mai mare si inchide-o bara in bara deoarece , ei au burta ca un butoias dar pampersul sta sub burtica.LUcas are 6 sapt(4.200) si suntem la pampersi de 5/8 kg.cum ii termin peste vreo saptamana jumate ,trec la mai maricei...
pupic si sanatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna, mai revin cu informatii despre noi:

Sambata ne botezam puiutul, acum suntem in pregatiri, e agitatie, o sa avem pozici de pus pe site ca o sa se ocupe sotul de asta. Puiu acum doarme insa a avut un program de scartaiala matinala pana a primit lapticul si scutecel curat. Eu o sa merg frumusel la bucatarie si o sa pun tetine la sterilizat si apa la fiert...Inca nu am ajuns cu el la medic pt fimoza, am zis sa aman pana dupa botez. Cantarul ne zice ca are 5.400, in caz ca nu minte, si se pare ca-i place Humana. Noaptea mananaca tot de 2 ori, pe la 3 si pe la 6, asa ca somnul meu e tot ciopartit inca. Ziua mai trebaluiesc cand doarme el asa ca nu prea cred ca ma odihnesc destul.

Mi-am facut analizele de sange si urina, pentru ca am de o saptamana sau chiar mai mult dupa cum cred ca stiti, ca am mai plans pe aici, niste dureri de cap care nu cedeaza, ma doare cate jumatate de cap, cand dreapta, cand stanga, cu ochi cu tot, si cand scutur capul am senzatia ca pe partea aceea mi se loveste creierul de craniu, in plus si usoare ameteli mai ales dupa amiaza. Asa ma culc asa ma scol, cu aceleasi senzatii. Paracetamolul amelioreaza pt ceva timp starea. Se pare ca nu am anemie, Hb este 13,7, VSH-ul e 12, examenul de urina nu arata infectie, glicemia e ok, numai transaminazele par a fi putin crescute si dr mi-a spus sa le repet sa nu cumva sa am HEPATITA B sau C. Am ramas cam perplexa si ingrijorata la maxim in privinta asta....din cate stiu eu despre hepatitele B si C, se transmit pe calea sangelui, prin contact sexual neprotejat cu persoane purtatoare sau bolnave, prin instrumente medicale nesterilizate....cam asa ceva. Ori eu nu stiu sa ma fi expus sub vreo forma nici uneia din aceste situatii vreodata. Nu stiu care este cauza cresterii usoare a transaminazelor si daca are vreo legatura cu durerea mea de cap. Fireste ca o sa-mi fac si analizele pt hepatite insa saptamana asta sunt obosita de durerea asta surda de cap care nu-mi da pace, plus cresterea copilului si restul treburilor, asa ca nu ma simt in stare sa "donez" sange din nou pe la laboratoare. Timp de 9 luni nu am avut habar despre dureri de cap sau ameteli, iar acum....


Ce credeti voi despre asta ?

numai bine,
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua si de la noi!

O vreme scarboasa, scarboasa. Vreau sa fie iar cald!!...:)))

Noi azi mergem la doctor, la 2 luni si o saptamna, ca asa s-a nimerit.

Laura, si pe aici sunt doctori care recomanda sa alaptezi oricum ar fi. Eu am facut mastita de la un stafilococ, am luat antibiotice, si tot mi-au zis ca e bine sa ii dau la buburuza san. Drept e ca primele 3 zile nu i-am dat, l-am aruncat...Dar apoi la recomandarile doctorilor am alaptat.

Eli, eu nici macar nu am avut tupeu sa incerc incaltamintea dinainte de nastere....hehehe
Tinand cont de faptul ca inca mai am de dat jos 15 kg din cele 30 pe care le-am luat in sarcina ma indoiesc ca mai pot purta papucii vechi...:))
Si refuz cu incapatanare sa imi cumpar haine pe masura asta mare!

Dorsilie, eu am un var care are transaminazele in dude de doi ani de zile si inca nu a descoperit de ce. A facut teste peste teste si alea tot asa sunt, marite. Asa ca poate sa nu fie nici un fel de hepatita.

Am uitat sa dau raportul. Am scapat de stafilococ!!...Iuhu!
Dar de mucii din nas tot nu reusesc sa o scap...

Cam slaba miscarea pe aici, o fi de la ploaie...!?..:)
Sanatate multa!

Monica si bebelusa (02.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Veste mare: marti am facut primul vaccin!! Dupa ce am avut emotii si mi-au tremurat picioarele jumatate din zi, mi-am luat inima-n dinti si puiul in carucior si m-am dus la dispensar. Acolo... parca imi luase cineva si bruma de ratiune pe care o mai aveam, de-am putut sa-i spun asistentei sa-i faca vaccinul dar sa NU-L intepe pe pui!! de s-a uitat saraca femeie la mine ca la una scapata de la nebuni

In fine... ii administreaza intepatura de rigoare... se pisa pe masa ... il schimb, plecam tipand, ajung acasa cu copilul, se vaicareste saracutul pana seara, da-i cu paracetamol in fundulet, da-i cu eferalgan sirop (a fost mai bun decat supozitorul), da-i cu comprese reci pe picior...si a doua zi ia-o de la capat

Ce mai.. dupa primul vaccin al meu copil a fost cam "flescait" aproape 2 zile.. sper la urmatoarele sa fie mai bine.

Apropos' de pantofi: nici mie nu-mi mai veneau sandalele si papucii, dar am facut o "cura de pepene", adica un pepene zilnic (bine ca la mine a avut cine sa-l care de la piata), foarte diuretic si am revenit la dimensiunile initiale.


Andries

Mergi la inceput