Oana din nou la poznasi

Oana din nou la poznasi | Autor: elena_ltd

Link direct la acest mesaj

Starnita de topicul "perlele copiilor nostri", mai pun si io aici (ca-s mai multe si nu toate gen "pilula") perlute cu talc si perlute aiuristice de Oana - 4 ani jumate.

Oana e cu buni in parc si nu se da plecata nici pace. Buni trece la masuri drastice si pleaca singura. Oana in urma ei tipa cu naduf:
Oana: Buni, esti o lasha! Esti o lasha!
Buni: Oana, de ce e bunica lasha?
Oana: Pentru ca nu ma lashi.

Face o pozna la buni si imediat ce pune piciorul in pragul casei baga angajamente solemne care sa preintampine consecintele:
- Mami, s-a gandit ochiul mintii ca eu de azi o sa fiu cuminte si o sa o ascult pe mami, si pe tati, si pe mamaita si pe Doamne-Doamne.

- Cand am fost la Cristiana, mi-am uitat siropul de tuse acasa. Asa ca am tusit degeaba. Mi-am batut joc de tusea aia.

Ne intoarcem de la munte. In tren Oana face o pasiune pentru o adolescenta. A stat tot drumul uitandu-se la ea pe geamul compartimentului acesteia, pana cand tipa a iesit si a bagat-o in seama. A incercat sa o urmareasca si la iesirea din tren si tot drumul se gandea cum sa dea ea de fata.
- Dar, mami, sa nu spui la nimeni, nici lu tati sa nu-i spui si nici lu pretena ta, nihaieri sa nu spui! Ca eu nu pot sa ma apartin!
In autobuz continua:
- Mami, fata aia avea bubite pe fata.
- Da, mami, cosuri.
- Cosuri? De ce?
- Pentru ca asa au unii oamenii atunci cand nu mai sunt nici copii, nici oameni mari. Dar le trec.
- O sa-i treaca si ei?
- Da, si ei, bineinteles.
- Mamaita zice ca eu sunt tanara.
- Da, asa este, dar esti copil inca.
- Nu, sunt tanara, asa a zis mamaita.
- O fi stiind ea ceva.
- Si avea cosuri si pe tzatze! Ca si tzatze avea!
Priviri intoarse catre noi insotite de zambete. Oana isi pune manuta la gura si se ascunde la pieptul lui mami.

Tot in autobuz, asta primavara, mami imbracata cu o geaca de piele intoarsa, care, evident, are un miros specific de piele intoarsa fie ce i-ai face.
Oana, in gura mare: Mami, mirosi!
Mami, bagand capul in piept ca strutul: Haina miroase, mami, e din piele si de-aia.
Oana, la fel de tare: Da-o-ncolo, mai, mami, mai spal-o si tu! Si n-o mai purta ca nu-mi place!

Oana, in timp ce ii da lui Mihai sa bea ceai din biberon:
- Uite cat mai a baut baiatul meu! Bea, baiatul meu, sa cresti mare si voinic asa ca mine!
Apoi cu priviri mandre si ostentative catre taica-su:
- Uite cat a baut fii-tu, purcelusul!

Verificandu-si alunitele:
- Alunita asta mare a crescut-o pe asta mica!

- Oana, ajunge, hai, da-te jos din leagan!
- Nu pot pentru ca asa vrea sufletul meu! Mami, intelege, eu fac si rele si bune pentru ca asa vrea sangele meu!

-Hai sa ne jucam de-a ascunsul bine!

- Tati, pune mana, ia uite ce grasa si moluta sunt io! Dar numai putin ca stii ca mie nu-mi place caldul!

Oana si tati vorbesc la telefon.
Oana : Buna, eu sunt iepurasul de Pasti.
Tati : Buna, si eu sunt spiridusul lui Mos Craciun.
Oana : Suntem prieteni.
Tati: Daaaa.
Oana: Bolovanule!
Tati : Bolovanule ? Eeee, daca ma faci bolovan, inchid.

Mami : Ai vazut ca toti copiii vroiau un fratior ca al tau ? Si numai tu aveai.
Oana : Da, mami meu, pentru ca tu ai nasteat fratiorul asta !

Mami : Ce e iubirea ?
Oana : Inima.
Mami : Si cum apare?
Oana : De la bunul Dumnezeu.


Oana bea laptele primit la gradinita.
Tati incepe inteligent o discutie, clar, cu pretentie de testare a cunostinetor plodului, stangaci si penibil, sugerand pana si raspunsul: Cine a facut laptele ala ? Vaca sau capra ?
Oana (tragand din pai): E de la gradi.
Tati : Dar cine l-a facut ?
Oana : Doamna.
Tati : Cum doamna ? Doamna a facut laptele ?
Oana : Da, dar nu doamna Ana, doamna aia care ne aduce mancarea la gradi. De fapt sunt doua si fac cu randul, apoi deseneaza pe cutie vacuta asta tot ele. Tzeapa, tatiiiiii!

Miki face firimituri in patul Oanei.
Mami: Ce faci, domne, vii cu mizeriile tale in pat la Oana?
Oana: Da, ce faci? Numai cu mizeriile mele e voie!


Mami pregateste terenul pentru un nou an de gradinita.
Oana: Eu nu vreau la gradinita pentru ca nu stiu sa ma sterg la fundulet cand fac caca.
Mami: Ei, stii. Oricum nu e problema ca invatam noi bine pana incepe gradinita.
Oana: Nu, vreau sa vii tu cu mine, sa stai pe bancuta in fata clasei si cand eu ies, tu vii si ma stergi.
Mami: Ei, bravo! Sa zicem ca facem cum zici tu.
Oana: Nu sa zicem, asa sa facem.
Mami: Bine, daca stau pe bancuta, nu ma mai duc la serviciu, daca nu ma duc la serviciu, nu muncesc si daca nu muncesc nu castig bani. Ce facem fara bani?
Oana: Iti dau din pusculita mea.
Mami: Si cand se termina?
Oana, dupa cateva momente de gandire: Ne prefacem in batrane, iesim pe strada si zicem: N-avem familieeeee! N-avem nici un baaaaan! N-avem nici o conservaaaaaa! Apoi venim acasa la familie si ne imbracam frumos.
Mami: Hai, mai zic ca eu pot sa ma prefac batrana, dar tu?
Oana: Si eu. Uite asa. (si se ridica pe vafuletele picioarelor).
Sa zica cineva ca n-am viitorul asigurat!


Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Viitorul tau e clar ca-i asigurat, dar si copilaria lor e una fericita.
De unde gasesti soro atatea resurse?!?
Pupici muuuuulti multi pentru Oana, ca-i inteleapta si sclipitoare si multa sanatate lui Micaita.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Elena draga ma bucur sa vad ca mai reusesti sa vezi si partea luminoasa a vietii cu problemele pe care le-ai avut cu Mihaita.
Deci e minunat sa ai doi copii

Pup-o pe Oana din partea mea.

ROmana si Cristian ( 22.06.2003) si juniorul trupei Alin ( 25.06.2004)




http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Eeei, dragii mosului, fete dragi, nu-mi supraestimati "resursele" ca ele vin dintr-un sentiment tare penibil, cel de culpa. De cand au inceput problemele cu Mihaita, evident ca a devenit prioritar, iar Oana, sarmaluta, a tot fost pasata prin bunici si mamaite.
Ca scriu acum perle de Oana, imi mai usurez vinovatia, defulez cu succes si imi achit o datorie promisa ei mai demult. Cu ocazia altor postari referitoare la ea, se aseza la mine in brate in fata forumului si intreba: Ei, e mai zic fetele? Eram obliata sa-i citesc toate mesajele, sa le explic pana in cele mai mici disectii, desi tot emoticonurile atarnau la greu la impresie. Desi uit multe dintre "perle", reluarea lor aici este in mometul asta o mica declaratie de dragoste si o bucurie pe care i-o fac.
Multumim.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

argint viu



D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

super! auzi la ea, si-a batut joc de tusea aia, hahahahahaha

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

sa vina si Oana la intilnirea noastra, musai!



pup u,
Andra

http://www.geocities.com/luca_obejdeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Galuscutza ta este mortala...am ras cu lacrimi...cel putin faza cu mi-am batut joc de tuse si aia cu "mizeriile mele"..totale..isteatza rau de tot....si eu vreau sa o cunosc....vii cu ea la intalnire, da?!

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Oana e super draguta!(pup)

Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Vine, vine la intalnire. Daca-i musai, cu placere. Ca sa am io de ce sa stau cu inima cat puricele ca sare calul si se obrazniceste.
Va multumesc tuturor si va mai scriu doar una de inima albastra.

Oana la telefon:
-Da-mi-l si pe Mihaita la telefon!
- Nu poate sa vina, dar iti transmite ca-i e dor de tine si te iubeste.
- Daaaa, stiu, Mihaita e un romantic! O sa ma marit cu el!
Apoi, pentru orice eventualitate, urla in telefon:
- Dragule si scumpule! Dulceata ce esti!

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

ptr Oana ,tare scumpica este .Sii perlele ei sunt super comice

Sa va treaiasca.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632" target="_blank"> Povestea nasterii

Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)

Mergi la inceput