Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Ticka, cand fetita mea (care acum are 12 ani) era in cls.I avea o colega care nu a vorbit DELOC un semestru intreg, nici cu doamna nici cu colegii. Fetita era tare isteata, f.receptiva la toate informatile noi, buna la mate, stia deja sa scrie si comunica cu invatatoarea doar prin semne si scris. Doamna a avut o rabdare si un tact nemaipomenit, astfel incat la sfarsitul primului trimestru, mai axact la serbarea de craciun, fetita a recitat si a cantat alaturi de toti copiii. Curios era ca, dupa ce 4 ore nu scotea nici un sunet in clasa, cand venea unul din parinti sa o ia acasa, turuia de nu puteai sa-i opresti gurita, dar niciodata in prezenta colegilor.
Conteaza mult cum stie educatoarea sa se comporte cu astfel de copii, probabil mai sensibili si mai timizi in societate.
Bafta multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Multumesc Dee-dee. Si la noi e la fel, acasa Sandica vorbeste intr-una. Anul trecut la serbarea de Craciun a fost prima data cand a recitat si ea poezia de fata cu toti, educatori, parinti, copii. Recunosc ca am plans de bucurie. Acum e la gradinita noua, sper sa se adapteze si sa inceapa sa comunice cu educatoarele si copiii. Ma bucur ca chiar daca nu vrea sa comunice cu ceilalti se duce cu placere la gradinita si in fiecare zi imi zice 'Azi sunt sigura ca o sa-mi fac prieteni' si multumesc pentru incurajare!

Cu drag,

Cristina & Sandica

floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Servus colegilor de suferinta!
La noi in prima zi a fost OK ( nu a plans, a mancat, dar nu a dormit).Intrebat daca ii place la gradinita si daca mai vrea , raspunde "Da.Da"
Ieri a doua zi insa nu stim ce altercatii a avut cu un baietel ca a fost suparat si a plans (i-a spus educatoarei ca vrea sa planga in baie). El nu povesteste foarte clar, insa asa am dedus eu( ceva cu un "baietel rau" - mi la aratat si ceva cu "batut". Nici de la educatoare nu am aflat prea multe. Ea ma intreba pe mine ce s-a intamplat de a fost copilul agitat. Desi cand l-am adus dimineata nu avea nimic.
Astazi se pare ca a fost OK! Tot dupa spusele educatoarelor.

Apropo, cate mese si in ce constau la voi? Cat costa pe zi?

La noi dimineata: ceai + paine + salam sau cascaval.
Pranz : ciorba ( de rosii, legume - deci fara carne ) sau supa de pui cu galuste
Pilaf, pireu + carne
Salata de varza
Nu exista desert
Dupa amiaza: napolitana sau cozonac sau paine cu gem + apa

Eu stiam ca anul acesta intra si gradinitele in programul "cornul si laptele", insa nu vad laptele pe meniu.

gabid - nici noi nu am dat altceva inafara de flori in prima zi, insa la inscriere ( pentru ca "nu mai erau locuri" si pentru ca Dragos are doar 2 ani si 9 luni) am dat cate un pachet de cafea educatoarei si directoarei.

Luni am in plan sa iau ceva si ingrijitoarelor.Astept idei.

Cine imi explica si mie putin "organigrama" unei gradinite. Din cate am inteles eu cu educatoarele avem treaba in privinta educatiei iar cu ingrijitoarele in privinta ajutorului la masa, imbracat, asezat patul, etc. Mai trebuie sa dau si alcuiva mici atentii: bucatarese, asistenta, etc?

Multumesc si mult succes tuturor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Hai sa va amuz si eu...
Adi a mers o zi la gradi. Apoi nu l-am mai dus ca a inceput sa tuseasca. Chiar daca nu foarte rau este spre binele lui si al celorlalti copii sa stea acasa.
Ce credeti a aspus Adi?
" Ce bine ca sunt bolnav, ca nu mai trebuie sa merg la scoala!"
Pai bine mai mami, dar ai fost doar 3 ore si a fost frumos ca am stat la usa toata ziua...
Asa ca vom vedea dupa raceala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Salutare mamici.
Noi stam rau la capitolul trezit dimineata,cand trag de Andreea cam 20 de minute si apoi imi mai spune ca ea e obosita si s-o duc in brate pana la gradi.Si cand o aud ma apuca toate caldurile pt. ca stiu ca merge 10 metri pe jos si apoi in brate,iar pana la Piata Victoriei nu-i chiar aproape(mai putin in metrou).In rest nu avem probleme de acomodare,dar nu prea face kk pt ca " nu sunt la mamaie acasa si nu pot sa fac acolo".Ieri imineata am vorbit si cu educatoarea si a promis sa o duca la toaleta.Cu mancarea cred ca se descurca pt. ca nu prea mai cere nimic dupa amiaza.Toate cele bune si sa vedem ce face luni dupa 2 zile acasa.
Pupici,Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Buna Dimineata...
Azi sunt Foarte Fericita...
Vlad..nu a mai plans deloc....nici acum nu-mi vine sa cred....
L-am trezit, l-am ombracat...s-a mai uitat putin la desene...am iesit din casa...foarte vesel..nici macar nu a mai cerut in brate...am intrat in gradinita...l-am schimbat si a fugit in clasa...nici nu ma- bagat in seama...

Nu vreau sa zic ..gata....dar oricum suntem pe drumul cel bun...

va pup si bafta la toti...



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Maria,
sa fie intr-un ceas bun!

Si la noi e problema mare cu trezitul dimineata.Vineri nu am reusit sa-l trezesc (nici nu e de mirare, la ora 6 si un sfert) asa ca am chemat o vecina sa stea cu el si apoi sa-l duca la camin. Cand s-a trezit smecheroiul a conditionat-o pe biata femeie, ca merge la camin daca il lasa in pijama !!! Vecina, speriata ca nu mai vrea copilul la gradi, i-a pus doar treningul pe deasupra si dusi au fost. La ora 4 cand m-am dus dupa el radeau educatoarele de el sa se prapadeasca...
In schimb mi-a crescut inima de bucurie cand am vazut ca dupa numai trei zile de camin stie doua cantece noi ( cu care ne-a innebunit tot weekend-ul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by MariaM

Buna Dimineata...
Azi sunt Foarte Fericita...
Vlad..nu a mai plans deloc....nici acum nu-mi vine sa cred....
L-am trezit, l-am ombracat...s-a mai uitat putin la desene...am iesit din casa...foarte vesel..nici macar nu a mai cerut in brate...am intrat in gradinita...l-am schimbat si a fugit in clasa...nici nu ma- bagat in seama...

Nu vreau sa zic ..gata....dar oricum suntem pe drumul cel bun...

va pup si bafta la toti...



Maria&Vladut



lui Vladutz de la inca un baietel curajos,Mihnea!
Astazi a fost doar putin miriit si atit(deh s-a trezit la 5,30-avea o grija daca-i luni)nu a mai plins deloc,dar m-a intrebat de cel putin 50 de ori daca vin sa-l iau dupa ce doarme.
Nici noi nu zicem hop,dar se pare va fi bine!
MULT SUCCES TUTUROR!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

La noi la gradinitza mincarea este foarte buna:
- supica de pui cu galuste,ciorba de perisoare,ciorbitza de pui,snitzele,pilaf,piure,rulada din piept de pui,ficatei,desert struguri,iar cind se trezesc napolitane,chec,etc.
Cel putin pentru prima saptamina a fost foarte bine.O sa vedem de-acum incolo.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Astazi a 4-a zi, Sandica mea a plans un pic, dar mi-a zis pa si s-a dus la educatoare in brate. Dupa 2 minute a iesit una dintre asistente si mi-a zis ca nu mai plange si e bine. Ufff.. Am reusit in sfarsit sa vorbesc cu educatoarea care mi-a zis ca Sandica e cuminte si vorbeste! Si joi si vineri a venit cu o bulina rosie lipita pe tricou. Mi-a zis ca toti copii cuminti primesc cate o bulina rosie. Vineri avea si un fluturas lipit de tricou si mi-a zis ca e premiu ca a lipit frumos din plastelina. Pupici la mamici si copilasi de la gradi

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput