Cheltuieli nunta

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Nic: nu este complicat sa stai pana dimineata in acceasi rochie. Dar depinde cum va organizati. Si sa nu cumva iti pui o tona de machiaj pe fata. Tocami pentru a nu fi franti inaitne de miezul noptii, noi am programat evenimentele dupa-amiaza: la primarie la 4 (am fi vrut 5), la biserica la 6, la restaurant la 8. Mi se pare echilibrat.
In felul asta ma pot duce la 12 la machiaj, la 13.30 la coafor, la maxim 15.00 sunt acasa, pana la primarie facem 15 minute, inapoi la biserica alte 15 minute... Noi le-am ales aproape de casa. Daca vrei cine stie unde si faci cate o ora de colo pana dincolo... se schimba treaba.
Tot tie: singurul lucru pe care trebuie sa-l faci din timp, este sa rezervi restaurantul. Noi am ales la sfarsitul lui mai, chiar iunie, primele zile, daca imi amintesc bine, am dat avansul parca pe 10 iunie, si asa am fixat data - 30 oct - in functie de restaurant. De restul, nu-ti face probleme - noi le-am lasat pe ultimele 5-6 saptamani, si credema ca timp ai berechet! Daca vrei, iti pun la dispozitie agenda mea.
Repet pentru a o mia oara, nu vorbesc de nunti cu fitze. daca vrei, nene floricele roz bonbon, sau pantofi mai stiu eu ce fel, poti sa cauti si un an, si poate nu gasesti!
Nu va imaginati ca pentru organizare ne consumam zi de zi. Nu. Doua w/end-uri au fost suficiente pentru cumparat rochia mea si costumul lui. Multe am rezolvat prin telefon, samd...
Am cumparat ceea ce nu se strca (sucuri, sampanie, etc..) duminica trecuta, ne-au trebuit vreo doua ore cu tot cu fatzaiala de colo colo.
In general puteti cumpara ieftin de la Cora sau Carrefour. Saptamana trecuta era whiski la oferta in Carrefour, vreo 400 de mii sticla. Noi nu ne-am intins la whiski (scuzati my spelling). Am luat vodca si pentru doamne un vermouth alb care sa mearga de aperitiv cu lamaie. Am luat Cola si Fanta, sunt tot la oferta la zipp pack, parca 52 sau 53 de mii doua sticle de 2 litri. Mai era la oferta apa Dorna, la 12 mii 500.
Sampania rezonabila este pe la 90d emiii sticla. Maruntisurile sunt irelevante: pahare de plastic transparente (la sfatui cuiva tot de aici, sunt mai interesante decat cele albe, intr-adevar), vreo 30 d emii 50 de pahare, farfurioare de plastic pentru amrutisuri (la primarie), nu mai stiu... vreo 25-30 de mii?
Alecsia: eu zic sa nute complici sa iti umpli debarauia cu baxuri de suc de pe acum. Gandeste-te ca aceleasi oferte vor fi si de Craciun si de Pasti. Doar ca vor fi sticle cu iepurasi... Si gandeste-te si tu: crezi ca este relevant daca se scumpeste sticla cu 5 mii? Cu o suta de mii la deal in vale... eu zic ca te stresezi degeaba.
Nic: facem nunta la Triumf, pe Kisseleff. Sa stii ca cel mai ieftin meniu este 22 de euro, fara bauturi, dar tort inclus. Daca iei un meniu mai scump - 25-28 de euro, ti se pune la dispozitie si o camera la hotel, plus sampania de intampinare. Noi am scos ceva din meniu, ne-au scos si ei sampania... Dar nu-i nimic.
Cat despre nr de oaspeti... mai stiu eu unii cu familie mare si prieteni multi (vezi me, myself & I)... sa vedeti voi ce se "cern" si gasesc care mai de care scuze ca ala nu poate, ca ala n-are timp, ca ala lucreaza, ca ala n-are bani..... Ca la surprize surprize...
Noi am incercat sa ii impartim: la cununia civila vor fi mai put8ini, majoritatea vin la biserica. Multi vin direct la restaurant. Pai ce fac nene, car 10 sticle de sampanie numai la primarie? Ia sa stea acasa, sau sa se duca la coafor!
Hai, mai ziceti, ca incepe sa imi placa!
Pupici

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Eh, Multam fain, fetelor! Cu asa un "Grup de suport" cum zicea cineva de pe o alta lista...e chiar placut sa faci o nunta. Nu v-am mai scris de mult si intre timp s-au mai lamurit niste chestii. Anume: o sa vin in tara fie in decembrie, de sarbatori, fie cel mai tarziu in februarie si atunci o sa platim restaurantul si o sa rezervam biserica.
Cu tona de machiaj...ma gandeam si eu, asa, ca daca m-oi duce la machiaj "profesionist" o sa fie oricum mai mult decat rimelul meu zilnic, nu?
Ankalaura - sa stii ca ma intereseaza agenda ta, fiindca doar aseara am stat pana pe la vreo 4 dimineata cu liste si listute cu ce ar trebui sa facem si sa cumparam, ca sa iasa totul bine...
Cat despre familie...am fost la o nunta a unui frate a sotzului meu si crede-ma ca au venit toti 7, cu tot cu neveste sau sotzi. Plus parintii, nasii, si inca vreo 3-4 persoane din partea mea...Asa ca...inca nu stiu, dar cred ca o sa fiu miresica la primarie!
Gata! Va las, ca altfel ma incuie astia aici, in biblioteca. Deja au inceput sa stinga luminile.
Spor la economii! Pa!

Mergi la inceput